«
  1. Anasayfa
  2. Haber
  3. Toptan Kuru Çay

Toptan Kuru Çay

gold-slider-1910x497

Tüm dünyada kahve ile birlikte en çok tüketilen bir diğer içecek olan çay, siyah çay, beyaz çay ve yeşil çay olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz çay üretimi konusunda dünya ortalamasında önemli bir noktada durmaktadır.  Özellikle siyah çay ülkemizde en çok tüketilen içecektir.  Çay bitkisi ağırlıklı olarak Doğu Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Doğu Karadeniz bölgesinin bol yağış alan toprakları, yazları güneş gören coğrafyası ile çay bitkisinin yetişmesi için önemli bir bölgedir. Bölgenin nemli yapısı çayın daha taze yetişmesine olanak tanımaktadır. Toptan Kuru Çay bu tazelikler ile oluşturmaktadır. Çayın taze olması, üretim aşamalarında çok önemlidir. Fabrikalar üreticilerden çay alırken dikkat ettikleri en temel noktalar, çayın tazeliği, çayın yapraksız dalsız olması ve çayın boyutudur. Çayın kalitesini bozan her nokta üreticiler tarafından engellenmelidir.

Çayın tüm dünyada tüketilen en önemli içeceklerden bir tanesi olduğuna değinmiştik. Bu denli popüler bir içecek olan çay üretim safhasında belli başlı aşamalardan geçmektedir. Çay bahçelerinden özenle toplanan çaylar, belirli bir fiyat karşılığında çay fabrikalarına satılmaktadır. Bu noktada yeşil yapraklı çay bitkisinin siyah çaya dönüşme yolculuğu başlamış olacaktır.

Bu aşamadan sonra taze çaylar, çay fabrikalarının üretim bandında farklı işlemlere uğrayacaktır. Bu işlemlerden ilki ve en önemlisi, soldurma işlemidir. Soldurma işlemi çay bitkisinin içindeki suyun yarısının düşürülmesi işlemidir.  Soldurulan çaylar, kıvırma işlemi ile parçalanır. Çaylar küçük parçalar haline getirilir. Ardından bir diğer önemli işlem olan fermantasyon işlemi çay için uygulanır. Fermantasyon işlemi çaya renk koku aroma veren en önemli işlemdir. Yeşil çay yapraklarının fabrikalardaki son işlemi ise kurutma işlemidir. Fermente edilen çaylar fırınlanarak kurutulur.  Sofralarımızı, sohbetlerimizi süsleyen bu eşsiz lezzet artık paketlenmek üzere hazırdır.

Toptan Çay Rize

En çok tüketilen içeceklerden biri olan çay günün her saati tüketilebilmesinin yanında, sağlığa da iyi gelen bileşenleri içerisinde barındırmaktadır. İçerisinde bulunan kafein ile birlikte çay, yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etki yapmaktadır.  Sindirime yardımcı olan çay, kalp ritmini de düzenlediği bilinmektedir. Kahveye nazaran çarpıntı yapmayan yapısı ile her yaştan birey çayı normal düzeyde tüketebilir. Toptan Kuru Çay bölgesinde yer alan çayların kalitesini de ifade etmektedir. Doğu Karadeniz’de yetişen ve işlenen çaylar tüm dünyaya ihraç edilmekte, lezzet ve aroma olarak dünya üzerinde en üst sıralarda durmaktadır.

Çayın üretiminden ve işlenmesinden ziyade, demlenmesi de oldukça önemlidir.  Demlenme işleminde siyah çayların demlenmesi, yeşil çay ve beyaz çaylara nazaran daha önemlidir. Yeşil çaylar ve beyaz çaylar kaynamış suda belli bir sürede rengini vererek demlenmektedir. Ancak siyah çaylar içilecek bardak sayısına göre kuru çay ve suyun belirli bir oranıyla demlenmektedir. Demleme konusu zamanla tecrübe edilebilecek bir konudur. Ancak uzmanların genel tavsiyesi bir çay bardağına bir 2 çay kaşığı çay konulmalıdır. Ve üzerine çok kaynamış sıcak su konulmaktan kaçınılmalıdır. Ardından demlenmeye bırakılan çay 13-16 dakika arası kaynatılmalıdır.

Toptan Çay Fiyatları

Çaylar üretiminde belirli bir maliyet isteyen bitkilerdir. Çay tarlalarında çaylara gübre dökülür ve her yıl belirli oranda bir çay tarlası kesilerek yeniden dirilmeye bırakılır. Çayların toplanması ve nakledilmesi çay üreticilerinin maliyetidir. Ancak yaş çaylar kilo başı bir fiyat ile satılmaktadır. Günümüzde 2.70 ile 3.5 Türk Lirası arasında satılan çaylar, çay üreticileri için önemli bir gelir kaynağıdır. Toptan Çay Fiyatları, çayların toplanma sürgünlerine göre, satılan fabrikalara göre değişiklik göstermektedir. Çayların fiyatları hem yaş hem de kuru olarak her yıl düzenli olarak güncellenmektedir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *