Kendi Tamirhanesini Açmak İsteyen 17 Yaşındaki ‘Melike Nur’ ve Hikayesi

17 yaşında pırıl pırıl bir genç olan Melike Nur, otomobil tamirciliği yapıyor. Çocukluk döneminden itibaren arabalara karşı ilgisi olan Melike, lastik takımından tutun balata değişim işlemine kadar birçok işi ustalık ile gerçekleştiriyor.

Çocukluk dönemlerinden beridir arabalara merak duyan Melike Nur, elektromekanik bölümü lise sonuncu sınıf öğrencisi. Maltepe’de yer alan bir otomobil bakım-onarım servisinde staj görmekte ve lastik takmaktan balata değişimi işine kadar diğer ekip arkadaşlarının yaptığı her bir işi kendi başına yapabiliyor.

Hep arabalar ile oynardım

“Küçüklüğümden  beri hep merakım vardı arabalara. İki hayalim vardı. Birincisi tamirci, ikincisi de oyuncu olmaktı. Oyuncu olamadım, tamirciliğe yönelmek istedim. ‘Neden yapamayayım bunu?’ dedim, yapmak istedim ve  tamirci olmayı başardım. Bu merak ağabeyimden geliyor. Küçüklüğümden beri de hep arabalarla ilgiliydim. Bebeklerle oynamazdım, hep arabalarla oynardım. Daha sonra bu işe yöneldim. Elektromekanik bölümü okudum. Şimdi de iş hayatına atıldım ve çalışıyorum.”

“Sürekli iş aramakla geçti zamanım. Her yere gittim ama ‘Alım yok’ dediler. İstemediler, fark ettim onu. ‘Ben bunu yapabiliyorum’ dedim, gösterdim. ‘Bir kere deneyin, görün’ dedim. Denedim, o tekeri falan kaldırabildiğimi gördüklerinde güçlü olduğumu anladılar. ‘Bunu yapabiliyorsan, diğerlerini de yapabilirsin’ dediler. Daha sonra buraya başladım. Burası bana çok iyi geldi. Burada anladılar, ‘Yapabiliyor bu kız, yapamayacağı hiçbir şey yok’ dediler. Ama iş sürecim gerçekten çok zor oldu. Bulamadım. Yapabilir gözüyle bakmadılar. Şimdi ise görmeye bile gelenler var. Bu işi yaptığıma inanmayanlar, görüntülerime inanmayanlar var. Şu an herkes yapabileceğimi biliyor. Mutluyum, inandılar bana ve inansınlar kadınların yapamayacağı hiçbir iş yoktur. Bana yapamazsın gözüyle baktıklarında daha çok hırslandım. ‘Yapacağım, yapabiliyorum’ dedim. Ama yapabildiğimden bir tık daha üst seviyede yapma kararı aldım. Ama daha sonra yapabildiğimi gördüklerinde şaşırdılar. Kendi aralarında konuşsalar da yine yüzüme karşı söylemediler. Yine bana o şekilde davrandılar. Daha fazla güç alayım, daha fazla sinirleneyim, daha fazla çalışayım diye. Bunların hepsi benim için iyi oldu. Daha sonra gördüklerinde ‘Yapabiliyormuşsun, bizi utandırdın’ dediler. Sağ olsun ailem de öncelikle arkamdaydı.”

“Muhasebeci sanıyorlar beni ama bakıyorlar ellerim siyah, yağlı. ‘Acaba yardım mı etti?’ falan diye düşünüyorlar. Ben de ‘Burada çalışıyorum, yeni başladım’ diyorum. İnanmıyorlar bana, çok şaşırıyorlar. Beni birkaç kişi görmeye de geliyor. Motivasyonumu düşürecek şeyler yaşamıyorum. Arabalar zaten yanımda. Onlar beni motive ediyor. Daha sonra müşterilerimiz zaten ona göre davranıyor, ona göre bizimle konuşuyor. Kadının kendine güvenmesi lazım. Öncelikle ‘Ben bu işi yapabilirim’ diyorsa yapacak. ‘Ben bu işi yapabilirim’ dedim, yaptım” 

“Tamirci oldum, umarım oyuncu da olurum. Oyuncu olup bu işi bırakacak mıyım? Asla bırakmayacağım. İleride ailemin desteği ile bir dükkan açıp ağabeyimle birlikte o dükkanda hem işime bakabilirim hem de oyunculuk yapabilirim. Yapacağım da”

Melike’nin staj gördüğü dükkanda tek kadın çalışan olarak diğer çalışma arkadaşlarının yaptığı her işi yaptığını belirten servis işletmesinin sahibi haydar Bitnel şunları söyledi:

“Beklemediğimiz bir performans. Çok özverili, istekli çalışıyor. Bakım yapıyor, balata değiştiriyor, aracı teste bağlıyor, arıza test sorgulaması yapıyor. Ben inanıyorum ki, daha ileri seviyelerde iyi bir usta olacak”

Kaynak: Onedio

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir