«
  1. Anasayfa
  2. facebook
  3. Facebook, Yüz Tanıma Davasını Kaybederse Milyonlarca Para Cezasına Çarptırılabilir

Facebook, Yüz Tanıma Davasını Kaybederse Milyonlarca Para Cezasına Çarptırılabilir

Facebook-login-hed-796x419

Facebook, milyonlarca kullanıcının biyometrik verilerini rızası olmadan yasa dışı olarak topladığını ve sakladığını iddia eden sınıf davalarında federal bir temyiz başvurusunda bulundu.

Dava, 2015 yılında Illinois merkezli Facebook kullanıcılarının şirketi devletin Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasası’nı (BIPA) ihlal ettiği için dava açtığında, şirketlerin bu tür veriler toplanmadan ve saklanmadan önce kamuya açık bir “yazılı politika” geliştirmelerini zorunlu tutuyor ve bir saklama takvimi oluşturuyor. bundan sonra söz konusu biyometrik tanımlayıcılar imha edilecektir.

Facebook’un aykırı özelliği, hizmete yüklenen fotoğraflarda arkadaşlarınızı otomatik olarak etiketlemenizi sağlayan “Etiket önerileri” özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Teknoloji, fotoğraflardaki insanların yüzlerinin ayrıntılarını — gözleri, burnu ve diğer özellikler arasındaki mesafeyi — diğer fotoğraflarda tanımlamak için kullanılabilecek bir yüz şablonu oluşturmak için analiz eder.

Davacılar, şirketin Yüz Tanıma özelliğinin yasanın gereksinimlerini karşılayamadığını savundu.

3-0 kararında, Facebook’un Menlo Park’taki karargahı hakkında yetkisi bulunan San Francisco’daki 9. ABD Temyiz Mahkemesi, şirketin aleyhine açılan davaya karşı çıkma talebini oybirliğiyle reddetti.

Mahkeme kararında,” Yüz Tanıma teknolojisini Rıza göstermeden (burada iddia edildiği gibi) yüz şablonunun geliştirilmesinin bireyin özel işlerini ve somut çıkarlarını işgal ettiği sonucuna vardık ” dedi.

Gizlilik savunucuları, uzun süredir yüz tanıma sistemlerinin kitlesel gözetim için kullanılabileceği yönündeki endişelerini dile getirmişlerdir. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) “karar mahremiyet hakları için büyük bir kazanç olduğunu ve yüz tanıma teknolojisinin artan kullanımının getirdiği tehlikeleri tanıdığını” söyledi.

Şimdi bu durum ileriye gidebildiği için, kaybederse sosyal medya devi milyarlarca dolara zarar verebilir. Reuters, “7 milyon Facebook kullanıcısı içerebilir” davasına dikkat çekti.

BIPA uyarınca, Facebook’un yasadışı olan biyometrik koleksiyonundan etkilenen her kullanıcı, ihmal edilen her ihlal için 1.000 ABD Doları, her kasıtlı veya umursamaz ihlal için 5.000 ABD Doları tutarında tazminat hakkına sahip olabilir.

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerden veri toplama uygulamalarını inceleyen büyük teknoloji şirketleriyle, Federal Ticaret Komisyonu veri gizliliği soruşturmasını sonuçlandırmak için 5 milyar dolarlık para cezası ödemeyi kabul eden sosyal ağ için zamanlama daha kötü olamazdı.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *