«
  1. Anasayfa
  2. Windows
  3. Microsoft’un Yeni Windows Terminal’i Windows 10 için İndirilmeye Hazır!

Microsoft’un Yeni Windows Terminal’i Windows 10 için İndirilmeye Hazır!

maxresdefault

Windows Mağazası’nda mevcut

Microsoft, bu yılın başlarında Windows Terminal olarak adlandırılan Windows için yeni komut satırı uygulamasını ilk kez açıkladı. Geleneksel cmdline, PowerShell ve Linux için Windows alt sistemine (WSL) erişebileceğiniz yeni bir merkezi konum. Geliştiriciler, github’da bulunan koddan Windows terminalini derleyip kullanabiliyor olsa da, Microsoft bugün Windows Mağazası aracılığıyla kolay bir yükleyici yayınlıyor.

Windows Terminal uygulaması, Terminal uygulamasını değiştirmek isteyen geliştiricilere yönelik temalar ve özelleştirmelerin yanı sıra çoklu sekme desteği içerir. Şu anda tüm özelleştirme seçeneklerine erişmek istiyorsanız, bu ilk önizlemenin tam işlevselliği olmadığından, bir JSON dosyasını düzenlemeniz gerekecektir. Microsoft, ayarlarınızı ve anahtar bağlantılarınızı JSON dosyasında nasıl yapılandıracağınıza ilişkin bazı talimatlar içerir ve arka plan görüntüsünü bile değiştirebilirsiniz.

Windows Terminal ayrıca tam GPU tabanlı metin oluşturmayı ve hatta emojiyi destekleyecektir. Microsoft, Build’ta gösterişli bir cızırtılı video ile emoji desteğini gösterdi ve metin oluşturma DirectX tabanlı olduğundan, bilgisayarınızda düzenli metin karakterleri, glifler ve simgeler gösterecek.

Microsoft, Haziran ayının ortasında bir Windows Terminal önizleme sözü verdi ve ayın orta noktasını geçtik ve o geldi. Windows Terminal program yöneticisi Kayla Cinnamon, “Bu, Microsoft Mağazası’na sunulan birkaç önizlemenin ilkidir” diyor. “Terminal ekibi, geldiklerinde en yeni özelliklere erişmek isteyenler için düzenli önizlemeler ve daha sık yapılanmalar sunan tutarlı bir program oluşturmak için çalışıyor. Windows Terminal 1.0, bu kış Microsoft Mağazasına ulaşacak! ”

Microsoft ayrıca, Windows için Windows Alt Sisteminin (WSL) performansını artırmak için tüm Linux çekirdeğini Windows 10’a getirmek için çalışıyor. Yeni Windows Terminalini denemek istiyorsanız, hemen Windows Mağazasından indirebilirsiniz.

GitHub Dökümanını Görüntüle Windows Terminal’i indir

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *