«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple’ın Yeni Canavarı Mac Pro, ABD’de Değil Çin’de Üretilecek

Apple’ın Yeni Canavarı Mac Pro, ABD’de Değil Çin’de Üretilecek

Mac-Pro-WWDC-2019-Apple-Event-Dice

The Wall Street Journal’a göre, Apple’ın yeni Mac Pro’su, 2013’ten beri Austin, Teksas’ta bir tesiste bir araya getirilmiş olan modelden farklı olarak Çin’de inşa edilecek.

Apple ürünlerinin büyük çoğunluğu Çin‘de üretiliyor, bu nedenle Apple‘ın üretimini yurt dışına kaydırması tamamen şaşırtıcı değil. Ancak teknoloji endüstrisi, Başkan Trump’ın ABD’de ürün üretmemesi için düzenli olarak çağrıda bulundukları bir şirket için siyasi etkileri olabilecek Çin’den yapılan ithalatlar için yüzde 25’lik tarifelerin bulunma ihtimaliyle karşı karşıya kaldığı için zorlu bir zamanda geliyor.

COOK, APPLE’IN ABD MECLISIYLE “ÇOK GURUR DUYDUĞUNU” SÖYLEDI

Apple, önceki nesil Mac Pro‘yu duyurduğunda, bilgisayarın ABD‘de toplanacağı gerçeği konusunda çok şey yaptı. Duyuru öncesinde, Apple CEO‘su Tim Cook, Apple‘ın “uzun zamandır” çalıştığı bir şey olduğunu söyledi. “Bununla gerçekten gurur duyuyoruz” dedi.

Ancak, Mac Uzmanlarının üretimi yavaşlatması için gereken eğitim ve özel araçlar, yüksek talep olduğunda dar boğazlar yarattı. Daha sonra Apple, Mac Pro‘nun yeni parçalarla güncelleme konusunda başarısız olmasına izin vermesine izin verirken, ABD üretimi azaldı ve Journal , Teksas tesisinin büyük ölçüde diğer şirketler için ürün üretmeye geçtiğini bildirdi.

Apple yıllardır yeni Mac Pro‘daki montajı Çin‘e taşımayı planlıyor gibi görünüyor. Bloomberg , 2016’da ABD üretimi ile yaşanan üretim zorluklarının mühendislerin geri çekilmek istediklerini, böylece daha ucuz ve daha gelişmiş üretim yeteneklerine erişebileceklerini bildirdi.

Apple, Journal’a yeni Mac Pro’nun hala ABD yapımı bazı bileşenlere sahip olacağını ve tedarikçilere yaptığı harcamalarla 30 ABD eyaletinde üretimi desteklediğini söyledi. Bir Apple sözcüsü, “Son montaj üretim sürecinin yalnızca bir kısmıdır” dedi.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *