Tereyağı Nereden Alınmalı?

Dünya mutfağında ve ülkemiz mutfağında yeri bulanan tereyağının kahvaltılarda ve yemeklerde lezzeti azımsanamayacak kadar fazladır. Tereyağının doğal olarak seçilmesi tereyağının insan vücuduna bir çok olumlu yönde etkisi olduğunu da göstermektedir. Doğal olarak yapılan tereyağı seçimlerinde inek sütünden tereyağı, keçi sütünden tereyağı ve koyun sütünden tereyağı seçimi yapılabilir. En değerli tereyağı çeşitlerinden birisi de manda tereyağıdır. Tereyağının insan vücuduna vitamin ve mineral açısından bir çok faydasının bulunması her yaştan kişinin mutlaka doğal tereyağı tüketmesinin gerekli olduğunu göstermektedir. Bayburt tereyağı Bayburt il sınırlarında doğal olarak üretilmektedir. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen bu tereyağı hem yemeklerde hem de kahvaltılarda gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ülkemizde ünlü bir hale gelmiş olan Bayburt tereyağı; keçi sütü, inek sütü, manda sütü veya koyun sütünden üretilebilmektedir. Bayburt tereyağı sıcak salatalarda da oldukça lezzetli bir damak tadı oluşturmaktadır. Et yemeklerinde, sebze yemeklerinde ve tatlılarda da kullanılabilir.

Bayburt Tereyağının Faydaları Nelerdir?

Ay çiçek yağı yerine kullanımı önerilen tereyağının sayılmayacak kadar faydaları vardır. Kullanımı eritilerek ve katı olarak da yapılabilen Bayburt tereyağının mis gibi kokusu eritildiğinde daha fazla ortaya çıkmaktadır. Tereyağlı omlet, tereyağında yumurta ve tost yapımında da kullanılan Bayburt tereyağı her yaştan kişinin sağlıklı olabilmesi için tüketebileceği bir yağ türüdür.

Doğal olarak üretildiğinden insan vücuduna oldukça büyük faydaları vardır. Göz sağlığını koruyucu etkisi ve kemik sağlığını koruyucu etkisi bulunan tereyağı, çocuklar ve yaşı ilerlemiş kişilerde kemik sağlığının güçlenmesini sağlamaktadır. İltihap giderici özelliği ile bilinen tereyağı, vücuttan toksin atmak için de bulunmaz bir nimettir. Tuzsuz olarak tüketildiğinde bağırsak hareketlerini hızlandırdığı bilinen tereyağının kabızlığa iyi geldiği de bilinmektedir. Sindirim sistemi hastalıklarını ortadan kaldırıcı etkiye sahip olan tereyağının antioksidan içeriği yüksek olduğundan vücuttan kötü enerjiyi bağırsak ve mesane yolu ile attığı da bilinmektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye sahip olduğu için kış hastalıklarından tüketicilerinin korunduğu bilinmektedir. Doğal olan tereyağı eritilerek içine bir miktar karabiber atılarak tüketildiğinde kış hastalıklarını iyileştirme etkisi bulunan bir kür haline gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir