«
 1. Anasayfa
 2. genel
 3. Türkiye’de Meydana Gelen Depremler

Türkiye’de Meydana Gelen Depremler

turkiyede-meydana-gelen-depremler

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezinden elde edilen verilere göre dünyada 1900 yılından bu yana kayıtlara geçen en büyük deprem 9.5 şiddetindeki Şili depremi oldu. Türkiye de 17 yılda 164.307 deprem meydana geldi. Son 114 yıldaki en şiddetli deprem 7.9 şiddetindeki Erzincan depremi ardından 7.8 büyüklüğündeki  1999 Gölcük depremi olarak kaydedildi.

Yakın tarihe gelecek olursak 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van depremi pek çok insanın hayatını kaybetmesine ve bir şehrin yıkılışına neden oldu. 7.2 şiddetindeki deprem 25 saniye sürdü ve 604 kişi hayatını kaybederken 4 binden fazla kişi yaralanmıştı. Meydana gelen bu şiddetli deprem pek çok komşu ilde hissedildi. Depremin hissedildiği yerlerin bir kısmında binalar yıkıldı ve telefon hatları kesildi.

Depremin ardından sivil toplum örgütleri siyasetçiler ve dönemin başbakanı şehre gelip depremzedelerin acısına ortak oldu. Vatandaşlara tüm ülkeden destek geldi. Çadır battaniye yiyecek yardımları şehre ulaştırıldı. Depremin üzerinden geçen 8 senede 25 bin 170 konut inşa edilip depremzedelere teslim edildi. 139 iş merkezi, 17 okul, 33 cami, 9 alışveriş merkezi ve 3 bin 194 ahır da yapılp vatandaşlara teslim edildi.

24 ocak tarihinde Elazığ da 6.5 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem Malatya da da fazlasıyla hissedildi.  Ülkemizi derinden üzen bu olay sonrasında insanlar tek yürek oldu.

Deprem Tahminleri Hakkında

Ülkemizde son yıllarda görülen deprem olaylarının artışı beraberinde de vatandaşlarda tedirginlik oluşturdu. Ayrıca resmi kaynaklar dışında yapılan deprem haber ve tahminleri nedeniyle de birçok vatandaşın kafasında soru işareti oluşmasının yanı sıra maalesef bilgi kirliliği de arttı. Bu olaylar üzerinden rant elde etmeye çalışan kişi sayısının artışı ve bilimsel hiçbir temele dayanmayan açıklamalar sosyal medya üzerinden kolayca yayılmaya başladı. Özellikle vatandaşların bu tarz durumlarda resmi kaynakların açıklamalarına itibar etmesi ve depremle ile ilgili anında ve öncesinde yapılması gerekenler hakkında bilgi edinmesi tüm toplumumuzun faydasına olacaktır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Kürşat Can

  muhtemelen 2020 içinde deprem olucak ve istanbul gibi büyük mega şehirlerde gerçekleşecek

 2. Emre

  Çocukluğunda Düzce depremlerinin hepsini yaşamış biri olarak Allah kimseye acı yaşatmasın diyorum benim yakınım vefat etmediği halde o sallanma psikolojisi uzun süre gitmiyor insandan, yoldan kamyon geçip ev titrese korkuyorsun.

  • Mucahit

   Depremler dünya için gereklidir yeni madenler çıkmasını sağlarlar. Ne kadar üzücü sonuçlar ile karşılaşıyor isek bunun sebebi yine insandır

 3. Cebrail

  Aynen bu depremler olmasa dünya daha güzel yasanacak bir yer olurdu Elazığ halkına ve Erzincan halkına buradan selamlar olsun o acınız bizim acimiz

 4. gokhan

  deprem ne zaman olur bilmem ama tokat ilinde deprem olacagi soyleniyor insallah olmaz

 5. mert dere

  ülkemiz deprem bölgesidir.devlet ve halk olarak dayanıklı ve deprem dışı bölgelere inşaat yapılmalıdır.buna çok dikkat etmeliyiz.

 6. Mustafa Deniz

  Ülkemiz bir deprem ülkesi yani olması ve artmasını normal buluyorum.

 7. TONNYYMONTANA1

  Bence çok faydalı bir makale olmuş..

 8. Muhammed

  Sağlam malzemeler kullanıldığı sürece deprem riski azalır

 9. Umut

  Depremler dünya için gereklidir yeni madenler çıkmasını sağlarlar. Ne kadar üzücü sonuçlar ile karşılaşıyor isek bunun sebebi yine insandır

 10. Furkan02

  Türkiye de çokca fay attı olduğu için mutlak deprem olur bizim buna karşı tedbir almamız lazım eviniz mutlaka depreme dayanıklı olmalı

 11. Hüseyin

  Gerçekten çok faydalı bir makale Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu gibi deprem bölgesinde olanların okuması gerek.

 12. Murat akça

  Çok yararlı bir blok yazısı olmuş kafama takılan bütün soruların cevabını aldım

 13. Sergen

  Depremler yönünden toplumsal olarak yeterli bilgiyi ve tebşir alamıyoruz malsef

 14. Kerim

  Allah’ım bizi depremlerin felaketlerinden korusun. Hakkımız da en hayırlısı neyse o olsun