KaiOS Nedir ?

KaiOS Nedir, daha uzun pil ömrüne sahip olan, dokunmatik olmayan tuşlu telefonlarda kurulmuş, Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Şubat 2018`de çıkarılan bu işletim sistemi ile tuşlu telefonlarda, Facebook uygulamasını kullanabilmeniz mümkündür. Genelde yazılımcılar tarafından kullanılan KaiOS işletim sistemi günlük kullanım için oldukça yetersizdir. Çünkü bu işletim sisteminin içerisine kurabileceğiniz uygulamalar oldukça sınırlıdır. Yine de tuşlu telefonlar ile Facebook kullanma deneyimini yaşamak isteyen kişiler KaiOS işletim sistemini telefonlarına kurdurabilir.

Özellikle günümüzde telefonlarında olmazsa olmaz olan Facebook uygulamasını tuşlu telefonlarda kullanmak isteyen kişiler için gerçekten çok kullanışlı olacak bir işletim sistemidir. Facebook, bu yerel uygulama ile insanların aileleriyle, arkadaşlarıyla iletişim kurmasını sağlamayı amaçlıyor. Dijital, teknolojik gelişimi yakalamayanlar için oldukça güzel bir fırsat olarak gözüküyor.

KaiOS Nedir, İçerisinde Neler Barındırır?

KaiOS, yazılımcıların sıklıkla kullandığı ve genelde “hack” adı verilen işlemler için tuşlu telefonları tercih ettiği bir çeşit işletim sistemidir. Bu sistem tamamen ücretsizdir ve herkes tarafından kullanılabilir. KaiOs’un en güzel yönü tuşlu telefonlara Facebook yüklenme olanağını sunmasıdır. Önümüzdeki günlerde bazı uygulamalar da KaiOS işletim sistemine katılmak adına kolları sıvamış durumda.

Facebook`un bu işletim sistemine yardım etmesinin ardından, WhatsApp da bu iş için kollarını sıvadı. KaiOS işletim sistemi için ben de varım dedi. WhatsApp`ta KaiOS için uygulama geliştirmeye karar vermiş durumda.  Bunların yanı sıra YouTube, Google Maps ve Google Asistan gibi uygulamalarda kullanılabilecek. Tüm bu uygulamaların yanında bazı oyunların da olmasını isteyen kullanıcıları görüyoruz. Ancak bu şuan için pek mümkün görünmüyor. Çünkü KaiOS işletim sistemi oyun oynamak adına kurulan bir sistem değildir ve çoğu oyunu da desteklemez.

KaiOS’ta Son Durum

Facebook, Youtube, Google Arama gibi özellikler KaiOS’un yaygınlığını artırmasında rol oynadı. HTML5 temelli olan KaiOS, şirketlerin uygulamalarını KaiOS mağazasına eklemelerinin diğer sistemlere göre daha kolay olduğunu belirtti. Şirket, aldığı yatırımlarla üç yıl içerisinde telefon pazarında büyük bir pay elde etmeyi amaçlıyor.

Sonuç Olarak KaiOS

Şu an bu işletim sistemi çok duyulmuş olmasa da, ilerleyen zamanlarda bununla alakalı önemli adımlar atılır mı? Çok hızlı gelişen teknolojide, tuşlu telefon kullananlar için başka hangi uygulamalar kendini bu yönde bir uygulama yazma sorumluluğunda görebilir? Bunlar birer merak konusudur. Meraklı Kafa ile bekleyip hep beraber göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir