«
  1. Anasayfa
  2. genel
  3. Hıçkırık Nedir? Nasıl Geçer?

Hıçkırık Nedir? Nasıl Geçer?

5ad88f967152d821c0b7ed3a[1]

Hıçkırık nedir? İnsani bir refleks olan, göğüs boşluğuyla karın boşluğunun arasında bulunan ve bu boşlukları birbirlerinden ayırmakta olan diyafram kasının, istemsiz ve aniden kasılmasına denmektedir. Hıçkırık tuttuğunda bahsedilen kas, tekrar eder ve bir süre istemsizce kasılır. Hem gırtlak boşluğunun birdenbire kapanması ile hem de o esnada aniden alınan nefesin oluşturduğu sesle beraber birlikte görülmektedir. Gencinden yaşlısına ve her iki cinsiyette oldukça fazla görülen ve genellikle kısa süre içerisinden kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Hıçkırık oluşumu genellikle yemek yerken farkında olunmadan yutulan hava neden olmaktadır. Bazen kalp büyümesi, sinir sistemi hastalıkları, zatürre, kalp krizi, mide hastalıkları ve yemek borusu tıkanıklığı gibi bir çok hastalığın da belirtisi olabilmektedir.

Hıçkırık Neden Meydana Gelir?

Hıçkırığın meydana gelmesinin bir çok nedeni vardır. Genellikle yemek yerken istemeden hava yutulmasından, fazlaya kaçan yemekten, aşırı alkol ve gazlı içeceklerin tüketiminden ve mide bağırsak sisteminde oluşan ani ısı değişimlerinden kaynaklanmaktadır. Hıçkırık sebepleri çoğu zaman psikolojik kaynaklı olmaktadır. Ani yaşanan heyecan, ani duygu değişimleri, stres ve korku hıçkırığı hayata geçiren faktörlerdendir. Ayrıca mide gazı, sıcak yenilen yiyecek ve sıcak içilen içecekler, baharatlı gıdalar, alkol ve diyabet gibi nedenler de hıçkırığa yol açmaktadır. Travma, kalp damar hastalıkları, menenjit ve genel anestezi ile geçirilen ameliyat sonrasında da görülmektedir. Ayrıca sporda kullanılan steroid, antidepresanlar, antibiyotikler, bağırsak, karaciğer, göz tansiyonu, kalp krizi, kalp zarı iltihabı, guatr, zatürre, pankreas, astım, farenjit hıçkırık oluşumunu tetiklemektedir. Yalnızca hıçkırık, kalp krizinin belirtisi olmaktadır. Hıçkırık, geçirilen süreye bağlı olarak 3 sınıfa ayrılmaktadır. Bunlar:

1- 48 saat süre içinde geçmeyen,

2- 48 saat ve dört hafta ay içinde süren hıçkırık,

3- Dört hafta ve daha uzun süreli var olan inatçı hıçkırık.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırığı geçirmek üzere solunum manevraları yapılabilir. Bunlar içinde valsalva manevrası denilen ağız yolu ile nefes aldıktan sonra burun kapatılıp, havayla burunda basınç oluşturulmasıdır. Bir diğer yöntem nefes tutmak, hıçkırığın geçmesi için yardımcı solunum manevralarındandır. Bir diğer yöntem ise, kateter ile üst yutak bölgesine nazofarenksin uyarılmasının yapılmasıda hıçkırığın önlenmesine yardımcı olmaktadır. Hıçkırığın tedavisi için bazı durumlarda ilaçlı ya da cerrahi müdahale ile de tedavi edilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *