«
  1. Anasayfa
  2. genel
  3. Finansal Özgürlük Nasıl Sağlanır?

Finansal Özgürlük Nasıl Sağlanır?

finansal-ozgurluk

Finansal olarak özgür olmak, bir bakıma kimseye muhtaç olmadan hem aylık giderleri ödeyip, hem de istediğiniz aktivite olsun, ürün satın alma olsun aylık maaşınızla veya biriktirdiğiniz parayla bunları gerçekleştirebilmektir. Her insan finansal anlamda özgür olmak ister. Ama çoğumuz bunu beceremeyiz. Çünkü finansal olarak özgür olabilmek için bazı adımları hayata geçirmek gerekir. Bu bazı adımlar küçük adımlar. Zamanla attığınız bu küçük adımlar büyük bir finansal rahatlık sağlayacaktır.

Finansal Olarak Özgür Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Aslında hepimiz finansal olarak özgür olmak isteriz ama bunu nasıl yapacağımızı bilemeyiz.İşte tam bu kısımda yapmamız gerekenlere kısaca değinelim.

1.Harcamalarınıza Dikkat Edin ve Giderlerinizi Ödeyin

Her ay belli bir miktarda maaş alınmaktadır. Maaş aldıktan sonra evin giderleri bu faturalar olabilir, gıda harcamaları olabilir, daha birçok şey olabilir. Bu yüzden öncelikle bunlar ödenmelidir. Tabi ki bu kısımda da aylık giderlerinizin daha az olabilmesi için harcamalarınıza dikkat edin. Gerekmeyen şeyler için harcamalar yapmayın.

2.Gelirinize Göre Hareket Etmeye Çalışın

Her ay evin harcamaları için planlama yapın. Yani ay sonuna gelindiğinde harcamalarınıza göre bir bütçe oluşturmayın. Ay başında hemen oturup, kağıt kalem alarak aylık düzenli bir ödeme listesi oluşturun. Bu sayede aylık yapılan harcama ne kadar olduğunu bildiğiniz gibi hayatınız daha düzenli bir hal alacaktır. Yani giderinize göre değil, gelirinize göre hareket etmeye çalışın. Finansal olarak özgür olmak için bunlara dikkat etmek gerekiyor.

3.Kart Kullanımınıza Dikkat Edin

Çoğu kişi kredi kartı ile harcama yapmak büyük bir rahatlık olduğunu belirtiyor. Ancak yaptığınız bu harcamaları her ay düzenli bir şekilde ödeyebiliyorsanız problem yok. Ödeyemiyorsanız finansal anlamda zorlanmaya başlayacağınız anlamına gelir. Bu yüzden kart kullanımlarında daha bilinçli hareket etmek gerekiyor. Kart kullanırken kendinize hakim olamıyorsanız sizin için kartı kapatmak en iyisi olacaktır.

4.Her Ay Az Miktarda da Olsa Köşede Para Biriktirmeye Çalışın

Harcamalarınıza dikkat ettiniz. Aylık olarak ödemelerinizi düzenli hale getirdiniz. Son adımlardan biri olan para biriktirmeyi de ihmal etmemek lazım. Az miktarda olsa kumbarada para biriktirir gibi banka hesabınızda da biriktirebilirsiniz. Emin olun ki bu sizinde hoşunuza gidecektir.

5.Yatırım

Bu aşamaya kadar olan bütün adımları gerçekleştirdiniz. Harcamalarınızı azalttınız, para biriktirdiniz. Finansal anlamda rahatladınız. O zaman sıra yatırım yapmaya gelmiş demektir. Bu yatırım bir araba, bir ev olabilir veya paranızı altına bile yatırabilirsiniz.

Bu aşamaya kadar olan her bir adımı güzelce gerçekleştirirseniz finansal olarak özgür olmak için her şeyi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *