«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Elon Musk, Neuralink ile Zihninizi Kullanarak Bilgisayarları Kontrol Etmek İstiyor!

Elon Musk, Neuralink ile Zihninizi Kullanarak Bilgisayarları Kontrol Etmek İstiyor!

Elon-796x419

Elon Musk’un iddialı beyin-bilgisayar arayüz şirketi Neuralink, nihayet bugün neler yaptığını anlattı. Beyninizle bilgisayarları ve telefonları kontrol etmenizi sağlayacak bir cihaz inşa ediyor.

Bloomberg’in raporuna göre, şu anda hayvanın nöronlarına ve sinapslarına yerleştirilmiş minik elektrotların yardımıyla bir farenin aklını “okuyabilir”. Şirket, insanlarla ilgili denemelere başlamak için gelecek yıl ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay almayı planlıyor.

Neuralink’in Başkanı Max Hodak, brifing gazetecilere verdiği demeçte, şirketin felçli bir insanın kafatasına 8 mm’lik bir delik açmayı ve telefonları ve bilgisayarları kontrol edebilecekleri implantları yerleştirmeyi planladığını söyledi. Gelecekte, ağrıyı azaltmak için delik açmak için bir lazer kullanmayı planladığını ekledi.

Neuralink’in beyin arayüzü

Ekip, beyni konuya sokmak için faaliyetlerini ‘okuyan’ 24 mikron iğneli özel bir robot geliştirdi. Hodak, bu dişlerin kafatasının altında ve nöronlardan yaklaşık 60 mikron uzakta olması gerektiğini söyledi. Amacının, evde uzun süre kullanılabilen bir kablosuz cihaz kurmak olduğunu ekledi.

Böylece şirket beyne girebilecek 8mm çapında küçük bir sensör geliştirdi. Hodak, beyine 3-4 sensör yerleştirebileceğinizi ve kulağınızın arkasında oturabilecek Link adı verilen giyilebilir bir bilgisayara bağlanabileceğini söyledi. Link’in bağlanması nöronlardan ani okunmaya ve kolay yazılım veya bellenim güncellemelerine izin verir.

İlk adım olarak Neuralink, cep telefonlarını, fareyi ve klavyeyi bu cihazla kontrol etmenizi istiyor. Ayrıca iPhone, klavye veya fareyi hareketlerle kontrol etmenize yardımcı olacak bir iPhone uygulaması da geliştirmiştir.

Neuralink’in iPhone Aplikasyonu

Şirket 2016 yılında kuruldu, ancak şimdiye kadar iç işleyişinde çok az bilgi mevcuttu. Nisan ayında 2017, uzun bir parça beklemek ama neden, Musk şirketin beyinleri bir bilgisayara bağlamak için çalışacağını söyledi.

Kaliforniya Bilimler Akademisi’nde düzenlenen bir etkinlikte Musk, şirketin amacının beyin bozukluklarını anlamak ve “beyni korumak ” olduğunu söyledi.”

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *