İnsan Uykuda Neden Konuşur?

Bir insan her gün yorgunluğunu atabilmek ve vücudunu dinlendirmek adına uyumaya ihtiyaç duyar. Uyku sırasında insanın bilinci büyük ölçüde kapanır. Vücuttaki tüm sistemler yavaşlar ve dış uyarılara karşı tepkisiz kalma durumu oluşabilir. Bazen uyku sırasında beklenmedik anormal davranışlar gözlenebilir. Bu davranışlardan biri de uykuda konuşmaktır. Peki bir insan uykuda neden konuşur? Dilerseniz bu sorunun cevabını aşamalara bölerek açıklayalım.

Uykuda Konuşmak

Bir insan uykusunda konuşabilir. Bu konuşma durumu bazen bir gün, bazen bir hafta sürebilir. Çok nadir de olsa her gün uykusunda konuşan kişilere de rastlanmaktadır. Uykuda konuşmak bir tür uyku bozukluğunun belirtisidir. Bir insan günde birden fazla olacak şekilde uykusunda konuşabilir. Bu durum ileri seviye uyku bozukluğuna işarettir. Uykuda konuşan kişi muhabbet edebilir, bir yakınıyla konuşabilir veya çok farklı bir dünyaya dalabilir. Bazen de anlamsız sesler çıkarır. Bu sesler veya konuşmalar insanın psikolojisine bağlı olarak değişebilir. Uyku terörü adı verilen durum genelde uykuda konuşan kişilerde daha fazla ortaya çıkar. Böyle bir durumda çığlıklarla uyanabilir veya çevrenize bilinçsizce zarar verebilirsiniz. Uyku terörü yaşamanız halinde mutlaka doktora görünmelisiniz.

Uykuda Neden Konuşuruz?

Uykuda konuşmanın en büyük sebebi strestir. Diğer etmenler ise madde bağımlılığı, ilaçların yan etkisi veya ruhsal bozukluklar olabilir. Ayrıca uyku düzeninizin de bu duruma büyük etkisi vardır. Eğer uykunuzu düzenli alamıyorsanız uykuda konuşmanız oldukça doğaldır. Uykuda konuşma durumunun tıbbi bir açıklaması yoktur. Tıpta açıklanamayan nadir durumlardandır. Herhangi bir zararının olduğu düşünülemez ancak bazı durumlarda bir hastalığa haberci olabilir. Bu yüzden tedavi olmayı isteyebilirsiniz.

Uykuda Kimler Konuşur?

Uykusunda konuşan kişiler genellikle çocuklardır. Gelişimlerini tamamlamak adına bu tarz bir durumun yaşanması normal karşılanır. Eğer bir kişi çocukluktan çıktığı halde hala uykusunda konuşmaya devam ediyorsa burada farklı bir durum olabilir.

Uykuda Konuşmanın Tedavisi Var Mıdır?

Uykusunda konuşan biri etrafına rahatsızlık verebilir veya korkutabilir. Bu gibi durumlarda tedavi olmak istenebilir. Tedavi için bir uzmana danışmanız ve bu konu hakkında bilgi almanız gerekir. Tam işe yarayan bir tedavisi olmamasına rağmen uykuda konuşmayı bazı durumlarda engellemek mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir