Normal Eğitimin Uzaktan Eğitimden Farkı Nedir?

Uzaktan eğitim, aynı ortamda bulunamayan öğretmen ve öğrencilerin, günümüz iletişim teknolojilerini kullanarak ortak bir platformda buluşturulduğu eğitim öğretim uygulamasıdır.

Klasik eğitim ile uzaktan eğitim arasındaki en önemli fark, öğrencinin öğrenme sorumluluğunu üstlenmesi, öğretmen ve öğrencilerin okula gitmeden eğitimlerine online ortamlarda devam edebilmeleridir. Online eğitimler ilk ve ortaöğretim, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri için uygulanabildiği gibi bir çok mesleki yeterlilik belgesi ve sertifika almak içinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Uzaktan Eğitimin Avantajları

Belki de mekandan bağımsızlık en büyük avantajı olarak görülebilir. Böylece eğitim, kişinin imkanlarının elverdiği ortamlarda yapılabilir. Genel olarak uzaktan eğitimin avantajları şöyle sıralanabilir;

-Maliyet avantajı; Uzaktan eğitim, eğitim masraflarında en büyük yer kaplayan yol yada servis ücretlerini oldukça azaltmaktadır

-Zaman ve yer avantajı; öğrenciler istedikleri eğitimleri istedikleri zaman ve istedikleri ortamda alarak sınıf ortamından bağımsız, kendi öğrenim hızlarında eğitim alabilmektedirler.

-Teknolojik avantajlar; teknoloji sayesinde görsel ve işitsel zengin içerik eğitime dahil edilerek öğrenci için daha cazip bir ortam hazırlanabilmektedir. Gene teknoloji sayesinde öğrenci tam anlayamadığı konuları istediği sıklıkta tekrar izleyerek pekiştirme yapabilmektedir.

-Kişisel zaman avantajı; eğitim kurumuna ulaşmak için harcanan zaman ortada kalktığı için öğrenci kendi özel yaşamına ve eğitimi ile ilgili konuları araştırmak için daha çok zaman bulabilmekte haliyle araştırma ruhu gelişmektedir.

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları

Uzaktan eğitimin avantajları olduğu gibi uzaktan eğitimin dezavantajları elbette ki mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse;

-Öğretmen ve öğrencinin yeterli etkileşime girememesi. Bu durum disiplin ve dikkat eksikliği taşıyan öğrencilerde derslere yeterli ilgi göstermemelerine ve yeterli eğitimi alamamalarına neden olmaktadır.

-Teknoloji yetersizliği. Ne yazık ki tüm öğrenciler aynı teknolojik alt yapıya sahip değiller. Bu durumda ya hiç online eğitime ulaşılamıyor yada yeterli kalitede ve hızda ders dinlenemiyor. Bu durum öğrencinin derse hiç ulaşamamasına sebep olduğu gibi kalitenin düşük olmasından dolayı derse ilgisini kaybetmesine de sebep olabiliyor.

-Uzun süre bilgisayar başında oturmanın getirdiği sağlık sorunları.

-Öğretmen ve öğrencilerin teknik alt yapılarının yetersiz olması nedeniyle vaktinde derse bağlanamamaları

-Öğrencilerin teneffüs aralarında olduğu gibi sosyal ilişkiler kuramaması

Görüldüğü gibi uzaktan eğitimin olumlu ve olumsuz sonuçları oluşabilmektedir. Ancak şartlar uzaktan eğitimi zorunlu hale getirdiyse yapılacak en iyi şey eğitimi en iyi şekilde alabilmek için gereken disiplin içinde elinizden geleni yapmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir