Türkiye’de Meydana Gelen Depremler

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezinden elde edilen verilere göre dünyada 1900 yılından bu yana kayıtlara geçen en büyük deprem 9.5 şiddetindeki Şili depremi oldu. Türkiye de 17 yılda 164.307 deprem meydana geldi. Son 114 yıldaki en şiddetli deprem 7.9 şiddetindeki Erzincan depremi ardından 7.8 büyüklüğündeki  1999 Gölcük depremi olarak kaydedildi.

Yakın tarihe gelecek olursak 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van depremi pek çok insanın hayatını kaybetmesine ve bir şehrin yıkılışına neden oldu. 7.2 şiddetindeki deprem 25 saniye sürdü ve 604 kişi hayatını kaybederken 4 binden fazla kişi yaralanmıştı. Meydana gelen bu şiddetli deprem pek çok komşu ilde hissedildi. Depremin hissedildiği yerlerin bir kısmında binalar yıkıldı ve telefon hatları kesildi.

Depremin ardından sivil toplum örgütleri siyasetçiler ve dönemin başbakanı şehre gelip depremzedelerin acısına ortak oldu. Vatandaşlara tüm ülkeden destek geldi. Çadır battaniye yiyecek yardımları şehre ulaştırıldı. Depremin üzerinden geçen 8 senede 25 bin 170 konut inşa edilip depremzedelere teslim edildi. 139 iş merkezi, 17 okul, 33 cami, 9 alışveriş merkezi ve 3 bin 194 ahır da yapılp vatandaşlara teslim edildi.

24 ocak tarihinde Elazığ da 6.5 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem Malatya da da fazlasıyla hissedildi.  Ülkemizi derinden üzen bu olay sonrasında insanlar tek yürek oldu.

Deprem Tahminleri Hakkında

Ülkemizde son yıllarda görülen deprem olaylarının artışı beraberinde de vatandaşlarda tedirginlik oluşturdu. Ayrıca resmi kaynaklar dışında yapılan deprem haber ve tahminleri nedeniyle de birçok vatandaşın kafasında soru işareti oluşmasının yanı sıra maalesef bilgi kirliliği de arttı. Bu olaylar üzerinden rant elde etmeye çalışan kişi sayısının artışı ve bilimsel hiçbir temele dayanmayan açıklamalar sosyal medya üzerinden kolayca yayılmaya başladı. Özellikle vatandaşların bu tarz durumlarda resmi kaynakların açıklamalarına itibar etmesi ve depremle ile ilgili anında ve öncesinde yapılması gerekenler hakkında bilgi edinmesi tüm toplumumuzun faydasına olacaktır.

15 yorum

  1. Çocukluğunda Düzce depremlerinin hepsini yaşamış biri olarak Allah kimseye acı yaşatmasın diyorum benim yakınım vefat etmediği halde o sallanma psikolojisi uzun süre gitmiyor insandan, yoldan kamyon geçip ev titrese korkuyorsun.

    1. Depremler dünya için gereklidir yeni madenler çıkmasını sağlarlar. Ne kadar üzücü sonuçlar ile karşılaşıyor isek bunun sebebi yine insandır

  2. Aynen bu depremler olmasa dünya daha güzel yasanacak bir yer olurdu Elazığ halkına ve Erzincan halkına buradan selamlar olsun o acınız bizim acimiz

  3. ülkemiz deprem bölgesidir.devlet ve halk olarak dayanıklı ve deprem dışı bölgelere inşaat yapılmalıdır.buna çok dikkat etmeliyiz.

  4. Depremler dünya için gereklidir yeni madenler çıkmasını sağlarlar. Ne kadar üzücü sonuçlar ile karşılaşıyor isek bunun sebebi yine insandır

  5. Türkiye de çokca fay attı olduğu için mutlak deprem olur bizim buna karşı tedbir almamız lazım eviniz mutlaka depreme dayanıklı olmalı

  6. Gerçekten çok faydalı bir makale Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu gibi deprem bölgesinde olanların okuması gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir