«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Hollandalı Araştırmacılar, Banka Hesabınızı Korumak için Kuantum Teknolojisi Geliştiriyor

Hollandalı Araştırmacılar, Banka Hesabınızı Korumak için Kuantum Teknolojisi Geliştiriyor

hollanda-sasirtmadi--747ca2efec292e72ca18

Kuantum bilgisayarların önümüzdeki beş ila 10 yıl içerisinde yaygın olması bekleniyor ve silikon yongalar üzerindeki işlem gücünde çok büyük artışlar vaat ediyor. Dünyanın en zorlu bilimsel sorularından bazılarını cevaplamak için harika şeyler olabilir, ama aynı zamanda endişe nedenidir.

Daha güçlü bilgisayarlarla ve her saniye daha fazla matematiksel işlem yapabilme becerisiyle, ani olarak çağdaş şifreleme algoritmaları kuantum bilgisayarlardan önceki bir zamanda yaptıklarından çok daha az güvenlik sağlar. IBM’deki güvenlik araştırmacıları, kuantum bilgisayarların, en yakın gelecekte en güçlü şifreleme protokollerini bile anında çözebilecek güce sahip olabileceği konusunda uyardılar. Her ne kadar bu sorun beş ila 10 yıl içinde ortaya çıkacak olsa da, kuantum bilgisayarlara karşı güvenlik önlemlerinin geliştirilmesi uzun bir süreçtir. Bu yüzden bugün harekete geçmek gerekiyor.

Her şey değişmiş olsa da, kuantum teknolojisi araştırma grubu Qutech ve Dutch bankası ABN AMRO, bankanın veri güvenliğini arttırmak için kuantum hesaplama prensiplerini kullanmak için türünün ilk örneği olan bir ortaklık ilan ettiler. Ortaklık zaten aktif olarak Kuantum Anahtar Dağıtımı (QKD) adı verilen bir şey geliştiriyor ve bunu süper güçlü kuantum bilgisayarların ortaya çıkardığı güvenlik zorluklarını ele almak için kullanacak, bankacılık sektörünün kuantum teknolojisinin ilk uygulaması olarak duruyor.

Qutech, alanında uzman akademisyen ve uzmanlardan oluşan bir araştırma grubudur, tek amacı toplumsal fayda için kuantum teknolojilerini araştırmak ve geliştirmektir. ABN AMRO ile ortaklaşa olarak, Quantum Key Distribution’a dayanan ultra güvenli veri bağlantısının geliştirilmesine çoktan başladı. Aslında, Hollanda bankası zaten bankacılık sistemlerini geleceğe karşı daha güvenli hale getirmek için onu uygulamaya hazırlanıyor.

Neden endişelenmeliyiz?

TU Delft’in profesörü ve deneysel fizikçi Wolfgang Tittel, “[Kuantum] bir bilgisayar şu anda kullanılan şifreleme sistemlerini güvensiz hale getirecek, böylece güvenli iletişime dayanan tüm bilgi ve iletişim teknolojisi uygulamalarını (BİT) geçersiz kılacaktır” dedi.

Yüksek hızlı 5G kablosuz ağlar ve ufuktaki kuantum bilgisayarlar gibi şeylerle, banka verileri de dahil olmak üzere herkesin kişisel verileri, saldırılara karşı daha savunmasız hale geliyor.

Geri adım atın ve bunu bir saniye boyunca bankacılık bağlamında ve bir banka hesabına sahip olmakla gelen her şeyi düşünün. Banka kartınızda muhtemelen bir NFC çipi vardır, muhtemelen telefonunuzda banka hesabınıza bağlı bir uygulamanız vardır, muhtemelen çevrimiçi işlemler için de ödeme yaparsınız.

Bu teknolojileri kullandığınızda, banka bilgileri çevrimiçi olarak şifrelenir ve iletilir, kötüye kullanılan bir kuantum bilgisayar tarafından ele geçirilebilir ve şifresi çözülebilir ve hesabınızı boşaltmak için kullanılabilir. Ancak QKD yeni bir güvenlik çağına girebilir ve SeQure projesi tam da bunu yapıyor.

Fakat Kuantum Anahtar Dağıtımı nedir?

Muhtemelen Kuantum Anahtar Dağıtımı veya QKD’nin ne olduğunu merak ediyorsunuz?

Prof. Tittel, “Kuantum anahtar dağıtımı (QKD), nihayetinde dünya çapında güvenli bir dijital iletişim vaat ettiğini, kuantum bir bilgisayar tarafından bile çözülemediğini” söyledi.

Yeterince basit geliyor, ama interneti bir iletişim ağı olarak düşünün, internette dolaşan iletişimi engellemek nispeten kolaydır. QKD, mevcut teknolojilerden daha güçlü bir dijital iletişim yöntemi yaratarak bu konuyu ele almaya çalışmaktadır.

Ayrıca, modern “açık anahtar” şifreleme sistemleri hakkında biraz bilgi edinmenize yardımcı olur. Kısacası, bu protokoller, tamamlanması inanılmaz derecede zaman alan çok zor matematiksel denklemler oluşturarak çalışır. Kuantum bilgisayarlar, Tittel’e göre bu denklemleri “hemen basit” hale getirecek.

QKD, kuantum bilgisayarların bile kıramayacağı kadar zor olan yeni bir denklem mi? Tam olarak değil.

Prof. Tittel, QKD’nin, zaman ve teknoloji açısından mevcut kaynaklardan bağımsız olarak, beraberinde bir anahtar olmadan kırılamayan şifreli bir metin oluşturmak için güvenli bir “kuantum-dağıtılmış” anahtarı uzun bir mesajla birleştirerek verileri koruduğunu söyledi.

Burası biraz karışıklaşmaya başladığı yer.

Bu “kuantum-dağıtılmış” anahtar, kuantum bir olayda fotonları hazırlamak ve ölçmek için iki iletişimde bulunan taraf tarafından yaratılmıştır. Basitçe söylemek gerekirse, bir foton bir ışık parçacığıdır. Fotonları ölçmek gibi kuantum olaylarıyla ilgili en güzel şeylerden biri, ne zaman gözlemlendiklerini bilmeleridir. Bu, iki tarafın kuantum anahtarını oluştururken gizlice dinlenmeleri durumunda güvenilmeyen ve nefret dolu üçüncü tarafların tespit edilebileceği anlamına gelir.

“… Eğer biri gizlice korsanlık saldırısı yapmak da dahil olmak üzere, kulak misafiri olursa, anahtarlar artık aynı olmaz” dedi Prof. Tittel.

Bir üçüncü taraf kuantum anahtarını oluşturmak için kullanılan kuantum olayını dinler ve gözlemlerse, bu kuantum olayını gerçekten rahatsız eder. Bu rahatsızlık belirlenmiş bir eşiği geçerse, iki dürüst oyuncu anahtarın kullanımının güvenli olmadığını bilir.

“Tersine, iki anahtarın mükemmel bir şekilde eşleştiğini tespit ederse (veya hataların yüzdesi, gizli dinleyicinin bilgisinin kaldırılabileceği kadar küçüktür), anahtarın güvenli olduğu ve şifrelemede güvenle kullanacağı sonucuna varırlar” dedi. katma.

QKD’nin veri göndermek ve değiştirmek için kullanılmadığını bilmek de önemlidir; bu, tamamen bir tür şifreleme anahtarı oluşturma ve paylaşma yöntemidir; bu daha sonra verileri şifrelemek ve göndermek için daha geleneksel bir şekilde kullanılabilir. örneğin internet.

Bunu ne zaman kullanacağız?

Aslında, kuantum anahtar dağıtımı gelecekten gelen bir teknoloji gibi gelebilir, ancak bilim adamları on yıllardır araştırıyorlar. Şimdi, ABN AMRO ile işbirliği yaparak – bir bankanın böyle bir projeye ilk defa katılması – potansiyelini potansiyel olarak görüyor muyuz.

ABN AMRO’nun proje lideri Dimitri van Esch, TNW’ye “ABN AMRO, mevcut ve gelecekteki finansal ağlarını güvence altına almanın bir yolunu bulmak için SeQure projesinin bir parçası” dedi. Bu arada, bir bankanın ilk kez böyle bir projenin parçası haline gelmesi, ABN AMRO’nun sadece geleneksel bankacılık alanında değil, fintech çözümlerinin geliştiricisi olarak lider olma hedefini daha da sağlamlaştırıyor.

“Son bir buçuk yılda, kuantum teknolojilerine birkaç yönden baktığımız bir Kuantum Programı geliştirdik” dedi.

Gelecekteki saldırılara karşı korumalı bir banka oluşturmak, henüz var olmayan teknolojileri kullanmak kesinlikle kolay bir iş değil. Van Esch, ABN AMRO’nun bilinmeyen bir gelecekte kuantum hesaplamanın getirdiği zorlukları ele almak için bazı temel soruları cevaplamaya çalıştığını söyledi.

Öncelikle, ABN AMRO, kuantum dışı teknolojiler kullanarak kendimizi kuantum saldırılarına karşı nasıl koruduğumuzu anlamak istiyor. İkincisi, Hollanda bankası kuantum dirençli bir bankayı nasıl oluşturabildiğini, bir başka deyişle potansiyel kuantum saldırılarından korunmak için sistemlerini kuantum teknolojileriyle nasıl güvence altına alabileceğini teorikleştirmeye başlamıştır.

Bu soruları cevaplamak için TU Delft ve TNO ile birlikte çalışarak, ABN AMRO akademik bilimler ile kurumsal şirketler arasında daha güçlü bir köprü oluşturuyor. Bu şekilde birlikte çalışmanın, gerçek dünyadaki kullanım durumlarında ve uygulamalarda ilişkileri güçlendireceğini görüyor. Sonuçta, yarının kuantum teknolojilerini geliştirmek için bir ekosistem yaratır ve eğer bankalarımızın saldırıdan korunmasına yardımcı olursa, bu kesinlikle iyi bir şey.

TU Delft, TNO ve ABN AMRO gelecek yılın sonunda güvenli, kuantum tabanlı bir veri bağlantısı göstereceklerini söylediler. Kuantum hesaplamanın geleceği düşündüğümüzden daha yakın olabilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *