Cilt Lekelerini Geçirmek İçin Yapılacaklar

Cilt hassastır ve deformasyonlara müsaittir. Günlük birçok neden ciltte lekelere yol açabilir. Bunların en başında akne lekeleri gelir. Yoğun ve iltihaplı akneler sonrasında ciltte lekeler bırakabilirler. Diğer bir nedense güneştir. Gerekli güneş kremleri kullanılmayınca güneşten gelen UV ışınları cilt dokusuna hasar verip güneş lekesi bırakırlar. Bunlar dışında yara, kesik, dikiş ya da yanıklar sonucunda da ciltte lekeler oluşur.

Cilt Lekeleri için Çözümler

Cilt lekelerini geçirmek için birden fazla çözüm vardır. Öncelikle cilt lekeleriniz için bir cildiye doktoruna giderseniz lekeleriniz için krem verebilir. Bir krem ya da birden fazla kremin kombinasyonuyla bir tedavi görebilir ve lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Ancak kremler her zaman işe yaramayabilir ya da siz krem yerine doğal yöntemleri tercih etmek isteyebilirsiniz. Uzmanların tavsiye ettiği birçok doğal ürün lekeler için kullanılabilir. Cilt lekeleri için en etkili ürün limondur. Limon, içindeki asitle cildin üst tabakasındaki lekeleri yakıp cildin yenilenmesine yardımcı olur. Ancak limonun cildi tahriş etme ihtimali de olduğundan ciltle direk teması sakıncalıdır. Limon suyu balla karıştırılıp cilde uygulanabilir. Bal, limonun tahriş ediciliğini hafifletir ve cilde nem kazandırır. Evde kendiniz hazırlayabileceğiniz birçok cilt lekesini geçiren maske vardır.

Pirinç, cilt rengi açmada yüzyıllardır kullanılan bir üründür. Pirinç maskesi yapmak için bir avuç kadar pirinci bir su bardağı suda bekletin. Ardından pirincin suyunu süzüp içine kıvamı koyulaşana kadar yulaf unu ekleyin. Cildinize sürüp 20-25 dakika cildinizde bekletin. Ardından suyla durulayın. Bunu düzenli bir şekilde haftada 2-3 kez yaparsanız zamanla lekelerinizin renginin açıldığını görürsünüz.

Cilt Lekeleri için Tedavi Yöntemleri

Cilt Lekesi Tedavisi için doktorunuzun tavsiyesiyle farklı yöntemler uygulanabilir. Bunlardan en çok tercih edileni lazer tedavisidir. Lazer tedavisinde lazer cildin üst tabakasını soyar ve alttan sağlıklı ve yenilenmiş cildin çıkmasına yer açar. Lazer tedavisi akneli ya da yaralı ciltlerde uygulanamaz. Eğer akneli bir cildiniz varsa önce akne tedavisi görmeli, ardından lekeler için lazer tedavisi uygulanmalıdır. Lazer dışında lekeler için kimyasal peeling de tercih edilen yöntemlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir