Teknoloji Öğrenme Ve Öğretmeyi Nasıl Etkiler?

Teknoloji eğitimi nasıl etkiliyor sorusu merak edilen bir sorudur. Teknoloji, kullanıcılar arasında bilgi alışverişi sağlar. Bu bilgi alışverişi sayesinde teknoloji öğrenme ve öğretme anlamında doğru kullanılmış olur. Teknoloji belli bir zaman sonra kullanıcıları öğrenme ve öğretmeden uzaklaştırıp farklı platformlara çekerse o zaman olumsuz bir etkiyle karşılaşmış olunur. Bu da aslında teknoloji yanlış kullanmamıza sebep olur.

Teknoloji; olumlu ve olumsuz etkileri bir arada barındıran hayatımızın her alanında bir ihtiyaç haline gelen bir gelişmedir. Teknoloji aslında bir bilgi alışverişi ve öğrenme-öğretme konusunda verimli bir kanaldır. Kullanıcıların teknolojiyi verimli kullanması önemli bir husustur. Verimli kullanım sağlandığında birçok platforma erişmek mümkündür. Öğrenme ve öğretme açısından istenilen her veriye teknoloji ile ulaşmak artık çok kolaydır.

Teknolojinin Öğrenme Üzerindeki Etkisi

Öğrenme platformunda teknoloji geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Öğrenmek istediğimiz her konuya teknoloji yardımı ile ulaşabiliriz. Online eğitim sistemi günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Teknolojinin öğrenmeye etkisi  ile ilgili örnekler ; Bilgi edinmek istenilen bir konuda internet üzerinde araştırmalar yapabilir, konu ile ilgili online videolar ya da belgeseller izlenebilir. Bu örnekler teknolojinin bize kattığı olumlu etkilerdir. Olumsuz etkileri ise öğrenme amacı ile kullandığımız teknolojinin zaman içinde bir eğlence aracına dönüşerek kullanıcıları robotlaştırmasıdır. Teknolojiyi dozunda kullanarak verim almak, kullanıcılara daha fazla fayda sağlamış olacaktır.

Teknolojinin Öğretme Üzerindeki Etkisi

Teknoloji bir öğrenme aracı olduğu gibi öğretme aracı olarak da kullanılmaktadır. Son zamanlarda Spor, matematik, dans, müzik gibi daha birçok dalda online eğitim sistemi mevcuttur. Online eğitim dışında öğretme üzerine birçok portal da bulunmaktadır. Bunların yanında öğretmeyi pekiştirmek adına test uygulamaları da yine teknoloji aracılığıyla yapılabilmektedir. Teknolojinin öğretmeye etkisi  ile ilgili örnekler ise; Video yöntemi ile ders anlatmak, online bir şekilde dans eğitimi vermek,  online şekilde test çözümleri yapmaktır. Teknolojinin öğretme alanında olumsuz etkileri de mevcuttur. Örneğin; bazı kullanıcılar teknoloji aracılığı ile alacağı eğitimi verimli bir şekilde kullanamayabilir. Bu durum da bu kullanıcılar için öğrenme zaman açısından sıkıntılar doğurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir