«
  1. Anasayfa
  2. genel
  3. Corona Virüsü Geçiren Tekrar Hasta Olur Mu ?

Corona Virüsü Geçiren Tekrar Hasta Olur Mu ?

covid-19

Geçtiğimiz kıştan bu yana hala mücadeleye devam ettiğimiz corona virüsü, ilk olarak Çin’in Vuhan eyaletinde görülmüştür ve ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına almıştır. 2019 Aralık ayında etkilerini göstermeye başlayan ve 7 Ocak 2020’de tespit edilen corona virüs, daha önce hiç bir insanda karşılaşılmamış bir virüs olarak tanımlanmıştır. İnsandan insana hızlı bir şekilde bulaşma özelliğine sahip olan corona virüs, bu özelliği nedeni ile oldukça kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı dalga dalga etkisi altına almayı ne yazık ki başarmıştır. Kişiden kişiye direk temas ve damlacık yolu ile bulaşabilen bu virüs, sayısız insanın hayatını kaybetmesine ve çeşitli hastalıklar ile yaşamak zorunda kalmasına neden olmaktadır.

Corona virüsün yeni ve tanınmayan bir virüs olması, her insanda farklı belirtiler ve tepkiler göstermesi hastalığın tanı ya da tedavi sürecinin güçleşmesine neden olmaktadır. Tedavi sürecinin yalnız geçmesi ve yıpratıcı olması, virüsten korunmak adına ülkece birçok önlem alınmış olması kişilerin bu hastalığı ciddiye almalarını ve kendilerini korumaları gerektiğini anlamalarını sağlayan en önemli faktörler olmuştur. Sosyal mesafe kurallarına uymak ve el hijyenine dikkat etmek, kişilerin corona virüsten korunmasını sağlayacak en önemli iki unsurdur.

Hastalık hakkında yeterli bilginin bulunmaması kişilerin, corona virüsü tekrarlar mı? Corona virüsten kendimi tamamen koruyabilir miyim? Ya da herkes corona virüse yakalanacak mı? Gibi soruların cevabını aramaya yönlendirmektedir. Uzmanlar corona virüsü geçiren kişilerin bağışıklık kazanarak tekrar hastalanmayacağını söylese de, bu konu hakkında kesin cevaplar bulunmamaktadır.

Corona Virüsten Korunmayı Sağlayacak En etkili Yöntemler ?

Corona virüsten korunmak için kişilerin uyması gereken en önemli kuralların başında, sosyal izolasyonu sağlamak ve gerekmedikçe evden çıkmamak gelmektedir. Kişiler bu dönemde ne kadar az insan ile görüşür ve temas ederse, corona virüsten kendini o kadar korumuş olur. Corona virüsten korunmak için uyulması gereken en önemli kurallardan biride, şüphesiz ki el hijyenine ve temizliğe önem vermektir. Kişiler corona virüsten korunmak için diğer insanlar ile sarılmamalı ve tokalaşmamalı, ellerini gözüne,burnuna ve ağzına götürmemeli, kalabalık ortamlarda bulunmamalı ve özellikle corona virüsüne yakalananlar ile temas etmemelidir. Ayrıca kişiler bu hastalıktan korunmak için mutlaka tıbbi maske kullanmalıdır. Tıbbi maske kullanmak kişilerin sadece kendi sağlığı için değil, diğer insanlarında sağlığının korunması açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *