«
 1. Anasayfa
 2. Haber
 3. İhtiyaç kredisi masraflarını merak ediyor musunuz?

İhtiyaç kredisi masraflarını merak ediyor musunuz?

ihtiyac-kredisi

Günümüzde birçok kişi için bankaların sunduğu ihtiyaç kredileri bir fırsattır. Nakit alımlarda ya da bireysel ihtiyaçlarda nakit paraya ihtiyaç duyulduğunda bankalar tarafından bu kredi kullanılır. Özellikler, eğitim, sağlık, araç alımı ya da belirli dönemlerde bankaların yaptığı kampanya fırsatlarından yararlanılır. Bankalar da bu kampanyalarda faiz oranlarında indirimler ve vade de uzatmalar yapar. Bu nedenle de birçok kişi kredi kullanım dönemlerinde bankaların bu kampanyalarını takip eder.

Bankalar gerek bireysel gerekse ticari müşterilerine finansman ihtiyaçları için kredi fırsatları sunar. Bankaların genel olarak hizmet politikası bu şekilde işlemektedir. Kişilerin düzenli gelir ile ihtiyaçlarını karşılayamamaları durumunda kendilerine uygun faiz oranlarında ihtiyaç kredisi çözümünü bulurlar. Finansal süreklilik için verilen bu kredilerde bankalar belirli masraf kalemleri oluşturur. Bu masrafların hepsini kredi onayı sonrasında ilgili hesaptan otomatik tahsil eder. Fakat bankadan bankaya kredilerden alınan masraflarda değişiklikler olabilmektedir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi ya da diğer kredi türlerine başvuru yapılması halinde kredi oranlarına ve masraflarına dikkat edilmelidir. Özellikle bankaların yapmış olduğu kampanyaların takip edilmesi sonrasında uygun kredi faizi ve imkanlar ile ihtiyaç kredisi kullanmak doğru olacaktır.

İhtiyaç kredisinde ortaya çıkan banka masrafları nedir?

Sorusuna bankalarda değişen ama isim olarak aynı olan ilk olarak dosya masrafı gelmektedir. Dosya masrafı ise genellikle %1 oranında tahsil edilir. Bu masraf kişinin kredi onayı sonrası hesaba geçen kredi tutarından sistemsel olarak çekilir. Bir bireye ilgili kredi başvurusu formunda dosya masrafı ile ilgili oran bilgisi bulunmaktadır. Başvuruyu imzalayan her kişi içeriğinde yer alan dosya masrafını kabul etmiş sayılır.

Düşük faiz oranları ile bankaların sunduğu ihtiyaç kredilerinde farklı masraflar da tahsil edilmektir. Bu masraflar birçok bankada aşağıdaki şekilde isimlendirilir.

 • İhtiyaç kredisi dosya masrafı,
 • Hayat sigortası dosya masrafı,
 • Kredi tahsis ücreti,

İhtiyaç Kredisinde Hayat Sigortası Masrafları

İhtiyaç kredisinde ortaya çıkan banka masrafları arasında yer alan hayat sigortası yine kredi onayı sonrasında hesaptan otomatik olarak tahsil edilen masraflardan biridir. Hayat sigortası kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda ve ölen kişinin mirasçılarının borcu ret etmesi durumunda dosyaya yansıtılan masraftır. Bazı bankalar kredi başvurusu esnasında hayat sigortası tutarı konusunda müşterisine tercih sunmaktadır. Dileyen kişiler kredi kullanım esnasında hayat sigortasız kredi şeklinde tercih yapma hakkına sahiptir.

Kredi Tahsis Ücreti

Bankalar tarafından bireylere sunulan ihtiyaç kredisinde kredi tahsis ücreti de uygulanır. Bu ücret bankanın kredi kullanan kişi hakkında bankanın yapmış olduğu istihbarat ücretidir. Kredi kullandırım hizmeti için de bu tahsis bedeli hesaptan tahsil edilir.

İhtiyaç Kredisi Kullanımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bireysel ihtiyaç kredisi kullanımlarında dikkat edilmesi gereken faktörler doğru değerlendirilir ise çok daha düşük maliyetler ile ilgili ihtiyaçlar karşılanabilir. Bu faktörleri ise aşağıdaki şekilde sıralamak doğru olacaktır.

 • Dosya masraf oranı
 • Kredi tahsis ücret tutarı
 • Vadeye göre kredi faiz oranı
 • Hayat sigortası tutarı
 • Aylık ödenecek taksit tutarı
 • Aylık gelir ile taksit tutarı oranı

Kaynak: https://www.bankalar.org/krediler/ihtiyac-kredileri/

https://www.bankalar.org/krediler/ihtiyac-kredileri/ihtiyac-kredisi/

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *