«
  1. Anasayfa
  2. facebook
  3. Facebook, Düşüncelerinizi Yazıya Çevirecek Bir Teknoloji Geliştiriyor!

Facebook, Düşüncelerinizi Yazıya Çevirecek Bir Teknoloji Geliştiriyor!

ZuckBrain3-796x418

2017’deki geliştirici konferansında, Facebook, sadece düşünerek yazmanıza izin verecek bir beyin bilgisayar arayüzü (BCI) geliştirme planlarını duyurmuştu. Şimdi, bu program kapsamında çalışan San Francisco Üniversitesi’nden (UCSF) araştırmacılar, bugün algoritmalarının, beyin aktivitesinden sözlü kelimeleri gerçek zamanlı olarak tespit edebildiklerini belirten bir çalışma yayınladılar.

Ekip, beyin aktivitesini kaydetmek için üç epilepsi hastasının beynine yüksek yoğunluklu elektrokortikografi (ECoG) dizileri  bağladı  . Sonra bu hastalara basit sorular sordu ve yüksek sesle cevap vermelerini istedi. Araştırmacılar, hastalar konuşurken, algoritmanın beyin aktivitesini kaydettiğini söyledi. Modelin, bu kelimelerin yüzde 76 kadar yüksek hassasiyetle çözüldüğünü belirttiler.

Facebook, bu sistemin yakında kullanılmasını beklemeyeceğini, ancak yakında AR ve VR donanımıyla etkileşimi çok kolaylaştıracağını söyledi:

Bu sistemin AR için girdi sorununu en kısa zamanda çözmesini beklemiyoruz. 
Şu anda hantal, yavaş ve güvenilmez. 
Ancak potansiyel önemlidir, bu nedenle bu en son teknolojiyi zaman içinde geliştirmeye devam etmenin değerli olduğuna inanıyoruz. 
Ve oksijeni ölçmek asla hayal edilen cümleleri çözmemize izin vermezken, “ev”, “seç” ve “sil” gibi çok az sayıda hayali komutu bile tanıyabilmek günümüzün VR sistemleriyle etkileşime girmenin tamamen yeni yollarını sağlayacaktır – ve yarının AR gözlükleri.

Bu ayın başlarında Elon Musk’un Neuralink’i , beyninize takılı bir cihazla iPhone’unuzu kontrol etmenizi sağlayacak bir projeyi duyurdu. Bu cihazlar eminiz ki önümüzde ki birkaç sene içerisinde piyasaya sürülmeyecekler, baya büyük bir test aşamasından geçmeleri muhtemel.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *