«
  1. Anasayfa
  2. Google
  3. DEV alan adı nasıl alınır? Programcılara müjde!

DEV alan adı nasıl alınır? Programcılara müjde!

dev alan adı nasıl alınır

DEV alan adı nasıl alınır? Programcılara müjde!

Kapıdan giremediği alan adı sektörüne bacadan dalan Google’ın, geliştiricilere müjdeli bir haberi var! Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında .app uzantılı alan adlarıyla boy gösteren şirket, bu kez de .dev alan adlarıyla geliştiricilerin gönlünü hoş tutmak istiyor. Her geliştirici gibi beni de sevindiren bu olay yeni girişimci geliştiriciler için çok büyük bir avantaj olacağına inanıyorum gelin neyi nesiymiş bu .dev alan adı hep birlikte bakalım.

İnternet dünyası alan adlarından yana epey sorunlu. Öyle ki istatistiklere göre dünya çapında her gün yaklaşık 100 bin civarı yeni alan adının kayıt ettirildiği tahmin ediliyor. Tutanın elinde kaldığı ve ilk alanın Üsküdar’ı geçtiği düzen, kendiniz veya markanızı cuk diye oturan alan adlarına ulaşmayı güçleştiriyor.
Google’ın stratejisi tam bu noktada sivriliyor! Daha nokta atışı isimlerle kendinize ve markanıza cuk diye oturan, yeni alan adı uzantıları…

.DEV Nereden Çıktı? Nasıl Çıktı? Nereye Çıktı?

DEV, İngilizce’de “Geliştirme” anlamında kullanılan “Development” sözcüğünün kısaltılmasından geliyor. Keza zaten geliştiriciler arasında DEV kısaltması, yıllardır yazılım vurgusu yapmak için kullanılıyor.
Evet, Google bu kez iskemleyi hazır tezgahın tam önüne kurdu…

.DEV ile Google ekosisteme güvenli bir TLD kazandırırken, internetin üreticilerinin yeni fikirleri konusunda kendilerini kısıtlamamasını sağlamak istiyor.
Hali hazırda bazı şirketler zaten .dev alan adını kullanabiliyorlardı. Bundan sonra ise isteyen herkes kendi .dev uzantılı alan adını kayıt ettirebilecek.
.dev alan adları Google’ın partnerleri ve Google Domains aracılığıyla kayıt edilebilyor. Uzantının kayıt fiyatı ise partnerlerin kar marjı vb. faktörlerden dolayı değişiklik gösteriyor.
Mesela, bu içeriğin hazırlandığı tarihte GoDaddy .DEV alan adı uzantısının ilk yıl tescil fiyatını 74,99 TL, ek yılları 106,99 TL şeklinde fiyatlandırıldı.

.DEV Alan Adı Uzantısı Kimlere Uygun?

Google’ın yeni alan adını duyurduğu blog yazısına bakarsak, interneti oluşturan 1 milyardan fazla geliştirici, tasarımcı, yazar ve mühendis için .dev alan adı gayet uygun görünüyor.

DEV’in öncelikli hedef kitlesi elbette yazılımcılar ve geliştiriciler. Ancak kapı, diğerlerinin yüzüne de kapatılmış değil. Şirket; işi “geliştirme” olan herkesin bir DEV uzantısı satın alarak çalışmalarını ve teknolojilerini internet dünyasında yayınlayabilmelerini istiyor.

DEV’i seven SSL’ine katlanır

.dev alan adı Google’ın bayraktarlığını yaptığı .app ve .page alan adları gibi TLD (Top-Level Domain) olarak kullanılıyor. Ha bir de, Google’ın önceki alan adlarında olduğu gibi .DEV’i kullanmak için SSL sertifikası kullanma zorunluluğu var.

İşbu zorunluluğa göre .dev’i kullanmak isteyen herkesin alan adıyla birlikte SSL’ini de hazır etmesi gerekiyor. Şu an birçok şirket insanların ayağı alışsın diye, ilk yıl yapılan kayıtlarla birlikte standart SSL’i ücretsiz sunuyor ancak sonraki yıllar için alan adı sahiplerinin SSL masrafını da hesabına kitabına eklemesi gerek.

Anlaşılan Google, .COM’un alternatifi olması için daha birçok TLD ile karşımıza çıkacak.

Peki, .DEV, .APP veya .PAGE gibi yeni TLD’lere siz sıcak bakıyor musunuz? Bu alan adlarından herhangi birini kullandığınız oldu mu?

Fiyatlar kabarık fakat hayaller ve düşünceler dağları bile deler bir geliştirici olarak sadece .dev değil birçok alan adını daha çıkacağını ve bu çıkan alan adlarının bende dahil bir çok geliştiricinin hayallerini süsleyeceğinden eminim.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *