Disleksi Nedir? Erken Fark Etmenin Yolları ve Avantajları

Disleksi hastalığı, kişide zeka düzeyinin normal olmasına karşılık öğrenme zorluğu çektiği nadir görülen bir hastalıktır.

Disleksi hastalığına sahip olan bireylerde genellikle konuşma zorluğu görülebilmektedir. Bu durumun sebebi sağlıklı insanlarda konuşma yetisi beynin sol ön lobunun düzgün çalışmasıyla gerçekleşmektedir. Disleksi hastalarında ise sol ön lobu kullanma zorluğu olduğu için konuşma zorluğu da yaşanmaktadır. Bu sebepten ötürü de bazı bilim insanları bu hastalığı “kelime körlüğü” olarak da nitelemektedir.

Disleksi Hastalığının Belirtileri

Hemen hemen bütün hastalıklarda erken tanı hayati önem taşımaktadır. Disleksi erkan tanı ise, tedavinin zaman kaybetmeden başlaması açısından önem arz etmektedir. Disleksi doğuştan veya doğum sırasında ortaya çıkabildiği gibi, travmatik bir olayda da ortaya çıkabilmektedir.Bu hastalığa sahip bireylerin fark edilmesi genellikle okula başladıkları zamanlarda gerçekleşir. Bu dönemde çocuklar, diğer çocuklara kıyasla daha yavaş öğrenirler. Genellikle harfleri birbirlerine benzetme ve başka harflerle karıştırmaya daha meyillidirler. Bunun yanında hafıza zayıflıklarından dolayı öğrendiklerini daha çabuk unuturlar. Bu belirtileri çocuklarında gören kişiler Diklesinin çözümü için bir uzmana başvurmaları gerekir.

Diklesinin Diğer Belirtileri;

  • Okul çağındaki çocuklarda okuduğunu anlayamaması,
  • Okuma ve yazma da problemler,
  • Çocuklarda dikkat dağınıklığı ve buna bağlı olarak tüm bedensel ve zihinsel etkinliklerde zorlanma,
  • Okumada kelime veya hece atlamaları,
  • Yazarken veya okurken genellikle b,d,p,q harflerini karıştırma,
  • Sayıları hesaplama ve algılamada zorluk çekme,

gibi belirtiler disleksi hastalığının belirtileridir. Disleksiyi erken fark etmek isteyenlerin, bu belirtileri göz önünde bulundurmasında fayda vardır.

Disleksinin Tedavisi

Disleksi hastalığının bilinen bilimsel bir tedavisi yoktur. Ancak ömür boyu süren bir hastalık olduğu için hastalığın ilerlemesini engelleyecek önlemler almak gerekir. Bunun yanında çocuğun hayatını kolaylaştıracak öğrenmesine destek olacak eğitim ve uzman desteği almak önemlidir. Bu hastalığa sahip çocuklara uygulanacak herhangi bir ilaç tedavisi ve cerrahi işlem olmadığından dolayı, özel eğitime tabi tutmak şarttır.

Disleksi tedavisi ancak özel eğitim ve ailenin desteğiyle yapılabilir. Bu sayede çocuklar yaşıtlarıyla aynı seviyeye gelebilir. Bu hastalıkta aile desteği, çocuğun motive edilmesi açısından oldukça önemlidir. Aileler öncelikle sabırlı olmalı, çocuklarını her zaman motive etmeli ve destek olmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir