«
  1. Anasayfa
  2. Haber
  3. 4/B Bağkurlular İçin Emeklilik Şartları

4/B Bağkurlular İçin Emeklilik Şartları

2019-bagkur-emeklilik-hesaplama-tablosu-ve-sartlari-sigorta-baslangic-tarihlerine-gore-hesap-detaylari

Bağ-kurlu olarak çalışan vatandaşların emeklilik şartları, işe başlangıç tarihine göre değişmektedir. 4 / B Bağ-kurlular emeklilik şartları şu şekilde olmaktadır :

– 1 Ekim 1999 tarihi öncesinde çalışmaya başlayanlar

– 1 Ekim 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında çalışmaya başlayanlar

– 1 mayıs 2008 tarihi sonrasında çalışmaya başlayan vatandaşların emeklilik şartları, bu hususlar baz alınarak değişiklik göstermektedir.

1999 tarihinde çalışmaya başlayan 4/B’li Bağ – kur kapsamında çalışan erkeklerin emeklilik hesaplama tablosuna göre

* 1 Ekim 1999 tarihi öncesinde sigortalı olarak çalışan ve prim ödeme sayıları, 23 yıldan fazla olan erkeklerde yaş şartı aranmamaktadır. 25 yıl 9000 gün prim ödemesi bulunan vatandaşlar, emekliye ayrılabilmektedir. Bahsedilen bu şartı taşımayan vatandaşların, bağ-kurlular için emeklilik şartları kapsamında yer alan tablodaki hususları yerine getirmeleri gerekmektedir. Buna ilaveten 25 yıl tamamlamaları ve tabloda yer alan yaş sınırını beklemeleri gerekmektedir. 01.06.2002 tarihinden itibaren 25 yıl tamamlamaya bağlı olarak 4/B Bağ- kur emekliliği nasıl olmaktadır?

4/B BAĞ-KUR Emeklilik Yaş Kriterleri

* Emeklilik yaşının 44 olabilmesi için 25 yılın tamamlanması için 2 yıl veya daha az bir zaman diliminin olması gerekmektedir.

* Emeklilik yaşının 45 olabilmesi için 25 yılın tamamlanması için 2 yıldan fazla bir zaman diliminin olması gerekmektedir. Veya emeklilik yaşının 45 olabilmesi için 25 yılın tamamlanmasına 3 yıl 6 aydan kısa bir zaman diliminin 4 / B Bağ – kur emekliliği kapsamında olması gerekmektedir.

* Emeklilik yaşının 46 olması için 25 yılın tamamlanması için 3 yıl 6 aydan fazla bir zaman diliminin olması gerekmektedir. Veya bu zaman diliminin 5 yıldan daha az bir sürede olması gerekmektedir.

* Emeklilik yaşının yine 46 yaş olması için 25 yılın tamamlanması için 5 yıldan daha fazla bir zaman diliminin olması gerekmektedir. Veya 6 yıl 6 aydan daha kısa bir zaman dilimi olması gerekmektedir. Daha fazla yaş aralığında emekli olmak için çok daha uzun süreler kapsamında bir zaman diliminin olması gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *