2019’un En iyi bilim kurgu filmleri

Son 5 Yılın en İyi 10 Bilim Kurgu Filmi

Sizler için 2014-2019 un en çok beğenilen ve aksiyon dolu bilim kurgu filmlerini mercek altına aldık.

1. Yıldızlararası

Yetenekli yönetmen ve senarist Christopher Nolan’ın Oscar’a layık görülen filmi için söylenecek fazla bişey yok aslında. Dünyadaki tüm kaynakların tükenmek üzere olduğu ve insanlığın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu distopik bir gelecekte çareler arayan bir grup bilim adamının yeni keşfedilen bir solucan deliği ile boyut değiştirerek tüm dünyaya umut olmalarını konu alır. Duygusal öğelere de sıklıkla yer veren film 3 saat boyunca farklı duygulara gark ediyor bizi. Filmin sonunda karışan kafamız evin yolunu bulmakta zorlanıyor.

 

 

2. Marslı

Yıldızlararası filmi kadrosundan 2 kişinin bir kez daha dahil edildiği bu bilim kurgu filminde Matt Damon ve Jessica Chastain oynuyor. Marsdaki bir görev sırasında çıkan bir fırtına sonrası ölmüş olduğu düşüncesiyle geride bırakılan takım arkadaşlarının yaşadığını öğrenen ekibin onu eve getirmek için yeniden harekete geçmesini konu alıyor. Mars’da nasıl hayatta kalınır, bunun için neleri bilmek gerekir gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 

3. Prometheus

1979 yılında Yaratık filmi ile karşımıza çıkan yönetmen Ridley Scott 33 sene sonra tüm hikayenin başlangıcı olarak kabul edilen Prometheus ile yeniden karşımıza çıkıyor. Karanlık çekim tarzı ile karışan aklımıza bide korku ekliyor yeniden. Önümüzdeki sene devam filmi Michael Fassbender ve Noomi Rapace yeniden izleyeceğimiz filmde çok daha fazla ve bilim kurgu bizleri bekliyor.

 

4. Lucy

Bir Luc Besson filmi olan Lucy hiç hesapta yokken son derece acımasız bir işin ortasında bir denek gibi kalan genç bir kadını konu alır. İçine yerleştirilen kimyasal maddeden habersiz başına binbir türlü iş gelen Lucy, öyle bir şeye dönüşüyor ki yine aklımız almaz. Normal değişkenlerle dolu hayatımıza bir iki gömlek fazla gelecek bu olaylar silsilesi Lucy hariç biz zavallı ölümlülerin hayatına göre aşırı bir yük. Çünkü biz beynimizin küçük bir yüzdesini kullanabiliyoruz.

 

5. Oblivion

Joseph Kosinski’nin Kıyamet Sonrası bilim kurgu türündeki romanından beyaz perdeye uyarlanmış Oblivion aynı zamanda romanın yazarı tarafından yönetilmiştir. Dünya, artık terk edilmiş bir gezegendir ve Jack bu gezegene eskiye dair araştırmalar yapmak için gönderilmiş bir askerdir. Ancak günün birinde işler dünyaya gelen başka bir gemideki kadını kurtarması ile değişir ve Jack doğru bildiği herşeyi sorgulamaya başlar.

 

6. Star Trek – Bilinmeze Doğru

Atılgan ve mürettebatı kaptan Kirk eşliğinde onlarca yıllık mücadelesine devam ediyor. Kirk’ın kişisel kavgası haline dönüşen filmde yine anlamadığımız dilden birsürü kavram algımızın sınırlarını zorluyor. 2000’li yılların en çok tutan yapımlarına imza atan J. J. Abrams artık resmen bilim kurgu uzmanı oldu sanıyoruz.

 

7. Evrim

Dr. Will Caster büyük buluşlar yapan bir bilim adamıdır. Ancak meyve veren ağaç taşlanır hesabı bir cinayete kurban gider. Eşinin ölümünü bu şekilde kabullenmeyi reddeden eşi Will’in beynini bir süper bilgisayara entegre eder. Hadi bakalım bu da nasıl mümkün dediğinizi duyar gibiyim peki bugün ki teknolojiyle beyin nakli mümkün mü diye sorarsanız hayır cevabını net bir şekilde verebiliriz.

 

8. Zamana Karşı

Justin Timberlake ve Amanda Seyfried’in başrolü paylaştığı film insanın nefes sayısına bağlı hayatı üzerine konumlanıyor. Gelecekte insanlar 25 yaşından sonra yaşlanmıyor. Şöyle ki yine yaşlanıyorlar ancak pörsüyerek değil, herkesin bir zamanı var ve geri sayıyor, zaman biterse ölürsünüz. Zenginler her zaman ki gibi fakirlerden alarak ölümsüzlüğün peşine düşüyorlar. Gerçek hayatta satın alamayacağımız tek şey zamandır ama bu film de zaman gerçekten para, güç ve itibar demek. Böyle bir şey kimin aklına gelmiş, ileri de mümkün olur mu bu gibi sorularla canımızdan can alan bir film daha.

 

9. Victor Frankenstein

James McAvoy ve Harry Potter serilerinden tanıdığımız ingiliz oyuncu Daniel Radcliffe’in başrolü paylaştıkları Mary Shelley’nin romanından sayısız seferdir karşımıza çıkan uyarlamadır. Elbette bu sefer son model teknolojinin desteklediği görsel efektlerle hem daha inandırıcı, hem daha karmaşık, hem de daha fantastik bir kurguya sahip.

 

10. Selfless

Öleceğini bilen hayatının son baharına gelmiş milyarder bir adamın ömrüne bir kaç yıl daha eklemek için genç bir adamın bugününü ve yarınını çalmasını konu alıyor. Ölümsüzlüğün sırlarının verildiği filmde her şeyin çok da yolunda gitmediğini görüyoruz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir