«
  1. Anasayfa
  2. internet
  3. Hosting alırken nelere dikkat edilmeli

Hosting alırken nelere dikkat edilmeli

hosting alırken nelere dikkat edilmeli

Hosting alırken nelere dikkat edilmeli

Geliştiriciler, blogcular, küçük işletme sahipleri ve diğerleri için bir hosting seçimi çok önemlidir. Bir hostingin iyi olup olmadığına nasıl karar veririz? Hostingin kalteli olup olmadığını nasıl anlarız? Kısacası Hosting alırken nelere dikkat edilmeli gelin hep beraber öğrenelim.

İyi bir web sitesi açmaktaki en temel şartlarından biri de elbette sitenin kurulumunda doğru kararlar verebilmek, bilinçli olmaktır. Kurulum aşamasında dikkat etmeniz gereken konulardan biri de hosting konusudur. Hosting alırken nelere dikkat edeceğinizi anlatmadan önce hosting nedir, biraz bahsedelim.

Hosting nedir?

Web sitenizin sayfalarını hazırladınız. Peki internette nerede barındıracaksınız? Sayfalarınızı İnternette barındırmak için bir yere ihtiyacınız var. İşte sunucularda size ayrılmış bu yere hosting diyoruz. Hosting hizmeti sağlayan pek çok firma mevcut. Peki hangi hosting firmasını kullanmalısınız? İşte onun ipuçları da hosting alırken dikkat etmeniz gereken noktalarda.

Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hosting alırken dikkat edilmesi gerekilen başlıca koşullar şunlardır.

• Yer sağlayıcısı belgesine sahip olması
• Kurumsal olması ve bir ofisi bulunması
• Kullanıcı deneyimi yönünden başarılı bir web sitesine sahip olması
• Müşterileri tarafından onaylanmış ve onlardan olumlu yorumlar almış olması
Hosting şirketinin sunduğu ek hizmetler

 

Hangi hosting şirketini seçmeli?

Web sitenizi İnternette yayınlamak için hosting firmaları arasından seçim yapmak sandığınız kadar kolay değil çünkü; internette araştırma yaptığınızda yüzlercesiyle karşılaşıyorsunuz. Web sitenizin yayın hayatını başarılı bir şekilde sürdürmesini ve olası sorunlarda ani çözümlere ulaşmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

  • Disk Alanı

Hosting firmanızı seçerken dikkat etmeniz gereken ilk şey size sunulan disk alanı olmalı. Kişisel blog’lar için devasa boyutlarda disk alanlara ihtiyaç duymazsınız ama e-ticaret platformu gibi kurumsal ve çok ziyaretçi çekme potansiyeli olan siteler için disk alanınızın büyük boyutlarda olması gerekir.

  • Fiyat ve Performans

Hosting firmanızı seçerken dikkat etmeniz gereken ikinci unsur, hosting firmasının talep ettiği ücretler. Bu noktada fiyat performans odaklı bir bakış açısına sahip olmalısınız. Bir hosting şirketi rakiplerine göre çok daha uygun bütçeler talep ediyor olabilir ama sunduğu hizmet kalitesi düşükse kardan çok zarar edersiniz.

Hosting firmaları çoğunlukla yıllık ücretler üzerinden çalışırlar. Çalışacağınız firmadan beklentilerinizi iyi analiz ettikten sonra fiyat karşılaştırması yaparak size en uygun hosting şirketini seçebilirsiniz.

  • Bandwidth Nedir?

İnternette dolaşırken girdiğiniz sitelerdeki bazı kodlar, kullanıcı isimleri ve parolalar bilgisayarınıza otomatik olarak kaydoluyor. Bu veriler “temporary internet files” klasörüne yönlendiriliyor ve bu uygulamaya bandwidth deniyor.

  • Bandwidth Aralığı

Web sitenizin yüksek rakamlı ziyaretçi trafiğini kaldırabilmesi için bandwidth(Bant Genişliği) aralığının geniş olması gerekiyor. Disk alanınız yüksek ama bandwidth aralığınız düşükse web siteniz yavaş çalışarak kullanıcı deneyimi konusunda olumsuz yorumlar alır. Hosting firmanızı seçerkensize geniş bandwidth aralığı sunan firmaları tercih edin.

  • Veri Tabanı

Seçtiğiniz hosting firmasının kullandığı veri tabanı, web sitesi projeniz ile uyumlu olmalı ve sorunsuz çalışabilmelidir. WordPress, PHP ve MYSQL altyapısına sahip veri tabanlarını kullanan hosting firmalarını tercih edebilirsiniz.

Evet saygı değer okurlarımız bu yazımızda Hosting alırken nelere dikkat edilmeli onları öğrendik umarım işinize yaramıştır, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *