«
  1. Anasayfa
  2. internet
  3. Doğru İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Doğru İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Doğru İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

Doğru İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır ?

Yavaş bir İnternet iniz var ise beklemeyi bırakıp yavaş olan İnternet inizi çok daha hızlı yapmaya uğraşın. İnternet bağlantınızı test etmek sadece bir kaç dakika sürer ve ağ sorunlarınızı nasıl çözeceğiniz konusunda yardımcı olur. İnternet hızınızı test etmek oldukça basit bir şeyidir ve ekstra bir yazılıma veya programa ihtiyacınız yoktur. Tek ihtiyacınız bir web tarayıcısı ve bilgisayardır. Ancak İnternet bağlantı hızınız hakkında emin olmak için yapmanız gereken bazı ön hazırlıklar var….

İnternet hız testi yapmadan önce yapılması gereken ön hazırlıklar

En iyi sonuç için, eğer mümkünse kablolu bağlantı kullanmanız gerekir; Bu şekilde, Wi-Fi bağlantısı kullanırken oluşabilecek parazit ve performans dalgalanmaları konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ev ağınızda başka kablolusuz cihazlar varsa, test bilgisayarınızı doğrudan modeme bağlayın, böylece başka cihazların oluşturduğu parazit ve benzeri koşullardan İnternet bağlantınızı izole etmiş olursunuz.

Wifi kullanıyorsanız, modeminizin yakınında cep telefonu veya diğer kablosuz ağ iletişimini kullanan cihazların belirli bir uzaklıkta olduğundan emin olun.Eğer cihazınızda en iyi internet bağlantısı performansını hedefliyorsanız, diğer kablosuz cihazların modeminiz ile olan bağlantısını sonlandırın.

Bu sırada, bilgisayarınızın arka planda bir şey indirmediğinden emin olmak için iki kez kontrol edin. Windows’ta Görev Yöneticisini kontrol edin (control-alt-delete tuşuna basarak çağırılır) veya MacOS kullanıyorsanız Etkinlik İzleyicisi’ni arayın ve ağ istatistiklerini inceleyin (MacOS’ta “Network”, Windows’ta “Networking” olarak etiketlenir).

Bağlantınızı test ederken uygulamaların yazılım güncellemelerini indirmesini önlemek için bilgisayarınızdaki tüm uygulamaları kapatın. İnternet kullanımınız sıfıra düşmeyebilir fakat sıfıra yakın bir değer elde edebilirsiniz.Böylece sağlıklı bir şekilde altyapı sağlayıcınızın size sağladığı bağlantı kalitesini en doğru şekilde test edersiniz. Eğer işletim sisteminiz bir güncelleme paketi indiriyor ise bu işlem sonlandıktan sonra testinize devam etmelisiniz.

Bağlantınızla ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız, modeminizi veya switch, router gibi yönlendiricilerinizi sıfırlamak iyi bir fikirdir. Cihazınızı kapatın ve birkaç dakika boyunca bekleyin, ardından tekrar takın ve çalıştırın.

İnternet hız testi nereden nasıl yapılır?

Artık tüm hazırlıkları tamamladığınıza göre internet hızınızı teste başlayabilirsiniz.İhtiyacınız olan internet bağlantısı  ve bir javascript özelliği aktif web tarayıcı yüklü bilgisayar.En yaygın internet hızı test web sayfaları ise;

Speedtest.Net

Ookla’nın ilk olarak kullanıma sunduğu, kolay arayüzü ile en eski ve en çok kullanılan internet hızı testi web sayfalarından biridir..Ziyaretçilerine HTML5 ve flash arayüzü ile iki farklı speed test arayüzü sunmaktadır.

Fast.com

Ayrıntılı olarak ekstra istatistikler veren bir internet hızı test web sayfası.

hiztesti.turktelekom.com

Türkiye lokasyonu için en doğru hız testini yapabileceğiniz, yaptığınız hız testi sunuçlarını 2. bir kişi ile paylaşım linkini kopyalayarak rahatlıkla paylaşabileceğiniz arayüze sahip harika bir tool.

hiztesti.com.tr

Yine Türkiye lokasyonlu bir hız testi sitesidir verdiği sonuçlara güve bilirsiniz.

Mobil Cihazlar İçin İnternet Hızı Test Uygulaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından geliştirilen İnternet hız testi uygulaması, servis sağlayıcınızın sunduğu İnternet hizmetine ait anlık gecikme (ms) süresi, veri yükleme (upload-Mbps) ve veri indirme (download-Mbps) hız değerlerini ölçmektedir. Hem Android hemde IOS platformlar için uygulamayı  internet hız testi mobil uygulama linkinden indirebilirsiniz.

Özet olarak, her geçen gün internet servis sağlayıcılarının sunduğu internet hızı deneyimi artsa da aynı bağlantı altyapısını kullanan kullanıcı sayısıda artmaktadır. Buna paralel olarak artan download ve upload hızları, dosya yükleme ve dosya indirme sürelerini kısaltırken, işlem sayısınında artmasına neden olmaktadır. Buda zaman zaman paylaşımlı kullanılan hatlarda bağlantı sorunlarına neden olmaktadır. Eve bu gün kısaca doğru bir şekilde nasıl internet hız testi yapılır onu öğrendik, umarım yazımız hoşunuza gitmiştir ve işinize yaramıştır kendinize çok iyi bakın iyi günler dileriz….

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *