«
 1. Anasayfa
 2. internet
 3. Telegram Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Telegram Nedir? Ne İçin Kullanılır?

telegram

Rus yazılımcı Pavel Durov tarafından yazılan uygulama Telegram, kullanıcılarına çoklu platform desteği sunmaktadır. Birçok güvenlik alanı barındıran uygulamada anında sesli ve görüntülü mesajlaşma servislerinden yararlanabilirsiniz. Telegram uygulaması 2013 yılı ağustos ayında kurulmuştur. Uygulamanın hem mobil versiyonu hem de masaüstü versiyonu bulunmakta ve kullanıcılarına farklı hizmet seçenekleri sunmaktadır. Bugüne kadar 100 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilen bir sesli ve görüntülü mesajlaşma uygulamasıdır.

Telegram Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

 • Telegram kullananlar için gizli sohbet imkânı bulunmaktadır. Sunduğu bu teknolojiyle Telegram yazılımcıları bile gizli sohbet mesajlarınızı görememektedir.
 • Uygulamaya telefon numarası ile kayıt olunup, giriş yapılmaktadır. Ayrıca telefon numarası ile kayıt olmadan da kullanıcı adı ile görüşmeler yapılabilmektedir.
 • Bulut tabanlı teknoloji ile her uygulama saniyeler içinde kullanıcın karşısına çıkmaktadır. İçerikler eşleştirilmektedir.
 • Kullanıcıların mesajları Telegram yazılımcıları dahil üçüncü parti kişilerin erişimine engellenmiştir. Kullanıcı mesajları gizlilikle korunmaktadır.
 • Belirli bir zaman sonra mesajı yok eden bir özellik bulunmaktadır. Bu özellik ile oluşturulmuş mesajlar belirlenen zaman içerisinde gönderici ve alıcı kullanıcıdan otomatik olarak silinmektedir.
 • Uygulamada kullanıcın son görülme özelliği kapatılabilmektedir.
 • Telegram kullanımı oldukça kolaydır. Bağlantı sorunu yaşamadan anında bağlanabileceğiniz görüntülü ve sesli mesajlaşma seçenekleri bulunmaktadır.
 • Masaüstü versiyonu da bulunmaktadır.
 • Mesajlaşma anında ekran görüntüsü alınan taraftan karşıdaki kullanıcıya bildirim gönderilmektedir.

Telegram Ücretli midir?

Karşılıklı kullanıcılar arasında haberleşme aracı olan Telegram uygulaması, iOS kullanan kullanıcılar App Store ve Android kullanan kullanıcılar ise Google Play üzerinden uygulamayı ücretsiz olarak indirebilmektedir.

Telegram Masaüstü Versiyonu Nasıl Kullanılır?

Telegram Pavel Durov ve Nikolai tarafından geliştirilmiştir. Bulut tabanlı anlık şifrelenmiş mesajlaşma hizmetiyle telefondaki uygulamayı masaüstü ortama taşıyıp bilgisayarlarda da kullanılacak hale getirmişlerdir.

Güvenlik açısında mesajlamaların şifreleme ile sistemin güvenirliği ile bilinen Telegram uygulaması, Windows işletim sistemi kurulu telefon güncellemesinin ardından masaüstü bilgisayarlarda da kullanıma açılmıştır. Telegram uygulamasını Windows Store üzerinden indirmek mümkündür.

Telegram web versiyonu grup sohbeti ve multimedya paylaşımı yapabilir. Özellikle de rehbere kayıtlı yaklaşık 100 kişiye yayın göndermek için fırsat sunmaktadır. Böylece telefon senkronizasyonu veya telefon değişimlerinde mesajlaşmaların kaybolması önlenmiştir. Şifreleme işlemi uçtan uca yapıldığı için güvenlik derecesi de oldukça yüksektir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *