«
  1. Anasayfa
  2. linux
  3. KaiOS Nedir ?

KaiOS Nedir ?

8D9E82C5-0DF4-4AFE-866F-2757AAA4A67A

Nedir bu KaiOS ?

KaiOS Nedir, daha uzun pil ömrüne sahip olan, dokunmatik olmayan tuşlu telefonlarda kurulmuş, Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Şubat 2018`de çıkarılan bu işletim sistemi ile tuşlu telefonlarda, Facebook uygulamasını kullanabilmeniz mümkündür.

Özellikle günümüzde telefonlarında olmazsa olmaz olan Facebook uygulamasını tuşlu telefonlarda kullanmak isteyen kişiler için gerçekten çok kullanışlı olacak bir işletim sistemidir. Facebook, bu yerel uygulama ile insanların aileleriyle, arkadaşlarıyla iletişim kurmasını sağlamayı amaçlıyor. Dijital, teknolojik gelişimi yakalamayanlar için oldukça güzel bir fırsat olarak gözüküyor.

KaiOS da neler var ?

Facebook`un bu işletim sistemine yardım etmesinin ardından, WhatsApp`ta bu iş için kollarını sıvadı. KaiOS işletim sistemi için ben de varım dedi. WhatsApp`ta KaiOS için uygulama geliştirmeye karar vermiş durumda.  Bunların yanı sıra YouTube, Google Maps ve Google Asistan gibi uygulamalarda kullanılabilecek.

KaiOS da son durum

Facebook, Youtube, Google Arama gibi özellikler KaiOS’un yaygınlığını artırmasında rol oynadı. HTML5 temelli olan KaiOS, şirketlerin uygulamalarını KaiOS mağazasına eklemelerinin diğer sistemlere göre daha kolay olduğunu belirtti. Şirket, aldığı yatırımlarla üç yıl içerisinde telefon pazarında büyük bir pay elde etmeyi amaçlıyor.

Sonuç Olarak KaiOS

Şu an bu işletim sistemi çok duyulmuş olmasa da, ilerleyen zamanlarda bununla alakalı önemli adımlar atılır mı? Çok hızlı gelişen teknolojide, tuşlu telefon kullananlar için başka hangi uygulamalar kendini bu yönde bir uygulama yazma sorumluluğunda görebilir? Bunlar birer merak konusudur. Meraklı Kafa ile bekleyip hep beraber göreceğiz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *