«
  1. Anasayfa
  2. genel
  3. Anne Sütünün Mucizevi Etkileri Nelerdir?

Anne Sütünün Mucizevi Etkileri Nelerdir?

anne-sutu

Anne sütü, ilk altı ay bebeklerin tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak şekilde, vücut tarafından üretilen bir besindir. Doğumdan hemen sonra gelen sarı renkteki kolostrum adı verilen süt, bebekler için oldukça önemlidir ve ilk ağız sütünün her bebeğin mutlaka içmesi önerilmektedir. Bebekler için oldukça fazla faydaya sahip olan anne sütü, bebeğin ihtiyaç duyduğu demir, yağ, vitamin ve protein gibi bütün besin değerlerini de içinde barındırmaktadır. Anne sütü içen bebekler hastalıklara karşı daha korunaklıdır. Çünkü anne sütünün içinde bulunan vitamin ve mineraller, bebeklerin ilk aşısı gibi görülmektedir. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin ishal, astım, solunum yolu enfeksiyonu, alerji ve çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli olduğu görülmektedir. Anne sütünün içerisinde bulunan demir miktarı, bebeklerde kansızlık görülme ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Tüm bunlara ek olarak anne sütüyle beslenmek, bebek ve anne arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Vücut, anne sütünü bebeklerin ihtiyaçları doğrultusunda üretmektedir. Bu nedenle saymakla bitmeyecek anne sütünün mucizevi etkileri arasında belkide en önemlisi,altı aylık annenin sütü ile bir aylık annenin sütü arasındaki besin değerleri birbirinden oldukça farklı olmasıdır. Uzmanlar, annelerin ek gıdaya geçtikten sonra, bebekleri iki yaşına gelene kadar onları emzirmeye devam etmelerini önermektedir. Saymakla bitmeyecek anne sütünün mucizevi etkileri;

Emzirmenin Annelere Sağladığı Faydalar Nelerdir ?

Bebekler için anne sütünün faydaları şüphesiz ki tartışılmaz bir gerçektir. Fakat anne sütü almanın bebeklere sağladığı fayda kadar, anneye de faydası bulunmaktadır.

-Emzirmek, anne ile bebek arasındaki iletişimin ve güven bağlarının kuvvetlenmesini sağlamaktadır.

-Emzirme sayesinde, annelerin göğüslerinde aşırı süt birikmesi meydana gelmez ve bu sayede annelerde, iltihap, şişkinlik ve ateş gibi sorunlar görülmez.

-Emzirme sırasında vücudun salgıladığı hormonlar, rahimin en kısa sürede doğumdan önceki formuna kavuşmasını sağlamaktadır.

-Emzirmek, vücudun hızla iyileşmesini sağlamaktadır. Bu durum ise, loğusa döneminde yaşanan ağrı ve kanama gibi sorunların azalmasına yardımcı olmaktadır.

-Bebeğini düzenli olarak emziren annelerde, kemik erimesi, yumurtalık kanseri ve meme kanseri görülme riski oldukça düşüktür.

-Emzirmek annelerin büyük oranda kalori harcamalarına neden olduğu için anneler oldukça kısa bir sürede doğumdan önceki kilolarına geri dönebilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *