Hangi Sertifikaları Almak İş Hayatında Avantaj Sağlar ?

Üniversite, eğitim merkezleri, halk eğitim merkezleri, okul ve benzeri kuruluşlar tarafından verilen eğitimler sonunda yapılan sınavlarda başarılı olan kişilere verilen katılım belgeleri sertifika olarak adlandırılmaktadır. Bu tarz katılım belgeleri, fiziki katılım yoluyla ya da online eğitim yoluyla alınabilmektedir. Sertifika sahibi olmak kişilere birçok konuda, avantaj sağlamaktadır. Sertifika sahibi olmanın etkileri, özellikle iş hayatında daha fazla hissedilmektedir. Kişilerin edindiği her sertifika ilgi alanlarını, yetkinliklerini, gelişime açık olduğunu, başarılarını ortaya koymakta ve işverenin gözünde katılım belgesi olan kişileri her zaman bir adım öne taşımaktadır. Özellikle yeni mezun olan kişilerin CV’lerinin kalabalık olmaması bir dezavantaj oluştursa da, sertifika programlarına katılarak gerekli başarıları sağlayan kişiler, bu belgeler sayesinde CV’lerini daha dikkat çekici bir hale getirebilirler.

Sosyal medya uzmanlığı, bilgisayar programları, dijital pazarlama, ileri dönem satış teknikleri, insan kaynakları yönetimi, liderlik ve yöneticilik, girişimcilik, marka yönetimi, kurumsal iletişim, etkili sunum teknikleri ve veri madenciliği gibi alanlar genellikle en fazla tercih edilen katılım programları arasında yer almaktadır. İş hayatında öne geçmek ve iş hayatının her kolunda avantaj kazanmak isteyen kişiler mutlaka çeşitli sertifika programlarına katılmalıdır. Sertifika programlarına katılmak isteyen kişilerden oldukça düşük fiyatlar talep edilmektedir. Ayrıca zaman içinde belirli aralıklarda ücretsiz sertifika programları da düzenlenmektedir.

Sertifika Nasıl Alınır ve Geçerlilik Süresi Nedir ?

Kişiler kendini geliştirmek ve iş ortamında diğer kişilerin her zaman bir adım önünde olmak için sertifika programlarına katılmaktadır.  İş bulmayı sağlayan avantajlar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan sertifikalar, çeşitli eğitim kurumlarında yer alan sertifika programlarına başvuru yaparak alınmaktadır. Kişiler, fiziki ya da online olarak katılabileceği sertifika programlarını başarılı bir şekilde bitirdikten sonra, katılım belgelerini basılı ya da dijital şekilde alabilmektedir. Çeşitli eğitimlere katılıp, bu eğitimleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra hak edilen sertifikaların geçerlilik süreleri kurumların belirledikleri belgelendirme çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Belgenin doğruluğu, geçerlilik süresinden daha büyük bir önem taşımaktadır. Bu noktada kişiler aldıkları sertifikanın üzerinde yer alan damganın, imzanın, kabartmanın ve varak gibi detayların doğruluğunu teyit etmeyi ihmal etmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir