«
  1. Anasayfa
  2. genel
  3. Hızlı Okuma ve Anlama Becerisi Nasıl Kazanılır?

Hızlı Okuma ve Anlama Becerisi Nasıl Kazanılır?

hizli-okuma

Yıllarca süren ”çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” tartışması günümüzde de güncelliğini koruyan bir tartışma konusudur. Günümüz dünyasında bilgiye ulaşmanın en kolay yolu kitaplar ve internettir. Yoğun çalışma veya okul temposunda okumaya ayrılan süre ne yazık ki günün küçük bir kısmını kaplıyor. Aslında en çok da bu sebepten dolayı hızlı okuma ve anlama yetisine ihtiyaç duyarız. Daha hızlı okumak ve okuduğunu da daha iyi anlamak bize hem zaman hem de bilgi kazandırır. Bu yetiye sahip olmanın en temel çözümü ise elbette pratik yapmaktır. Daha çok okuyarak daha fazla yayın, makale takip ederek kendinizi geliştirmek mümkün.

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri

Kitap okuma alışkanlığını kazanmak için sabırlı ve kararlı olmak çok önemlidir. Çünkü eğer küçüklükten beri hiç böyle bir alışkanlık edinmediyseniz zaman ve emek gerektiren bir uğraştır. Ne kadar çok okumaya başlarsanız bir zaman sonra hızınızın da eskiye nazaran arttığını kendiniz de hemen fark edeceksinizdir. Okudukça ve hızınız arttıkça anlama kabiliyetiniz de gelişmektedir. Hızlı okuma egzersizleri yaparken aynı zaman da daha kolay anlamanın da bir yolunu bulmuş oluyorsunuz.

Hızlı okuma egzersizleri elbette daha sık kitap okumanın yanında başka yöntemleri de kapsamaktadır. Kelime haznesinin genişletilmesi de en önemli yöntemlerden biridir. Kelime hazneniz ne kadar geniş olursa okuduğunuzu hem daha kolay anlamak için büyük bir yol katetmiş olursunuz hem de kelimeleri bütün olarak görerek daha hızlı okumayı sağlayabilirsiniz.

Konsantrasyon ise pratikten de öte kişi psikolojisiyle yapılabilecek bir egzersizdir. Okuduğunuz bir kitabı sadece göz gezdirerek okumak anlamayı kısıtlar hatta sıfıra indirir. Aklınızdan başka düşüncelerin geçmesi okuma hızınızı düşüreceği gibi anlamanın da önüne geçer. Ama hızlı okuma konusunda kendinizi geliştirdikçe her alanda konsantrasyonunuz artacaktır.

Göz hızını arttırma fiziksel olarak size kolayca bir yazıyı okumanızda büyük fayda sağlayacaktır. Tekrarlamaları ve geriye doğru göz atmayı bırakmak size oldukça hız katacaktır. Alt yazı okumak, hızla geçen yazıları takip etmek hem doğru göz gezdirmenizi sağlayacak hem de göz hızınızı arttıracaktır. Güncel olan birçok hızlı okuma ve göz hızını arttırma kursuna gidebilir, gerekli egzersizleri düzenli aralıklarla yaparak okuma ve anlama hızınızı arttırabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *