«
  1. Anasayfa
  2. genel
  3. İnsan Uykuda Hapşırır Mı?

İnsan Uykuda Hapşırır Mı?

insan-uykuda-hapsirabilir-mi

Burun mukozasının tahriş olması sebebiyle oluşan hapşırma eylemi, akciğerlere dolan havanın hızlıca atılmasını sağlar. Hapşırma esnasında kişi çok fazla sarsılabilir. Bu olması gereken bir durumdur. Özellikle içinde bulunduğumuz günlerde öksürme ve hapşırma durumları çok fazla dikkat çekmeye başladı. Biz de hapşırma ile ilgili garip bir konuyu ele alacağız. Bir insan uykuda hapşırabilir mi? Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle hapşırma eylemi ile ilgili bazı bilgileri edinmemiz gerekir.

Bir İnsan Neden Hapşırır?

Bir insanın hapşırması için dışarıdan gelen bazı yabancı maddelerin insanın vücuduna girmesi ve mukoza adı verilen yapıyı tahriş etmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda vücut kendini korumaya alarak ani bir refleks ile havayı dışarı atmak ister. Bir insan art arda onlarca kez hapşırabilir. Böyle bir durum yaşarsanız korkmanıza gerek yok. Bir insanın neden hapşırmaya gerek duyduğunu açıkladık. Dilerseniz hapşırmanın vücutta nasıl meydana geldiğini ele alalım.

Hapşırma Nasıl Meydana Gelir?

Bir insanın hapşırabilmesi için gerekli aşamalar şu şekildedir:

  • Mukuslarda bulunan sinir uçlarına yabancı maddelerin girmesi ile mukuslar tahriş olur.
  • Beyinde oluşan sinyallerle birlikte yabancı maddelere karşı önlem alınır ve geri sinyal gönderilir.
  • Beyinden gönderilen geri sinyal ile bazı kaslar kasılır ve hapşırma durumu oluşur.

İnsan vücudunda hapşırma sırasında 1 saniye boyunca kalbin durduğunu düşünen ve bu fikri ortaya süren bazı kişiler var. Bu durum kesinlikle mümkün değil. Anlık kasılma ve sarsılmanın sebebi tamamen beynin gönderdiği sinyaller sonucunda bazı kasların kasılmasıdır.

Uyku Esnasında Hapşırabilir Miyiz?

Bir insan uyku esnasında hapşıramaz. REM adı verilen uyku aşamasında insanın hapşırması olanaksızdır. Çünkü bu aşamada hapşırmayı sağlayan sinyaller beyne ulaşamaz. Hapşırma eylemi refleks sonucu oluşur. Bir insan uykusunda hiçbir şekilde refleks gösteremez.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *