«
 1. Anasayfa
 2. internet
 3. Nasıl Yayıncı Olunur ?

Nasıl Yayıncı Olunur ?

3A2D2687-0DAC-4DBA-9900-7FC04DEBC943

Nasıl Yayıncı Olunur, İnternetten para kazanmak dendimi link kısaltarak para kazanmaktan sonra akla ilk gelen şeylerden bir YouTuber olmak veya yayıncı olmaktır.

Kısaca yayıncı olmak için gerekenler

Yayıncı olmak için her şeyden önce zaman, emek ve sabır gerekiyor.

Bunlar eğer sizde yoksa başlamadan bitirin derim çünkü hiç bir işi sıfırdan çok üst düzey veya çok iyi derecede kimse yapamamıştır her şeyin başı sabır ve emektir.

Neden emek vermeliyim ve sabırlı olmalıyım ?

Biliyorsunuz ki bir çok ünlü yayıncı bu yayın işlerini ilk olarak hobi olarak bir maddiyat bekelemeden yapmaya başladılar ve bir süre böyle devam ettiler, zaman içerisinde kitle oluşturdular devamında bağışlarla, abonelikler ile yavaş yavaş para kazanmaya başladılar.

Nasıl izleyici kitlesi toplarım ?

Var olan kitlenizi kullanın

Kitle toplamak aslında biraz çetrefilli bir olay yayın yaptığınız platforma göre değişkenlik gösterir.

Örneğin daha öncesinde bir YouTube kanalınız varsa ve bu kanalda bir izleyici kitleniz varsa bir video ile kitlenizi yayın yapıcağınız platformdaki kanalınıza yönlendire bilirsiniz, kısacası bir reklam yada kendi reklamınızı yapmalısınız.

Sıfırdan kitle kazanmak

Sıfırdan yani sıfır kitle ile bu işe giriyorsanız daha çok emek, sabır ve zaman harcamalısınız hedefinizde para kazanmak değil kitle kazanmak olmalıdır.

Evet yukarıda yayıncı olmak için gereken bir kaç şeyi sizlere söyledim gelelim maddi olarak neler gerekli. 

Nelere sahip olmalıyım ?

 • İlk olarak güzel bir donanım gerekiyor mümkünse bir tane yayın bilgisayarı bir tane de oyunlarınızı oynadığınız bilgisayar bunun en temel nedeni bilgisayarınızın performansında anlık dalganlanmalar olmasını engellemektir.  
 • İkinci olarak kaliteli bir mikrofon, kulaklık evet donanımınız kadar izleyicileriniz ile iletişimizin de iyi olması gerekiyor unutmayın insanlar konuşarak anlaşır. 
 • İletişim önemli dedik, donanımdır mikrofon dır her şey kuralına uygun geriye tek bir şey kalıyor sizi izleyicilerinize ve yayın platformuna bağlayacak bir internet. 
 • Düzgün HD ve akıcı bir yayın yapmak için düzgün bir internet olmazsa olmazlarımızdan olmalıdır hangi internet servis sağlayıcısını seçiceğiniz size kalmış. Ortalama olarak 3 ile 5 mbps upload yeterli oluyor tabikide bu 720P ve 720P 60 FPS için geçerli yani başlangıç seviyesi.
 • Ve son olarak Platform seçimi. Yayın yapmak için bir çok canlı yayın platformu var. YouTube, Facebook, DLive ve Twitch gibi bir çok yayın platformu var.

Platform seçimi

Her platformda olduğu gibi her yayın platformunun da kendine özel avantajları var.

Fakat şu sıralar Twitch ve DLive burun buruna gidiyor bana sorucak olursanız ben Dlive derim çünkü; Daha güncel ve yepyeni bir teknolojiyi kullanıyor

DLive ile ilgili detaylı inceleme yazımızı okumak için Tıklayın

Twitch ile ilgili detaylı inceleme yazımız için Tıklayın.

Maddeler halinde yayıncı olmak için gerekenler

 • Sabır, emek, zaman. 
 • Güçlü bir donanım ve çevre bileşenleri. 
 • İyi bir internet. 
 • Kullandığınız ve kitlenizin oldu bir platformdan kendini referans olarak göstermek.

Yayıncı Nasıl Olunur, Evet sevgili okurlarımız ve yayıncı olmak isteyen dostlarımız, yukarıdaki yazımızda elimizden geldiğince dilim döndüğünce sizlere yardımcı olmaya çalıştım bir hatam varsa affola. 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *