FTC, İflas Eden Cambridge Analytica’ya ‘Aldatıcı Uygulamalar’ Konusunda Dava Açtı

Facebook, platformda tekrarlanan veri ihlallerini ele aldığı için 5 milyar dolar para cezasına çarptırılmış olabilir, ancak Cambridge Analytica’da kancadan inmiyor.

Bir idari şikayette, Federal Ticaret Komisyonu (FTC), tartışmalı veri analitiği şirketine karşı, milyonlarca kullanıcının kişisel bilgilerini seçmen profili ve hedeflemesi için bir kişilik uygulaması yoluyla aldatıcı bir şekilde toplamak için ayrı bir yasal işlem başlattı. Veri skandalı sonrasında, şirket operasyonlarını durdurdu ve iflas başvurusunda bulundu.

Tüketici koruma ajansı, eski Cambridge Analytica CEO’su Alexander Nix ve eski Cambridge Üniversitesi profesörü Aleksandr Kogan ile de ilgilendiğini söyledi.

Kogan, hatırlarsanız, daha sonra Cambridge Analytica tarafından Facebook kullanıcılarının verilerini toplamak için kullanılan “thisisyourdigitallife” adlı bir kişilik sınav uygulaması geliştirdi.

Bilgi, daha sonra uygulama kullanıcıları ve Facebook arkadaşları için kişilik puanları üreten bir algoritma geliştirmek için kullanıldı. Cambridge Analytica, Kogan ve Nix daha sonra bu kişilik puanlarını ABD seçmen kayıtları ile eşleştirdi. Şirket, bu eşleştirilmiş kişilik puanlarını seçmen profili için kullandı ve reklam hizmetlerini hedefledi ”dedi.

Şikayette, uygulamanın ABD’deki 250.000 ila 270.000 kullanıcı ve ayrıca 50 milyon ila 65 milyon Facebook arkadaşının Facebook profil verilerini topladığı iddia ediliyor.

FTC, uygulama üreticilerinin, insanların uygulamalarını kullanmalarını sağlamak için aldatıcı taktikler kullandığını iddia ediyor. Kullanıcılara “adınızı veya diğer tanımlanabilir bilgileri indirmeyeceklerini” yanlış bir şekilde bildirerek, uygulama, Facebook profilini benzersiz şekilde tanımlayan Facebook Kullanıcı Kimliklerini ve cinsiyet, doğum tarihi, konum ve benzeri diğer kişisel bilgileri bir araya getirmeye devam etti.

Facebook o zamandan beri , kişilik sınavlarını içeren “asgari fayda” içeren uygulamalara kenetlendi ve platformda bu tür uygulamalara izin vermeden önce onları daha fazla incelemeye maruz bıraktı.

Teklif edilen anlaşmanın bir parçası olarak, hem Kogan hem de Nix, sahip olabilecekleri herhangi bir kişisel bilgiyi silmeleri istendi. İdari emirler ayrıca gelecekte bu tür yanıltıcı iddialarda bulunmalarını da engellemektedir.

FTC soruşturmasının ikiliyi kişisel olarak sorumlu tutması, ancak Facebook’un tüm üst düzey yöneticilerini bu geçişler için herhangi bir kişisel sorumluluktan muaf tutması ilginç. Daha da kötüsü, Facebook ihlalleri için herhangi bir suçluluk kabul etmedi bile.

Facebook para cezaları ve bu çözüm ile, korkunç veri skandalı doruğa geliyor. Serpinti , sosyal ağ için “ mahremiyet odaklı bir vizyon ” benimsemede lider CEO Mark Zuckerberg’den bahsetmekten bahsetmiyor .

Bununla birlikte, gizlilik anlaşmaları, veri skandalları ve kullanıcı bilgilerinin kullanımı konusundaki düzenleyici endişeler, en azından henüz finansal beklentilerine zarar verecek hiçbir şey yapmadı.

Şirketin hizmet ailesi, yıllık% 28 artışla yıllık bazda% 28 artışla 16 milyar dolara ulaşan 2,7 milyar aylık aktif kullanıcıya ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Ancak, yasal sorunlar ABD’nin antitröst yasasının ihlal edilmesi yönündeki FTC’nin taze incelemesi altında olan teknoloji devi ile ne yapmaktan öteye geçmiyor.

Buna ek olarak, Adalet Bakanlığı, herhangi bir özel isim almadan “pazar lideri çevrimiçi platformların” antitröst incelemesi başlattığını söyledi . Facebook’un bu listede olacağına karar vermek bir dahi gerektirmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir