«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Halka Açık Bir DNA Veritabanı Cinayete Yol Açtı: Bedeli Masum İnsanlara Kaldı

Halka Açık Bir DNA Veritabanı Cinayete Yol Açtı: Bedeli Masum İnsanlara Kaldı

victims-796x419

Bugüne kadar, halka açık DNA veritabanları, bazıları yarım yüzyıl öncesine dayanan vakalardan, 40’tan fazla tecavüz ve cinayet zanlısını tanımlamak için kullanılmıştır. Dün, ilk kez, böyle bir veritabanından elde edilen kanıtlar 1980’lerin sonlarından itibaren çifte cinayetten birini mahkum etmek için kullanıldı.

17 yaşındaki Tanya Van Cuylenborg ve 20 yaşındaki erkek arkadaşı Jay Cook, Seattle bölgesine yapılacak bir gecede yapılması gerekenler nedeniyle 18 Kasım 1987’de Victoria, British Columbia’dan ayrıldı. Ertesi gün, çift planlandığı gibi eve dönmediğinde, Van Cylenborg’un ailesi endişelenmeye başladı. Temas etmemesi veya eve dönmemesi “karakter dışı” demişti. Bir gün sonra, 20 Kasım’da, ikisinin resmen kayıp olduğu bildirildi.

Van Cuylenborg’un cesedini bulmak için dört gün sürdü ve Seattle’ın 90 mil dışında bir kırsal yoldaki bir hendekte çukurda kaldı. Tecavüze uğradı, plastik bağlarla bağlandı ve kafasına vuruldu.

Başlangıçta, araştırmacılar erkek arkadaşı Cook’u bir şüpheli olarak görüyorlardı. Cesedini iki gün sonra Van Cuylenborg’un bulunduğu yerden yaklaşık 75 mil uzakta buldular. Cook kayalarla dövülmüş ve boğulmuş.

Katili teşhis etmede yıllarca ilerleme kaydedilmeden geçti, ancak 1994 yeni umutlar verdi. DNA bilimindeki gelişmeler nedeniyle, adli tıp uzmanları Van Cuylenborg’un pantolonunda buldukları sperma dayalı bir DNA profilini bir araya getirebildiler. Yıllar sonra, 2003 yılında, Bireysel A, bilindiği üzere , FBI suçlu DNA veritabanı olan Codis’e yüklenmiştir . Her geçen yıl, veritabanına eklenen her yeni profil, katili tanımlamak için yeni fırsatlar sundu.

Codis hiçbir zaman bir DNA eşleşmesi üretmedi.

Etik bir bilmece

DNA testi ABD’de önemli bir yer edinirken, tüketiciler fırsat gördü. Bir avuç para için, 23andMe ve Ancestry.com gibi web siteleri, evinize teslim edilen test kitleri ve haftalar sonra tamamlanmış bir DNA profili şeklinde mevcut olan sonuçlar ile tam bir genetik çalışma sundu. Birçok müşteri için deneyim burada durdu. Diğerleri genetik bilgiyi çevrimiçi veritabanlarına yüklemeye başladı.

GEDmatch gibi siteler, uzun süredir kayıp olan akrabalarıyla bağlantı kurmak isteyenlere veya çocuk olarak kabul edilenlerin biyolojik ebeveynlerini keşfetmeye umutluydu. Şecere uzmanları için, halka açık DNA veritabanları tamamen başka bir şey teklif etti: etik bir bilmece.

Bilim kurgu, onlarca yıldır, her vatandaşın DNA’sını içeren bir hükümet veritabanını öngörmüştü. Şecere uzmanları zaten bir tane olduğuna karar verdiler. Bununla birlikte anlaşamadıkları şey, bu bilginin etik olarak nasıl kullanılacağıydı. Bağışlanan DNA profillerini kullanarak, soybilimciler, ilk defa, soğuk vakalarda şüphelileri kendi DNA’larıyla değil, bir aile üyesinin DNA’sı ile tanımlayabilirler.

Van Cuylenborg davasında, polis tam olarak bir katil olan Willam Earl Talbott II’yi yakalamayı başardı.

Şiddet yapamaz

Associated Press üzerinden William Earl Talbott II

New York Times gazetesine  göre Talbott, arkadaşlarının şiddetten yoksun olduğuna inandığı türden bir adamdı . Kendi adına örnek bir vatandaş, iyi bir arkadaş ve huzurlu bir adam olduğunu iddia ederek mahkemeye mektuplar yazdılar. Şu an 56 yaşındaydı, uzun zamandır açık havada çalışan ve zorla suçlamak zorunda olduğu belirli bir marka için uygun görünmeyen bir kamyon şoförü.

Belki de haklıydılar. Belki de 50 kişilik bir Talbott, erkek arkadaşı bir rock ile dövmeden ve boğularak öldürmeden önce, genç bir kadını bağlayan, tecavüz eden ve öldüren bir erkek olan 24 yaşındaki benliğinden çok ağlamıştı. Veya, daha muhtemel, belki arkadaşlar, insan doğası olan dualiteyi seçmek için en iyi donanıma sahip değillerdir – ister seçim ister tasarım olsun. Arkadaşlarınız, aileniz ve mahkum katillerin komşuları için bile, tanıdığınız kişinin asla böyle acayip bir eylemde bulunamayacağı inancını paylaşmak nadir değildir.

Talbott istisna değildi.

Yıllarca kötü ipuçlarını takip ettikten sonra, ilerleme ancak polis diğer bütün seçenekleri tükettikten sonra gerçekleşti. İlk önce toplanan semenin DNA profiline dayanarak soyadı üretmek için bir soybilimci ile işbirliği yaptılar. Hepsi hatalıydı. Adli bir danışmanlık firması olan başka bir şirket olan Parabon, şüphelinin bugünkü gibi görünmesi için eşleşmeye dayanan öngörülü bir benzerliği sundu. Yardım etmedi.

Ancak 2017’de, Snohomish County Şerif Ofisi’nden Dedektif James H. Scharf, DNA örneklerinden daha fazla bilgi almanın yeni bir yolunu öğrendi. Yine DNA profilini çevrimiçi kamuya açık veritabanlarında yayınlamayı kabul eden Parabon ile bir araya geldi. Çağrı sadece birkaç gün sonra geldi; Parabon bir eşleşme bulmuştu.

Talbott hiçbir zaman bir veritabanına DNA örneği sunmamıştı, ancak ikinci kuzenlerinden ikisinde vardı. Müfettişler, önce kuzenlerinin büyük büyük ebeveynlerine geri dönen bir aile ağacı kurarak ve ardından Cook’un cesedinin bulunduğu yerden birkaç mil uzakta yaşayan bir çifte doğru ilerleyerek, Talbott’ta DNA’larını sıfırlamak için kullandılar. Şüphelilerini buldular.

Associated Press ile parabon profili

Bir gizli polis memuru Talbott’u izlemeye başladı ve aradıkları ara, atılan bir kahve fincanından DNA topladıklarında Bireysel A’ya denk geldiklerinde geldi. Talbott gözaltına alındıktan sonra yanak sürtüğü eşleşmeyi onayladı.

Etik bir bilmece

Bu durumda ve bir avuç diğerinde – Altın Devlet Katili olarak bilinen meşhur bir seri katilin yakalanması da dahil – genetik bilgi kilit bir rol oynadı. Genetikçiler için, çevrimiçi veritabanının popülaritesi, kime sorduğunuza bağlı olarak hem olumlu hem de olumsuzdur.

Bir yandan, söylenemez davranışlarda bulunan suçluları öldürmek, teoride ve pratikte piyangoyu kazanmaya benzer. Uzun soğuk vakalarda, Van Cuylenborg cinayetleri gibi, halka açık bir veri tabanından genetik bir eşleşme bir barbut yarışı, sabır ya da boşuna bir egzersiz, belki de her ikisidir. Biraz şansınız varsa, belki bir gün kazanan numaralarla bir bilet tutuyorsunuz – veya bu durumda, eşleşen bir profil çevrimiçi olarak yüklenir.

Öte yandan, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği de dahil olmak üzere gizlilik savunucuları, polis soruşturmasında halka açık DNA veritabanlarını kullanma konusundaki endişelerini dile getirdiler. Birçok soybilimci tarafından tutulan görüş, kendi DNA’larınızı bu veritabanlarına yükleyerek, ailenizin kişisel ayrıntılarını hem yakın hem de uzak akrabalardan izinleri olmadan paylaştığınızdır.

Jay Cook'un cesedi Snohomish County Şerif'in ofisi aracılığıyla bulundu.
Jay Cook’un cesedi Snohomish County Şerif’in ofisi aracılığıyla bulundu.

Washington’daki bir cinayette, 1967’den kalma bir Parabon soybilimci CeCe Moore, on yıllardır süren soğuk bir olayı çözmek için çok uzadı. Tavşanın halka açık DNA veritabanlarının ne kadar uzağa gidebildiğini görmek için Seattle Times’ın bu örneğinden başka bir şeye bakmayın.

Moore, şüphelinin DNA’sını araştırdığında, iki uzak kuzeninin – katilin DNA’sının yaklaşık% 2’sinden daha azını paylaşan insanlar – ve daha da az ilgili olan bir avuç insanla geldiğini söyledi. 
Polonya soylarını gösteren soyadı örneklerini gördü ve şüphelinin DNA profilinin yaklaşık% 16 Yerli Amerikalı olduğu tahmin edildi.

Bu ipuçlarını kullanarak geriye doğru yol aldı ve sonunda, her ikisi de uzaktaki kuzenlerinin indiği bir çift – 1828’de Kentucky’de doğmuş bir adam ve 1837’de Missouri’de doğmuş bir kadın buldu. 
Daha sonra nesiller boyu atalarından gelen çiftleri takip etti ve Seattle’da doğan ve öldürme sırasında 26 olan Frank Wypych’i buldu.

Bu veritabanlarının en büyüğü olan GEDmatch’ta, DNA profillerini nasıl kullandığı, paylaştığı veya sakladığı konusunda kamu politikası yoktu. Şecere uzmanları, bununla birlikte, sitenin kullanıcılarının gizliliğini ihlal ederek kanun uygulayıcılara yardımcı olduğunu kabul ediyorlar. Tepki karşısında, bu profillerin yalnızca polise yardım etmek için en şiddetli ve sapkın nitelikteki vakalarda, tipik olarak tecavüz ve cinayet olaylarında kullanılabileceğini belirten bir politika çıkardı. Politika çok değmedi.

GEDmatch, kendi terimlerinden halka açık bir molada Teksas araştırmacılarına, iddia edilen cinsel bir avcı bulmalarında yardımcı oldu. Bu, elbette, kolluk kuvvetleri ile işbirliği için belirlediği şartlardaydı. Bazı araştırmalardan sonra GEDmatch, yetkililere bir isim devretti: 34 yaşındaki Christopher Williams. Williams da tecavüzle hiç suçlanmadı. Aslında cinsel içerikli herhangi bir suçla suçlanmadı. Williams dört hırsızlık suçlamasıyla suçlandı ve tutuklanmasından kısa bir süre sonra tahvil serbest bırakıldı.

The Legal Genealogist’dan Judy Russell,  GEDmatch’in, kullanıcıların rızası olmadan ve hizmet şartlarında güncelleme yapmadan yasa uygulayıcı taleplerine uyarak “kendi sözünü kırdığını” söylüyor.

O yazar:

Bilgilendirilmiş onam, etik DNA testi ve sonuç paylaşımının temel temelidir. 
Şecere Uzmanlarının Sertifika Kurulunca kabul edilen yeni DNA standartlarında ve etik kurallarda belirtildiği gibi, etik soybilimciler başkaları için karar vermezler, bunun yerine riskleri ve yararları tam olarak açıklarlar ve “imzalı rıza talep eder ve bunlara uyurlar, DNA örneğini sağlayan kişi ya da o kişinin koruyucusu ya da yasal temsilcisi tarafından serbestçe verildi. ”Ve şimdi“ Şecere uzmanları, canlı test uygulayıcılarının verilerini yalnızca bu verileri paylaşmak için yazılı rızayla paylaşıyor ”şeklinde yazılmıştır.

Diye göre, mesele onaydan biri. GEDmatch, kullanıcılar bu amaç için DNA’larını özellikle paylaşmayı tercih etmedikçe, suçun türü ne olursa olsun, artık yasaların uygulanmasına yardımcı olmayacağını söylemek için hizmet şartlarını bir kez daha değiştirmeyi kabul etti. Ne yazık ki, bu hala karmaşık bir etik sorun olanı temizlemek için çok az şey yapıyor.

Bilgi paylaşımını destekleyenler bireyin, halka açık bir veri tabanına gönderildikten sonra, bilgilerinin nasıl kullanıldığı konusunda kontrolü elinde tutmayı beklememesi gerektiğini söyler. Haklılar. Bir adam yarın DNA profilini yükleyecekse, nasıl kullanıldığını kontrol etmek için yapabileceği çok az şey var. Aslında, mevcut GEDmatch politikalarını kabul etse bile, daha sonra değiştirmeye karar verirlerse, yapabileceği çok az şey vardır. Varsayılan olarak, bu profili GEDmatch’in uygun gördüğü herhangi bir şekilde kullanması, adam profili silerek örneği kullanmak için rızasını geri almadığı sürece kabul edilir.

Veritabanlarının eleştirmenleri, bir politikaya dahil olma sistemine son geçiş gibi politika değişikliklerinin yalnızca örneği gönderen kişinin rıza ihtiyaçlarını karşıladığını not eder. Odak, profili yükleyen kişiye kalsa da, veritabanının sonsuza kadar olan bir ailenin rıza ihtiyaçları göz önünde bulundurulmaz. Üyelerinden birinin eylemlerine dayanarak bütün bir ailenin rızasını alan bir sistem.

Sorun, gerçek zamanlı olarak ortaya çıkan etik ve felsefi bir argüman olan rahatsız edici bir konudur. Basit bir cevap sunmuyor. Sunulan ucuz DNA profilleri, onları barındıran çevrimiçi veritabanları ve tamamen araştırılmamış olan etik düşünceler mayın tarlasında, hiçbir yere gitmeyen bir problemdir. Yine de, bunun, William Earl Talbot II veya Golden State Katili Jospeh DeAngelo gibi erkeklerin, aksi halde çözülmemiş olan suçlar için adaletle yüzleşmek zorunda kaldıkları anlamına geldiğini bilerek bazı düzeylerde paylaşabiliriz.

Ancak gelecekte, bu korkunç adamları yakalamak için kullanılan aynı bilgiler bize açık olunca – genetik bilgiye dayalı hedefli reklamlarda veya belirli sağlık sorunlarına bağlantı gösteren DNA profilleri için daha yüksek sağlık primleri olsun – bunu hissetmeyebiliriz. aynı şekilde.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *