Apple’ın Hızlı Büyüme Stratejileri

Apple’ın hızlı büyüme stratejileri aslında Steven Jobs’un yaşam felsefesidir. Jobs bir işi tasarlarken kendi için tasarlar gibi çalışır, insanlar için daha iyisini yapmak için uğraşır, çöp satmak yerine değer katar, tutkuyla çalışır, oluşturabileceği en iyi takımı oluşturur, ürünleri ile gurur duyar, müşteri tecrübelerine ve deneyimlerine önem verir, doğru reklam stratejileri geliştirirdi. Bütün bunları topladığınızda kişiye değer katan, hayatınızı kolaylaştıran, işinize değer katan, kullanıcısına farklı deneyimler sunan ürünler ortaya çıkardı. Böylece insanların hayatına değer katan ürünlerle başarıyı ve kazancı yakaladı.

Apple’ın Büyüme Hamleleri

Jobs iki yakın arkadaşı ile Apple firmasını 1976 da kurmuştur. Fakat Jobs, 1984 yılında Mac satışlarının oldukça düşmesi nedeni ile yönetim kurulu kararı ile 1985 de kurucusu olduğu firmasından kovuldu. Kovulmasının hemen ardından 1985 yılında Next Computeri kurdu ve kısa zamanda IBM ile işbirliği yaptı. 1986 yılında bir animasyon firmasını LucasFilm den satın aldı. Disney ile işbirliği yaparak Toy Story, Wall-E, Ratatouille ve Cars gibi pek çok animasyon filmi yaptı ve firmasını 2006 yılında 7,4 milyar dolara Disney’e sattı. Disney bu firmanın adını Pixar olarak değiştirdi.

Jobs’un Geri Dönüşü ve Apple’ın Yükselişi

1996 yılında Apple, kovduğu Jobs’u tekrar firmaya getirmek için Next Computeri 429 milyon dolara satın aldı.

Jobs’un o tarihten sonra firmaya zarar ettiren Apple I, Apple II ve Macintosh serilerine son vermesi ilk Apple’ın büyüme hamleleri olarak görülebilir. Çok daha iyi tasarımlara ve işleyişe sahip IMac 1999 da piyasaya sürüldü ve inanılmaz bir başarı gösterdi. Bu başarının ardında Jobs’un paraya değil insanlara değer katma tutkusu vardı. 2000 yılında firmanın resmi CEO su oldu.

Hemen akabinde müzik piyasasını alt üst eden kişisel müzik çalar iPod’u tanıttı. 2002 yılında ipod’lar Windows uyumlu hale getirildi. 2003 yılındaysa bilinen en büyük müzik mağazası olan iTunes Müzik Mağazasını açtı.

Ve yıl 2007 olduğunda Steven Jobs ilk iPhone akıllı telefonunu tanıttı. O güne kadar cep telefonu piyasasını elinde tutan Nokia ve diğer üreticiler yerle bir oldular. Cep telefonu piyasası sonsuza kadar değişecekti.

Apple’ın hızlı büyüme stratejileri aslında Jobs’un yaşam felsefesini hayata geçirilmesiydi. Apple’ın büyümesi ise Jobs’un uzun zaman önce hayallerini kurduğu geleceği, tek tek ve yavaş bir şekilde hayata geçirmesinden başka bir şey değildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir