«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Telefonunuzun Ekran Parmak İzi Tarayıcısı Nasıl Çalışıyor?

Telefonunuzun Ekran Parmak İzi Tarayıcısı Nasıl Çalışıyor?

Vivo-Fingerprint-Sensor-Apple-Samsung

Herhangi bir modern Android cihaz kullandıysanız, mevcut kilitlenme eğilimine rastlayacaksınız: ekran içi parmak izi tarayıcı.

Akıllı telefonların geçtiğimiz on yıl içinde, en net kullanılabilirlik evrimlerinden birisi olmuştur bizim cihazlarımızın ekrandan parmak izi kilidi nasıl çalışır? Parola yazarak, parmak izi tarayıcılara, yüz tanımaya geçtik, ancak şu anda en çok görülen yöntem yukarıda belirtilen parmak izi tarayıcıdır.

Bilmeyenler için, bu – adından da anlaşılacağı gibi – ekranın altına oturan bir parmak izi tarayıcı. Ekranları mümkün olduğu kadar büyük yapmak için mevcut yarışla, ekranın altındaki kilit açma mekanizmasını gizleyerek kazanılan ekstra alan çok önemli. Bu nedenle Samsung Galaxy S10 + ve  Huawei P30 Pro gibi cihazlar  bu teknolojiyi kullanıyor.

Şey…… ekran parmak izi tarayıcıları gerçekte nasıl çalışıyor? Mesela, gerçekten. Size göstermek için buradayız.

Bu arkadaşlar, OPPO Reno’nın aceleci bir görüntüsü – cihazın altındaki ekran parmak izi tarayıcısına dikkat edin.

Birinci yöntem: optik

Temel olarak, ekran içi parmak izi tarayıcılarının işlevinin iki ana yolu vardır. Birincisi optik tekniktir.

Bu, iki yöntemin daha eski olanıdır, bu yüzden birkaç yıl önceki telefonlarda veya bütçe dostu cihazlarda ( Meizu 16’lar gibi ) bulunma olasılığı daha yüksektir .

Basitçe söylemek gerekirse, optik ekran parmak izi tarayıcıları ışığı yansıtarak çalışır.

Ekrandaki tarayıcının (yukarıdaki resimde gördüğünüz) çalışma alanı parmağı aydınlatır. Ardından, ekranın altındaki bir sensör veya kamera, rakamın görüntüsünü alır. Bu daha sonra telefondaki kayıtlı sürümle karşılaştırılır ve eşleşirse kilidi açılır. Basit!

“Özellikle nefes kesici olmayan fotoğrafçılık serilerinde” bir diğeri, ekrana gelen parmak izi göstergesini tutan telefona dokunan yazar benim örneği.

İkinci yöntem: ultrasonik

Optik eski bir teknoloji olsa da, ultrasonik şu anda tüm öfke. Özellikle, Samsung , Huawei ve diğer birinci sınıf telefon üreticilerinin amiral gemisi telefonlarında kullanılan yöntem budur .

Işık kullanmak yerine, ultrasonik yaklaşım – drumroll lütfen – ultrasonik (AKA yüksek frekanslı ses) dalgaları kullanır. Woo! Parmağınızı tarayıcıya yerleştirdiğinizde, parmağınızın cildi ile etkileşime giren ve geri seken bir ultrasonik dalga üretilir.

Başka bir deyişle, ultrasonik yöntem, optik yaklaşımın düz görüntüsüyle karşılaştırıldığında, bir rakamın 3B haritasını oluşturur. Bu ayrıca parmaklarınız ıslak veya kirliyse daha iyi çalışacağı anlamına gelir.

Bu ultrasonik yöntemin ayrıca büyük güvenlik çıkarımları vardır. Teoride, bir parmak izi fotoğrafıyla bir optik sensörü kandırabilirken, ultrasonik bir ekran tarayıcı kaput gözünü kırpmaktan daha zordur – bir parmağın 3B modeline ihtiyacınız olabilir ve hatta bu çalışmayabilir teknolojiye bağlı olarak.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *