«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Bilim İnsanları, Jüpiter’in Ay’ı Europa’da Sofra Tuzu Keşfetti!

Bilim İnsanları, Jüpiter’in Ay’ı Europa’da Sofra Tuzu Keşfetti!

21d1d02860a3df9cabcf6165737e46f21059702c

Jüpiter’in etrafında donmuş bir ay olan Europa’nın güneş sistemindeki en yaşanabilir dünyalardan biri olduğuna inanılıyor. İlk olarak 1979’da Voyager 1 probu tarafından detaylı bir şekilde görüntülendi ve neredeyse büyük kraterlerden yoksun bir yüzey ortaya çıkardı. Bu, suyun düzenli olarak içeriden su akmasını ve uydunun yeniden yüzeylenmesini önermiştir. Europa ayrıca, erimiş suda veya rüşvet olarak etrafta yüzen buzdağlarından yapılma uzun çukurlar, kıvrımlar ve sırtlar ile çaprazlanmıştır.

Ancak 1990’ların sonunda, Europa gerçekten ilginçleşmişti. Galileo heyeti, bir alt yüzey sıvı tuzlu su okyanusu olduğuna dair kanıt buldu. Tuzlu olması bize suyun kaya ile temas halinde olabileceğinin ipuçlarını veriyor – sudaki mikrobiyal hayatı beslemek için enerji sağlayabilir.

Ancak gözlemler, okyanusun ne kadar derin ve ne kadar tuzlu olduğunu ayrı ayrı söylemek için çok az ve sınırlıydı-ne tür tuzlar var. Şimdi Science Advances’da yayınlanan yeni bir çalışma, Dünya’daki gibi normal sofra tuzu (sodyum klorür) olabileceğini gösteriyor. Bu, Europa’nın gizli derinliklerinde yaşamın potansiyel varlığı için önemli etkilere sahiptir.

Bilim insanları, muhtemelen hidrotermal menfezler tarafından yönlendirilen okyanus içindeki hidrotermal dolaşımın, okyanusla kaya arasındaki kimyasal reaksiyonlar yoluyla okyanusu sodyum klorürde zenginleştirebileceğine inanıyor. Dünyada hidrotermal menfezlerin bakteri gibi bir yaşam kaynağı olduğu düşünülmektedir. Benzer bir okyanusa sahip olan Satürn’ün ayının güney kutbundan çıkan eriklerin, benzer bir okyanusa sahip olan Enceladus’un sodyum klorür içerdiği bulundu ve hem Europa hem de Enceladus’u keşif için daha cazip hedefler haline getirdi.

Yüzeyden yansıyan ışığın spektrumuna (ışığın dalga boyuna göre parçalanması) bakarsak, hangi maddelerin bulunduğunu çıkartabiliriz. Bu su buzu kanıtı gösterir. Ancak diğer iki malzeme de var: “hidratlanmış” sülfürik asit ve sülfat tuzu. Onlar nereden geliyor? Europa’nın içini veya ayın okyanusunun astrobiyolojik potansiyelini inceleyen bilim insanları için asıl ilginç soru şudur: Avrupa’dan mı geliyorlar?

Ayımız ve Dünyamız gibi, Europa da Jüpiter’e kilitlenmiş durumda, bu da her zaman dev gezegene aynı tarafı sunması anlamına geliyor. Galileo gözlemleri, takip eden yarımkürede yörüngesi boyunca geriye bakan Avrupa tarafındaki “hidratlanmış” sülfürik asidin varlığını ortaya koydu. Su buzu içindeki sülfürik asiti yapmak için kimyasal reaksiyonu tetiklemek için bir kükürt kaynağına ve enerjiye ihtiyacınız vardır. Bunların bir kısmı ayın içinden sülfat tuzları şeklinde gelebilir, bir kısmı meteoritler tarafından sağlanabilir, ancak en muhtemel açıklaması onun kardeş volkanik ayı Io’dan geldiğidir.

Kükürt Io üzerindeki yanardağlardan uzaya fırlatılacak ve sonunda Avrupa’ya doğru yola çıkacaktı. Europa’dan daha hızlı hareket eden kükürt, büyük olasılıkla Europa’nın arka tarafına çarpacak ve kendini buzun içine yerleştirecektir. Bunu yapabilmesi için gereken enerji Jüpiter’in radyasyon kayışlarındaki elektronlardan geliyor. Çoğunlukla, Jüpiter’i Europa’dan daha hızlı dolaşıyor, takip eden tarafına bakıyor ve tonlarca enerji veriyorlar.

Ölçümler ayrıca magnezyum sülfat (Epsom tuzları) gibi sülfat tuzları için kanıtlar göstermiştir, ancak nereden geldiği belirsiz kalmıştır. Yeni çalışmanın arkasındaki ekip, Europa’nın yörüngesi boyunca bakan tarafının, kükürt bombardımanından korunan önde gelen yarımkürede, Europa içinde gerçekte ne tür tuzlar bulunduğuna dair kanıt aramak için en iyi yer olabileceğine inanıyordu.

Bir spektrumun görünür kısmında, çok enerjik elektronlarla ışınlandığında ortaya çıkan “renk merkezleri” olarak adlandırılan farklı özellikler vardır. Araştırmacılar, güçlü Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak, bu renk merkezlerinin Europa’nın spektrumundaki kanıtlarını aramak için kullandılar ve yalnızca ayın yörüngesi boyunca bakan tarafında bulunan ve sodyum klorür kanıtı gösteren bir özellik keşfettiler.

Europa in natural color on the left, and false color on the right. The brown/red regions on the right might correspond to the sulphuric acid regions, the yellow-ish terrain on the left is now thought to be produced by sodium chloride. NASA/JPL/University of Arizona
Europa in natural color on the left, and false color on the right. The brown/red regions on the right might correspond to the sulphuric acid regions, the yellow-ish terrain on the left is now thought to be produced by sodium chloride. NASA/JPL/University of Arizona

 

Tuz Türü

Galileo gözlemlerinde bazı tuz ipuçları olmasına rağmen, daha yeni Hubble verileri, bilim adamlarının, onu kükürt kimyasının radyasyonla sürüklenebileceği bölgelerde değil, kaos arazisi adı verilen önde gelen yarımkürede bir bölgeye daraltmasına izin verdi. Bu, gerçekten de Avrupa’nın iç dünyasından gelebilecekleri anlamına geliyor.

Yaşam, bildiğimiz gibi, sıvı suya ve enerjiye ihtiyaç duyar. Europa’nın bir sıvı okyanusu olduğunu bize, suyun donmasını engellemek için sıvı su ve enerji kaynağı olduğunu söylüyor. Ancak okyanusun kimyasal yapısı da çok önemlidir. Tuzlu su, tuzlu su, saf sudan daha düşük donma noktasına sahiptir, bu da suyu daha yaşanılabilir kılar.

Tuz, özellikle sofra tuzu içindeki sodyum iyonları, bitki ve hayvan yaşamında bir dizi metabolik işlem için çok önemlidir. Aksine, sülfatlar gibi bazı diğer tuzlar, büyük miktarlarda mevcutsa yaşamı engelleyebilir. Araştırmacılar, karmaşık bir alt yüzey işlemleri zincirinin son noktasını görebileceklerini söylemeye istekliydiler – tuz sadece doğal buz tabakalarının bir parçası olabilirdi. Ancak, Avrupa’da yaşam olduğunu umanlar için, sodyum klorürün keşfi iyi bir haber.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *