«
  1. Anasayfa
  2. genel
  3. Geleceğe Yatırım Sağlayacak Tasarruf Önerileri

Geleceğe Yatırım Sağlayacak Tasarruf Önerileri

kendinizi-tasarruf-etmeye-hazirlayin[1]

Geleceğe yatırım yapmak için birçok insan tasarruf önerileri istiyor. Harcamalarınızdan kısarak ve neye harcama yaptığınızı bilerek geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz. Planlı harcama ve gereksiz harcama yapmamak tasarruf edebileceğiniz bir bütçe oluşturacaktır. Birikim sağlayacak tasarruflar için biraz kemerinizi sıkmanız gelecekte daha iyi bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. Birkaç adımdan sonra tasarruf ederek birikim yapmak oldukça kolay. Öncelikle gelir ve gider kalemlerinizi hesaplamalısınız. Gereksiz giderlerinizi azaltmanız sayesinde ay sonunda elinizde kalacak parayı yatırım yapmak için kullanabilirsiniz. Yatırım yapabileceğiniz birçok alan bulunmakta. Ama öncelikle her şeyi kontrol altında tutmak için bireysel bütçenizi çıkartın.

Bütçe Nasıl Oluşturulur?

Gelirlerinizi ve giderlerinizi bir şekilde hesaplayıp kayıt altına almak, tasarruf ederek birikim yapmak için atmanız gereken ilk adım. Öncelikle aylık giderlerinizi hesaplayın. Elektrik, gaz, internet faturası gibi aylık ödeme yaptığınız tüm faturaları bir araya getirip kalem kalem kayıta alın. Daha sonrasında ekmek, içme suyu, sigara ve benzeri günlük veya haftalık harcamalarınızı aylık olarak hesaba dökün. Aylık mutfak harcamanızı da bu şekilde hesaplayabilirsiniz. Tüm bu giderlerin aylık toplamını aylık gelirinizden çıkartarak geleceğe yatırım yapmak için elinize geçecek parayı hesaplayabilirsiniz. Bazı birikim sağlayacak tasarruflar ise ay sonunda cebinizde kalan parayı arttırmanızı sağlayacaktır.

Nasıl Tasarruf Edilir?

Bazı tasarruf yöntemlerini kullanarak harcamalar kısılmalıdır. Kemer sıkmak bazen işkence gibi gelse de gelecekteki mali durumun güçlü olması iyi bir motivasyon kaynağı. Geleceğe yatırım yapmak için gereksiz harcamalarınızı kısmanın birçok yolu var. Örneğin faturalarınızı inceleyerek fazla harcama yaptığınız kalemleri bulabilirsiniz. Sizinle benzer aile yapısında yaşayan komşunuza göre elektrik faturanız yüksek geliyorsa muhtemelen odadan çıkınca ışıkları açık unutuyorsunuz. Bu tür israfların önüne geçmek tasarruf ederek birikim yapmak için ilk şart. Bir diğer tasarruf yöntemi ise ikinci el uygulamaları. Tüm alışverişlerinizde kullanamasanız da ikinci el pazarı tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca hayat kalitenizden kısabileceğiniz birkaç kalem de bulunmakta. Her gün dışarı çıkmak yerine sadece pazarları gezmek, kişisel araç yerine toplu taşıma veya bisiklet kullanmak veya kahvenizi dışarıda içmek yerinde çok daha ucuza evde hazırlamak birikim sağlayacak tasarruflar arasında.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *