Doğum Çatlağı Oluşumunu Engellemek Mümkün Mü?

Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişimler sonucu kişilerde, birçok fiziksel ve ruhsal değişim meydana gelmektedir. Kilo artışı, derinin gerginlik kazanması ve yaşanan hormonal değişimler, kişilerin cildinde çatlak ve leke oluşumuna neden olmaktadır. Doğum çatlağı oluşumu çoklu hamilelik yaşayan kadınlarda, hamilelik sürecinde az su tüketen kadınlarda, hızlı ve gerekenden fazla kilo alan kadınlarda daha sık görülmektedir. Göğüs, bel, kalça ve özellikle karın bölgesinde görülen çatlak oluşumları, gebelik süresince ortaya çıkmakta ve loğusalık döneminde şiddetini hafifletmektedir.

Hamilelik döneminde çatlak oluşumunu tetikleyen bir diğer faktörde, genetik etkenlerdir. Bu noktada annesinde, ablasında ya da kardeşinde çatlak oluşumu meydana gelen kadınlarda, çatlak görülme olasılığı oldukça yüksektir. Beyaz tenli kadınlarda çatlak oluşumları lekelenme tarzında görünmektedir. Esmer kadınlarda ise bu duruma daha az rastlansa da, çatlak oluşumları daha belirgin bir şekilde görünmektedir. Doğum çatlağını önlemek tamamen mümkün olmayan bir durum olsa da, doğru bir beslenme, yeteri kadar su tüketme ve vücudu düzenli olarak nemlendirme ile çatlak oluşumlarının etkisini azaltmak mümkündür.

Doğum Çatlağını Önlemek Ve Çatlakların Etkisini Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

Kişilerin vücut yapısı çatlamaya müsait ise, bu durumda çatlak oluşumları tamamen önlenememektedir ve sadece çatlak oluşumlarının etkileri azaltılabilmektedir. Anne adayları alacakları bir takım önlemler sayesinde, çatlak oluşumunu en aza indirebilmektedir. Doğum çatlağını geçirmek için alınabilecek önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

-Çatlak oluşumunu azaltmak için, hamilelik döneminde cildi nemli tutarak gerginlik kazanması engellenmelidir.

-Hamilelik döneminde çatlak oluşumunu engellemek için yeteri kadar sıvı tüketimi yapılmalıdır.

-Kişiler çatlak oluşumunu gördüğü andan itibaren gerekli önlemleri almalı krem, yağ ve nemlendiriciler ile çatlak oluşumu olan bölgelere masaj yapmalıdır.

-Hızlı kilo alıp vermek gibi etkenler, çatlak oluşumuna sebep olmaktadır. Bu nedenle anne adayları hamilelik döneminde, hızlı kilo almamak adına dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermelidir.

-Çatlak oluşumlarının etkisini azaltmak adına, anne adayları vitamin bakımından zengin ve cildin kolajen yapısını korumasını sağlayacak gıdalar ile beslenmelidir.

-Hamilelik döneminde gerginleşen deri, kaşıntıya neden olmaktadır. Kaşıntı ise çatlak oluşumlarının meydana geleceğini gösteren en önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kişiler, özellikle göbek bölgesini kaşımamaya özen göstermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir