«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Ispanak Zehirlenmesine Tarım ve Orman Bakanlığından Açıklama Geldi

Ispanak Zehirlenmesine Tarım ve Orman Bakanlığından Açıklama Geldi

1572858924321-ispanakaaaa

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanılan çokça sayıdaki Ispanak Zehirlenmesi hem ülkenin hemde sosyal medyanın büyük bir gündemi oldu. Konu hakkında net bir açıklama bu zamana kadar yoktu ve vatandaşlar gerekse sosyal medya kanallarından gerekse dışarıda rastlantılarda birbirlerine Ispanak Zehirlenmesi ile ilgili bir takım tavsiyeler verdi.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptığı basın açıklamasında duruma resmi bir netlik getirdi.

İstanbul Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Basın Bülteni bildirgesinde şunlar yer alıyor:

ISPANAKTAN KAYNAKLANDIĞI İDDİA EDİLEN ZEHİRLENME VAKALARI HAKKINDA AÇIKLAMA

İl Müdürlüğümüze, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden 02.11.2019 tarihinde yapılan ihbarda ıspanak tüketimi sonrası zehirlenme olduğu bildirilmiştir.

Zehirlenme şüphesi ile sağlık kuruluşlarına başvuru yapanların ürün satın aldıkları ilimizde, faaliyet gösteren satış noktalarından analiz yapılmak üzere taze ıspanak, evlerden ise ıspanak yemeği numunesi alınmıştır.

Alınan numuneleri ileri tektik sonuçlarında ıspanak içerisinde tespit edilen yabancı ottan kaynaklı yoğun miktarda atropin ve scopalamin maddesi tespit edilmiştir.

Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu yapılan analizlerle ortaya çıktığı görülmüştür.

İl Müdürlüğümüze ulaşan tüm ihbarlar değerlendirilmekte, konuyla ilgili değişik ilçelerimizden sağlık kuruluşlarına başvuranların ıspanak satın aldıkları işlemler, resmi kontrole tabi tutulmakta, numune alınmakta ve alınan numuneler laboratuvarlara gönderilmektedir.

Halkımızın tüketecekleri tüm gıdaları olduğu gibi yeşil sebzeleri de dikkatlice kontrol ederek, yabancı otları ayrıt etmeli ve çok iyi şekilde temizlendikten sonra tüketmeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İstanbuıl Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Basın Bülteni

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *