Nasıl Yayıncı Olunur ?

Nasıl Yayıncı Olunur, İnternetten para kazanmak dendimi link kısaltarak para kazanmaktan sonra akla ilk gelen şeylerden bir YouTuber olmak veya yayıncı olmaktır.

Nasıl Yayıncı Olunur? Yayıncı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yayıncı olmak için her şeyden önce zaman, emek ve sabır gerekiyor. Çünkü günümüzde tek tıkla herkes yayıncı olabiliyor. Sizi diğer yayıncılardan ayıracak bazı özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Kendinize “Neden beni izlesinler?” sorusunu sorarak bir yol haritası oluşturmalısınız. Planlamalar yaparak yayıncılık adına neler yapabileceğinizi insanlara göstermelisiniz.

Bunlar eğer sizde yoksa başlamadan bitirin derim çünkü hiçbir işi sıfırdan çok üst düzey veya çok iyi derecede kimse yapamamıştır, her şeyin başı sabır ve emektir.

Neden emek vermeliyim ve sabırlı olmalıyım ?

Biliyorsunuz ki birçok ünlü yayıncı bu yayın işlerini ilk olarak hobi olarak bir maddiyat beklemeden yapmaya başladılar ve bir süre böyle devam ettiler. Zaman içerisinde kitle oluşturdular, devamında ise bağışlar ve abonelikler ile yavaş yavaş para kazanmaya başladılar. Yani kimse para kazanmaya ilk gününde veya ilk haftasında başlamıyor. Bunun için çok çalışmalı ve kendinize hedefler koymalısınız.

Nasıl izleyici kitlesi toplarım ?

Var olan kitlenizi kullanın

Kitle toplamak aslında biraz çetrefilli bir olay yayın yaptığınız platforma göre değişkenlik gösterir. Ancak eğer önceden sahip olduğunuz bir kitle varsa kendi yayınlarınıza davet ederek daha fazla kişiye ulaşmayı hedefleyebilirsiniz.

Örneğin daha öncesinde bir YouTube kanalınız varsa ve bu kanalda bir izleyici kitleniz varsa bir video ile kitlenizi yayın yapıcağınız platformdaki kanalınıza yönlendire bilirsiniz, kısacası bir reklam yada kendi reklamınızı yapmalısınız.

Sıfırdan kitle kazanmak

Sıfırdan yani sıfır kitle ile bu işe giriyorsanız daha çok emek, sabır ve zaman harcamalısınız hedefinizde para kazanmak değil kitle kazanmak olmalıdır.

Evet yukarıda yayıncı olmak için gereken bir kaç şeyi sizlere söyledim gelelim maddi olarak neler gerekli. 

Nelere sahip olmalıyım ?

  • İlk olarak güzel bir donanım gerekiyor mümkünse bir tane yayın bilgisayarı bir tane de oyunlarınızı oynadığınız bilgisayar. Bunun en temel nedeni bilgisayarınızın performansında anlık dalgalanmalar olmasını engellemektir.  Bilgisayar için en önemli parçalar ekran kartı ve işlemcidir. Bütçenizi arttırarak bu parçaları güçlendirmenizi öneriyoruz.
  • İkinci olarak kaliteli bir mikrofon, kulaklık evet donanımınız kadar izleyicileriniz ile iletişimizin de iyi olması gerekiyor unutmayın insanlar konuşarak anlaşır. İyi bir kulaklık ve mikrofon için ortalama 500 ila 1000 TL arasında para harcamanız gerekebilir.
  • İletişim önemli dedik, donanımdır mikrofon dır her şey kuralına uygun geriye tek bir şey kalıyor sizi izleyicilerinize ve yayın platformuna bağlayacak bir internet. 
  • Düzgün HD ve akıcı bir yayın yapmak için düzgün bir internet olmazsa olmazlarımızdan olmalıdır hangi internet servis sağlayıcısını seçeceğiniz size kalmış. Ortalama olarak 3 ile 5 mbps upload değerleri yeterli oluyor tabiki de bu 720P ve 720P 60 FPS için geçerli yani başlangıç seviyesi.
  • Ve son olarak Platform seçimi. Yayın yapmak için birçok canlı yayın platformu var. YouTube, Facebook, DLive ve Twitch gibi birçok yayın platformu var.

Burada belirttiğimiz tüm durumlarda aslında para harcamanızı gerektiren konular var. Yani eğer yayıncı olmak istiyorsanız yatırım yapmanız gerekiyor. “Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” sözünden de anlaşılacağı gibi elinizi cebinize atmanız sizin için faydalı olacaktır.

Platform seçimi

Her platformda olduğu gibi her yayın platformunun da kendine özel avantajları var.

Fakat şu sıralar Twitch ve DLive burun buruna gidiyor bana sorucak olursanız ben Dlive derim çünkü; Daha güncel ve yepyeni bir teknolojiyi kullanıyor

DLive ile ilgili detaylı inceleme yazımızı okumak için Tıklayın

Twitch ile ilgili detaylı inceleme yazımız için Tıklayın.

Maddeler halinde yayıncı olmak için gerekenler

  • Sabır, emek, zaman. 
  • Güçlü bir donanım ve çevre bileşenleri. 
  • İyi bir internet. 
  • Kullandığınız ve kitlenizin oldu bir platformdan kendini referans olarak göstermek.

Yayıncı Nasıl Olunur, Evet sevgili okurlarımız ve yayıncı olmak isteyen dostlarımız, yukarıdaki yazımızda elimizden geldiğince ve dilim döndüğünce sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Diliyorum ki hepiniz çok değerli ve iyi yayıncılar olacaksınız.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir