«
  1. Anasayfa
  2. genel
  3. Öğrencilere Sınavlarda Başarılı Olması İçin Tavsiyeler

Öğrencilere Sınavlarda Başarılı Olması İçin Tavsiyeler

[pl_row] [pl_col col=12] [pl_text]

Birçok öğrenci sınavlarında başarılı olarak hayallerine ulaşmak için yoğun emek harcamaktadır. Öğrenciler ve velilerin en çok karıştırdığı konu ise çok ders çalışmaktan ziyade verimli bir şekilde çalışmanın başarıya ulaştıracağı noktasıdır. Bu yazımızda ise öğrencilere sınavlarında başarılı olabileceği ve uygulanması gereken yöntemler hakkında detaylı bilgiler verilecektir.

Derslere Planlı Çalışmak

Her ne işte olursa olsun günlük ve planlı olarak çalışmak kişileri başarıya ulaştıran birinci noktadır. Öğrenciler özellikle kendilerine uygun günlük ve haftalık planlar yaparak zamanı en iyi şekilde nasıl değerlendireceğini iyi planlamalıdır. Bu sayede hem günlük çalışılacak dersler belirli olacak hem de zaman verimli kullanılarak çeşitli sosyal aktiviteler ile motivasyon kazanılacaktır. Haftalık ve günlük programlarınızı hazırlarken bu işlemi kendiniz yapabileceğiniz gibi öğretmenlerinizden de faydalanabilirsiniz. Ama muhakkak yapmış olduğunuz plana düzenli olarak sadık kalmaya çalışmalı ve kesinlikle aksatmamalısınız.

Günlük Düzenli Ders Tekrarı

Günlük olarak yapılan ders tekrarları konuların öğrenilmesinde ve kalıcı olması noktasında oldukça önemlidir. Öğrenciler okulda ya da dershane de görmüş oldukları dersleri, gün sonunda tekrarlayarak unutmadan kalıcı hale getirebilir. Ayrıca işlenen konularla ilgili ders tekrarı sonrası soru çözümünün yapılması ve eksikliklerin görülerek giderilmesi de başarılı olmanızı sağlayacak bir diğer önemli husustur.

Stresten ve Olumsuz Düşüncelerden Uzak Durmak

Ders çalışırken ya da sosyal aktivite yaparken günlük hayatınızda mümkün olduğunca olumsuz düşüncelerden uzaklaşın ve stres yapmayın. Stres ve olumsuz düşünceler siz öğrenciler de kaygıyı arttıracak ve motivasyonunuzu düşürecektir. Bu nedenle olumlu konular düşünerek gelecekte başarılı olacağınıza inanın.

Hedeflere Odaklanmak

Öğrenciler mutlaka gelecekteki hedeflerine odaklanarak kendilerini motive etmelidir. Bunun kazanmak istedikleri üniversite ve yapmak istedikleri işi düşünerek amaçları doğrultusunda çalışmaktan vazgeçmemelidir. Hedefinizi başaracağınıza inanarak bu doğrultuda çalışmanız hem sizleri motive edecek hem de hırslandıracaktır.

Eksiklerini Tespit Ederek Yoğunlaşmak

Öğrencilerin bol bol sorular ve denemeler yaparak eksikliklerini görmesi ve bu doğrulta çalışması başarıya giden yolda oldukça önemlidir. Eksikliklerin ve hataların tespit edilerek giderilmesi sınavlarda daha yüksek puanlar almanızı sağlayacaktır. Eksikliklerinizi tespit ettikten sonra öğrenme noktasında arkadaşlarınızdan yardım alabileceğiniz gibi öğretmenlerinizden de faydalanmanız gerekmektedir.

[/pl_text] [/pl_col] [/pl_row]

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Mücahit Avşar

    öğrencilerin başarılı olması adına gerçekten yazılmış en iyi yazılardan biri tebrik ederim bu site her zaman oldukça güzel paylaşımlar yapmakta zaten

  2. Ebru

    Birçok tespitinize katılıyorum.Bir öğrencinin başarısı ilk olarak hedef seçip odaklanması olduğunu düşünüyorum.Tabiki stresten uzak olmakta algılamada çok büyük etken.Dediğiniz gibi düzenli çalışmakta başarının bir başka yolu.Güzel tespitler teşekkürler.