Google, AirDrop Tarzı Hızlı Dosya Transfer Sistemi Geliştiriyor

Google nihayet 9to5Google’ın yeni bir raporuna göre, Android telefonlar ve Chromebook’lar dahil çeşitli cihazlarda dosyaları paylaşmanın kolay bir yolunu deniyor gibi gözüküyor.

Hızlı Paylaşımlı olarak adlandırılan özellik, Google’ın 2011’de Android 4.0 Dondurmalı Sandviç ile piyasaya sürdüğü NFC tabanlı Android Beam paylaşım yönteminin yerine geçecek şekilde ayarlandı. Google, daha sonra piyasaya sürülmesi planlanan Android Q’nun son sürümünde API’yı kullanımdan kaldırma planlarını onayladı bu yıl.

Bunun yerine, alternatif,  çevrenizdeki cihazları internet bağlantısı olmadan paylaşmanıza olanak sağlamak için Google Play Servisleri’ndeki Yakındaki hizmetini kullanır. Fast Share, kişiyi bulmak ve kurmak için Bluetooth’u kullanır ve ardından dosyaları doğrudan bir Wi-Fi bağlantısı üzerinden aktarır.

[alert type=”info” close=”false”]Ayarlar > Google > Hızlı Paylaş seçeneğinde – seçeneğiniz varsa – paylaşım işlemini başlatma ayarını bulacaksınız.[/alert]

Raporda, Google’ın iOS ve macOS’da AirDrop’a benzer bir şekilde daha hızlı çalışmasını hedeflediği anlaşılıyor. Bu nedenle, bir fotoğrafı veya dosyayı paylaşmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken istediğiniz dosyaları seçmek ve paylaşım sayfası menüsünden “Hızlı Paylaş” ı seçmek. Oradan, hedef cihazı seçebilirsiniz. Google’ın paylaşım hedefleri arasında Chromebook’lar, diğer Android cihazları, akıllı saatler ve hatta iPhone’lar var.

[sp-related style=”light” id=”1810″]

Google’ın Android için Dosyalar uygulaması zaten benzer bir şey yapıyor, ancak bu özellikten yararlanmak için uygulamanın alıcı cihaza indirilmesi de gerekiyor. Bu sınırlama aynı zamanda birden fazla platformda çalışan sistem genelinde bir özellikten çok daha az kullanışlı olmasını sağlar.

Bu noktada, Google’ın platformlar arası uyumluluk sağlamayı nasıl planladığı ya da çalışması için belirli Android sürümleri gerektirip gerektirmediği net değildir. Ama umarım, Hızlı Paylaşım, Android hayranlarının hepimizin beklediği evrensel dosya paylaşım çözümüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir