«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Sanal Gerçeklik Kullanmak Sizi Gerçek Hayatta Daha İyi Bir İnsan Yapabilir

Sanal Gerçeklik Kullanmak Sizi Gerçek Hayatta Daha İyi Bir İnsan Yapabilir

beautiful-fashion-girl-911601

Sanal gerçeklik (VR) deneyimine daha önce katıldıysanız, kendinizi sanal dünyada bir avatar olarak gezerken bulabilirsiniz. Yapmadıysanız, muhtemelen filmdeki ve televizyondaki deneyiminden edindiğiniz deneyimi tanıyorsunuzdur.

Popüler medya bize Avatar’dan Jake Sully , Ready Player One’daki Wade Watts ve Black Mirror bölümündeki Striking Vipers’taki Danny ve Karl gibi karakterleri getirdi.

Bu örneklerde, karakterin sanal değiştirici egosu, gerçek dünyada olduklarından fiziksel olarak farklıdır. Gerçek kişi ile sanal avatarı arasındaki bağlantıya “düzenleme” denir. VR kullanırken güçlü bir düzenleme hissine sahipseniz, sanal bedeniniz kendi biyolojik bedeninizmiş gibi hissedebilirsiniz.

Sanal düzenleme dünyayı farklı bir bakış açısıyla keşfetmek için bir fırsat sunar. Araştırmalar, sanal dünyada yeni bakış açılarını deneyimlemenin gerçek hayatta davranışınızı değiştirebileceğini göstermiştir.

Sanal uygulama nasıl çalışır?

Sanal düzenleme tamamen yeni değil. PC veya konsol rol yapma oyunları , daha az da olsa benzer bir etki yaratır. VR teknolojisi, sanal dünyada iki boyutlu ekran deneyimlerinden çok daha büyük bir dalma hissi yaratır.

Çünkü başarılı 3D sanal ortamlar, 2D ekran tabanlı teknolojilerdeki görsel ve sese kıyasla daha fazla duyu kullanıyor. Bu yaklaşım, kullanıcının sanal avatarları ile yaşadıkları sentetik dünyaya tamamen sarılmasını sağlar.

VR’deki sürükleyici görseller, kullanıcıyı Everest Dağı’nın tepesinde veya Eyfel Kulesi’nde olduğu gibi başka bir yerde olduğuna inanmaya zorlar. Her göze ayrı görüntüler sunarak , kullanıcı VR kulaklıktaki her bir ekrandan gelen bilgileri dahil ettiğinde bir 3D efekti elde edilebilir.

Eyfel Kulesi’nin stereoskopik görünümü. 
VR’de Google Haritalar Sokak Görünümü

Bu görseller 360 derece fotoğraf veya video kameralarla yakalanır. Alternatif olarak, gerçek fotoğrafçılık veya video VR ortamlarında kullanılabilir.

Uygun 360 derecelik ses, kullanıcıyı sanal dünyanın gerçekliğini ikna etmeye yardımcı olabileceği için önemli bir rol oynar.

Dokunma, koku alma ve ‘vücut sahipliği’

Dokunma hissi, duyusal geribildirimlerin yaygın bir şeklidir. Cep telefonunuzun cebinizde titreştiğini her hissettiğinizde “dokunsal” teknolojiyle etkileşime girersiniz.

VR’de, dokunsal aygıtlar, avatarlar sanal nesnelerle etkileşime girdiğinde tetiklenen fiziksel hisleri simüle eder. Sanal ortamda neler olup bittiğini taklit etmek için avatarın ağırlık dağılımını veya aerodinamiğini değiştirebilen cihazlar var. VR sporlarına gerçek hayattaki zorlukları tanıtmak için gerçek fiziksel aksesuarlar da kullanılabilir. Dokunsal hisler havada bile yaratılabilir.

Koku veya koku alma duyusu, sanal bir dünyadaki etkileşimi geliştiren önemli bir mekanizmadır. Aroma kapsülleri kullanarak koku alma duyusunu simüle edebilen bir VR maskesi için bir Kickstarter kampanyası , multisensory VR’ye olan ilgi seviyesini gösteren fon hedefini aştı.

Ekstra duyulara ek olarak, VR, kullanıcıya sanal avatar üzerinde bir beden sahipliği hissi verir. Bedenin mülkiyeti (sanal) bedenin kendine atfedilmesi anlamına gelir. Bu, çoklu duyusal geribildirimi senkronize ederek başarılabilir.

Örneğin, kullanıcı sanal eline dokunulduğunu görüp aynı zamanda dokunsal hissi hissedebildiği zaman, sanal bedenin kendi olduğuna inanmaları daha olasıdır. Bu, ünlü lastik el deneyiyle gösterilmiştir.

Sanal gövdeler davranışı nasıl etkiler

İnsanlar, kim olduklarına ve avatarın özelliklerine bağlı olarak sanal avatarlara farklı tepkiler verir. Örneğin, son zamanlarda yapılan bir araştırma , kadınların erkek avatarlarına sahip sanal avatarlarını sevmediklerini, oysa erkeklerin herhangi bir cinsiyetten avatar ellerini kabul etmelerinin daha muhtemel olduğunu buldu.

Başka bir çalışma , beyaz tenliler daha açık tenlere göre daha koyu olan avatarlarla temsil edildiklerinde ırksal önyargıların azaldığını tespit etti .

Avatarın vücut şekli de davranışı etkiler. Araştırmacılar , obezlerin aksine, düzenli olarak ince avatarlarla oyun oynarlarsa , oyun oyuncularının gerçek dünyada fiziksel aktivitenin arttığını gösterdi .

Bu, sanal avatarların kimliğinin, bizim normal kimliğimize göre öncelikli olabileceğini göstermektedir.

Doğru yolu seçmek

Sanal avatar oluşturma yeteneği, kulaklıkta olup bitenler ile gerçek hayatta olanların arasındaki çizgileri bulanıklaştırır. Farklı bir kişiliğe, cinsiyete veya fizikselliğe sahip olsun, keşfetme ve deneme özgürlüğünü besler.

Ancak, eğer bir etkisi olacaksa, seçenek ilk etapta mevcut olmalıdır. PC Gamer, bu hafta ortaçağ çok oyunculu oyun Mordhau’nun geliştiricilerinin, kadın ve ırk olarak farklı cilt tonlarını oyuna dahil etmeyi düşündüğünü bildirdi. ( İnkar ettikleri ) önerisi , oyunculara, oyun topluluğunun içinde bir geri tepme dalgasına yol açmadığı takdirde, bu çeşitliliği kapatma seçeneği sunmayı planladıkları önerisidir.

Yaşlı yetişkinlerle yaptığımız kendi araştırmalarımız , avatar oluşturma araçlarında, yüz özellikleri ve zindelik düzeyleri gibi kişisel özellikleri değiştirememek gibi esnekliklerin bulunmamasından kaynaklanan sıkıntıları da ortaya koydu .

Tecessüm güçlüdür. Sanal dünyadaki ve dışındaki öz kimliğinizi, algınızı ve davranışlarınızı etkileyebilir. Onus, bu gücün iyi bir şekilde kullanılmasını sağlamak için bu teknolojinin gelecekteki tasarımcıları ve geliştiricileri hakkındadır.

Bu makale dan yeniden yayınlanması Görüşme  tarafından  Thuong Hoang Sanal ve Artırılmış Gerçeklik, Öğretim, Deakin Üniversitesi ve Guy Ağaç-Bradley , IT Öğretim Görevlisi, Deakin Üniversitesi  Creative Commons lisansı altında. Orijinal makaleyi okuyun.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *