İnternet Hızı Neden Yavaşlar ve Çözüm Önerileri

İnternet kullanıcılarının birçoğu internet hızının yavaşlığından yakınarak zaman zaman isyan etmektedir. Bu durumun en belirgin sebebi ise yüksek hızlı, fiber internet adı altında evlerine bağlatılan internet hattından istediği performansı çoğu zaman alamamasıdır. Tabi bu durum sadece evde bağlı olan internet hattında değil zaman zaman mobil kullanıcılarda da görülmektedir. Kullanıcılara film izlerken, online oyun oynarken, dosya indirme işlemi yaparken vb. durumlarda oldukça sıkıntıya sokan internet neden yavaş problemi ve çözüm önerilerini bu yazımızda detaylı bir şekilde ele alacağız.

İnternet hızının düşük olmasının birçok farklı sebebi olabilmektedir. Eğer sizin de internet hızınız yavaş ise yazımızda belirttiğimiz sebepleri ve çözüm önerilerini dikkate alarak bu sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.

İnternettin hızının yavaş olmasının en temel sebepleri;

  • Bağlantı hataları,
  • Altyapı da bulunan sorunlar,
  • Modemin konumu,
  • Ağa bağlı diğer cihazlar,
  • Bilgisayardan kaynaklı nedenler,
  • Ağ yapılandırmadan kaynaklı nedenler (IP – DNS ayarları),
  • İnternet sitesinden kaynaklı sorunlar,
  • Hizmet sağlayıcıdan kaynaklı koruma politikası uygulamaları

vb. nedenleri sıralayabiliriz.

İnternet Hızını Ölçme

İnternet hızınız size yavaş geliyorsa ve almış olduğunuz hizmetten farklı olarak oldukça düşük bir bağlantı hızına sahipseniz internet hızınızı ölçerek test edebilirsiniz. İnternet hızını ölçen siteler online ücretsiz bir şekilde kullanıcılara hizmet vermektedir. Bu siteler dışında ayrıca mobil uygulamalarda kurulu hız ölçme programlarını da kullanabilirsiniz. Örneğin; https://www.speedtest.net/ sitesi üzerinden internet hızınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İnternet Bağlantısını Hızlandırmak İçin Çözüm Önerileri

İnternet hizmet sağlayıcıları genellikle müşterilerine fiber optik hızlı internet vaadinde bulunmakta fakat internet bağlatıldığında belirtilen hız ile gerçekteki hızın arasında büyük farklar olduğu görülebilmektedir. Bir internet servis sağlayıcıdan hizmet almadan önce bulunduğunuz adreste ki internet alt yapısı hakkında bilgi almanız ayrıca internet bağlatan komşularınızdan fikir almanız son derece önemlidir. Böylece hangi internet alt yapısının hangi hıza kadar desteklediği hakkında sağlıklı bilgi edinebilir ve alt yapı sorunlarına karşı tedbirinizi öncesinden almış olursunuz. İnternet paketlerinde dikkat ettiyseniz nokta olarak hız belirtilmemekte onun yerine kadar ibaresi kullanılmaktadır. Bunun sebebi de zaten alt yapı sorunlarının göz önünde bulundurularak internet hattının yavaş olabileceğinden kaynaklanmaktadır. İnternet hızınızın yavaşlığı noktasında alt yapı ve bağlantı hataları sorunları yaşıyorsanız mutlaka hizmet aldığınız firmayı arayarak teknik yardım talep ediniz.

İnternet hızını yavaşlığının bir başka sebebi de modemin evdeki konumu ve bağlanan cihaz sayısının yoğunluğudur. Modemin bağlantı sağladığı cihaza uzak mesafede olması ve ağa bağlanarak işlem yapan cihaz sayısının çok olması da interneti yavaşlatır. Her modemin sinyal mesafesi bulunmaktadır ve bu nedenle evdeki duvarlar bile bu mesafeyi etkilemektedir. Bunun için kablosuz internet bağlantısından istediği performansı alamayan kullanıcılar modeme yakın olmayı tercih edebileceği gibi modemden internet kablosunu bilgisayarlarına takarak da internet bağlantısı hızlandırma işlemini yapabilirler.

İnternetin yavaş olmasının diğer bir sebebi ise bilgisayar ve ağ kaynaklı sorunlar olabilir. Örneğin bilgisayarınızda zararlı bir yazılım olabilir ve arka planda bu zararlı yazılım vasıtasıyla ağ üzerinden farklı işlemler gerçekleşiyor olabilir.

Son olarak internet sitesi yoğun ziyaretçi aldığı için işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz sitenin kapasitesi zorlanabilir ve sitenin yavaşlığını internet hızınız yavaş diye algılayabilirsiniz.

Cep telefonu internet hızının yavaş olması ile ilgili sorun yaşıyorsanız bu da genellikle bölgesel sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bazı bölgelerde telefon yeteri kadar çekmediği internet hızı yavaşlamaktadır. Bu ve benzeri durumlarda kullanmış olduğunuz hattın operatörünü arayarak yardım talebinde bulunabilir ve sorun hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir