Android Yaratıcısı Andy Rubin ‘seks yüzüğü’ Kullanmakla Suçlandı

Android kurucusu Andy Rubin, Google’ı 2014’te çoktan geride bırakmış olabilir, ancak daha fazla bilgi yayınlandığında ayrılışı daha hoş olmayan bir dikkat çekmeye başlıyor.

Kaliforniya üst mahkemesi tarafından kamuya açıklanan belgelere göre , Rubin şirketten bir ast ile “uygunsuz bir ilişki” ye sahip olduktan sonra şirketten ayrıldı ve iddia edilen bir şekilde, uzun yıllardır sürmekte olan eşinden ağır kıdem tazminatı paketi ile ilgili ödemelerini gizlediğini belirtti.

Belgeler ilk önce Buzzfeed’den Ryan Mac tarafından açıklandı.

İddialar, rubin’in Cinsel taciz şikayetinin ardından Google ve ana şirketi Alphabet tarafından gizli olarak telafi edildiğini detaylandırdı.

New York Times geçen Ekim ayında Rubin’i ateşlemek yerine, “şirket ona dört yıl boyunca ayda yaklaşık 2 milyon dolarlık taksitle ödenen 90 milyon dolarlık bir çıkış paketi verdi.”

Rubin’in bu geliri karısı Rie Hirabaru Rubin’den sakladığını ve “şimdi bile maliyesinin kapsamını tam olarak anlamadığını” belirtiyor.

Ayrıca, Rubin ve eski avukatının evlenmeden birkaç gün önce evlilik öncesi bir anlaşma imzalamaya zorladığını ve böylece Rie’nin Rubin’in servetini paylaşmasını engellediğini iddia ediyor.

Buna ek olarak, şikayet Rubin diğer kadınlara ödemelerde dolar “yüzbinlerce yapmak için ayrı bir banka hesabına kazançlarını yönlendirdi iddia ediyor.”

Şikayete göre, Rubin ayrıca, Android yaratıcısının evlilik sırasında birden fazla kadınla “sahiplik ilişkilerine” karıştığını iddia eden New York Times raporunu yankılayan “bir seks yüzüğü gibi görünen şey” i de çalıştırdı.

Ancak, Andy Rubin’in avukatlarından Ellen Stross davanın iddialarına itiraz etti. Davaya “evlilik öncesi bir anlaşma yapma kararından pişmanlık duyan bir karısı içeren, bahçe tipi bir aile hukuku anlaşmazlığı” dedi.

Andy Rubin Ekim 2014’te Google’dan ayrıldı ve Android telefon başlangıç Temel Ürünleri ve girişim fonu Playground Global’i kurmaya devam etti. 350 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

New York Times raporunda, Alfabe çalışanları arasında tahmin edilebilecek bir öfke meydana geldi ve bu da şirketin cinsel taciz ve diğer şikayet durumlarını ele alma şeklini protesto etmek için dünya çapındaki grevlere yol açtı.

Gösteriler, Google’ın kötüye kullanım şikayetlerini daha iyi ele almak için iç politikalarını gözden geçirmesini sağladı.

Ancak olaylar, geçen ay şirketten istifa eden önde gelen protesto organizatörü Claire Stapleton ile, diğer çalışanların işyerindeki meseleler hakkında konuşmalarını engellemek ve caydırmak için tasarlanmış bir misilleme kampanyasının hedefi olduğunu iddia ederek protesto gösterisinin önde gelen organizatörü Claire Stapleton ile de geride kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir