Hindistan, WhatsApp’ın Ödeme Verilerini Facebook ile Paylaşmasını İstemiyor

WhatsApp, mobil ödeme servisini bu yılın başlarında Hindistan’da başlatmak için hazır olsa da , hükümet mahremiyet ve güvenlik sorunları hakkında endişeli.

Economic Times’tan bir rapora göre , “Hintli yetkililer, WhatsApp’ın ödeme hizmetinin kullanıcı verilerini grup şirketlerinin Facebook ve Instagram ile paylaşarak, güvenlik, gizlilik ve ticari olmayan bilgilerinden ödün vermeden paylaşabileceğinden endişe ediyor” dedi.

Hükümetin, Hindistan’daki Ulusal Ödemeler Şirketi’nden – ülkedeki perakende ödemeleri ve ödeme sistemlerini işleten otorite – WhatsApp ve Google Pay gibi ödeme hizmetleri yoluyla toplanan kullanıcı verilerinin paylaşılmamasını istediğini bildirildi.

Dün, Facebook’un sahip olduğu iletişim platformu , veri depolama konusunda uzun süredir devam eden bir savaşın ardından UPI tabanlı ödeme hizmetini 2019 sonuna kadar başlatmayı planladığını doğruladı .

WhatsApp şu ana kadar UPI işlem verilerinin Facebook ya da diğer yan kuruluşları ile paylaşılmayacağını ileri sürdü, ve bu bilgi bir yetkili tarafından paylaşıldı.

Ancak, WhatsApp’ın Facebook tarafından desteklediği arka uç ile hükümet, “ticari olmayan bilgilerin” veya WhatsApp ödeme platformunda toplanan bir kullanıcı hakkındaki bilgilerin bile Facebook veya diğer yan kuruluşlarıyla paylaşılmaması gerektiğini garanti eden veri ayırma garantileri istiyor.

Yetkili, “İki şirket WhatsApp ödemesiyle toplanan verileri kullanmaya devam ederse, bu bireyin gizliliğinin ihlali anlamına gelir ve izin verilmemelidir” dedi.

Hindistan bankacılık düzenleyicisinin veri yerelleştirme normlarına uymak için WhatsApp, ödemelerle ilgili bilgileri Hindistan’da yerel olarak depolamak için bir sistem geliştirdiğini söyledi.

Bu, Hindistan’ın veri gizliliği ve güvenlik kaygıları üzerine alarm zilleri çalması ilk kez değil. Haziran ayında, hükümetin, devlet kurumları için güvenli iletişimi kolaylaştırmak için WhatsApp ve Gmail’in kendi kurum içi versiyonlarını oluşturmayı düşündüğü bildirildi.

WhatsApp’ın mobil ödeme servisi , Paytm , Google Pay (önceden Tez) ve Walmart’ın sahip olduğu Flipkart’s PhonePe gibi deneyimli oyuncular tarafından doldurulmuş kalabalık bir pazarda yokuş yukarı bir savaşla karşı karşıya ancak WhatsApp her yerde ulaşabileceğini ümit ederek bu boşluğu hızla doldurmasına yardımcı olabilir.

Rapora göre, ödemeler servisinin Hintli düzenleyicilerden yeşil sinyal alıp almadığı konusunda netlik yok , ancak veri yerelleştirme düzenlemelerinin karşılanıp karşılanmadığını doğrulamak için bir denetim yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir