«
  1. Anasayfa
  2. Uncategorized
  3. Çamaşır Makinesinde Kireçlenme ve Önleyici Bilgiler

Çamaşır Makinesinde Kireçlenme ve Önleyici Bilgiler

makineyle-beyniniz-yikanmasin-h1538483991-374e7f

Çamaşır makinelerindeki en önemli konulardan birisi de kireçlenme problemidir. Pek çok kullanıcı açısından çok ciddi problemlerin yaşanmasına neden olabilen çamaşır makinesindeki kireçlenme problemine karşı kireç önleyici ürün grupları bulunuyor. Ancak, son yıllarda kireç önleyici ürünlerin kullanılıp, kullanılmaması hususunda bazı tartışmalar bulunuyor. Bu tartışmalar her ne kadar kireç önleyici ürünlerin, çamaşır makinesi için ne kadar gereklilik arz ettiği üzerinde olsa da bir çamaşır makinesinde kireç oluşumunun engellenmesi için kireç önleyici kullanımını belirleyen faktörler, kireç önleyici değil, makinenin bağlı bulunduğu su tesisatıdır.

Çamaşır Makinelerinde Kireçlenme Nasıl Önlenir?

Çünkü günümüzde çamaşır makinelerindeki kireçlenme vakaları özellikle su tesisatının kaynağına göre değişkenlik göstermektedir. Bu çerçevede de çamaşır makinenizi kullandığınız yerde bulunan su tesisatının su kaynağının kuyu suyu veya şebeke suyu olması önemli bir fark oluşturur. Göztepe  Arçelik Servisi uzmanlarımıza göre çamaşır makinenizin kullanmakta olduğu suyun, kuyu suyu olması halinde yüzde yüz ihtimal ile kireçlenme problemi ile karşı karşıya kalabileceğinizden mutlak suret ile kireç önleyici ürünler kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde şebeke suyu kullanılan noktalarda da kireç önleyici ürünleri makinenizin daha uzun ömürlü olması açısından tercih etmeniz gerekiyor. Buradaki en önemli fark her iki su kaynağının çamaşır makinenizde oluşturacağı kireçlenme sorununun süresidir. Çünkü şebeke suyu nispeten kuyu suyuna göre daha düşük miktarda kireç içeriyor olduğundan kireçlenme etkisini biraz daha uzun sürelerde yaratmaktadır. Ancak doğrudan kireç önleyici kullanarak, kireç oluşumunu makineniz için tümden engelleyebilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Kireçlenmenin Etkileri

Çamaşır makinelerinde kireçlenme problemi makinenizdeki rezistans parçasında meydana gelmektedir. Makinenizin sıcak suyu ısıtmasını sağlayan bir parçası olan rezistans yani ısıtıcı zamanla kireç önleyici kullanmaz iseniz, kireç bağlayarak, işlevini yerine getirememektedir. Her ne kadar rezistans parçasının 15 yıl kadar bir kullanım ömrü bulunsa kireç önleyici kullanarak, bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Ayrıca çamaşır makinenizin rezistansında kireçlenme oluşumu başlaması dahi performans düşüklüğüne ve yıkama suyunun geç ısınmasına neden olur. Bu durumda çok daha yüksek düzeyde elektrik tüketimi meydana getirirken, normal tüketimden dahi çok daha düşük bir verimlilik alabilirsiniz. Bu sebeple kireçlenmeye karşı çamaşır makinenizi korumanız çok büyük bir önem arz ederken, kireçlenme boyutunun ilerlemesi sonucunda yıkama suyunun geç ısınması gibi belirtilerle karşı karşıya kalmanız durumunda Sultanbeyli Arçelik Servisi merkezimize başvuru yapmalısınız.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *