«
  1. Anasayfa
  2. Haberler
  3. Uçak Kazaları ve Uçaklar

Uçak Kazaları ve Uçaklar

ucak-kazalari

Dünyanın en güvenli yolculuk yöntemi uçak olarak bilinse de bazen uçaklar da kaza yapmaktadır. Havacılık tarihine geçen küçük veya büyük kayıpların yaşandığı uçak kazalarının sebepleri ve uçaklar hakkında çeşitli araştırmalar herkes tarafından ilgi görmektedir. Türkiye ve dünyada yaşanan uçak kazalarında farklı sebepler bulunmaktadır. Kimi uçak kazaları için pilotlar hatalı bulunurken, kimi kazalarda ise teknik sorunlar uçakların kaza yapmasına yol açmaktadır. Uçak kazalarının meydana gelmesinde öncelikle incelenen uçakların kara kutusudur. Uçağın karakutu incelemesi yapıldıktan sonra yeterli delil bulunamaması durumunda diğer sebepler araştırılmaktadı

Uçak Kara Kutusu Nedir?

Uçaklarda pilot ve uçuş kontrol noktaları arasında kurulan iletişim bilgilerini depolandığı belleğe karakutu denilmektedir. Pilotların uçuş esnasında uçak hakkında yapmış olduğu tüm bildirimler bu karakutuda toplanmaktadır. Karakutu olarak bilinen bilgi depolama alanı yangın, su ve diğer ağır darbelere karşı korunaklıdır.
Karakutuların incelenmesi profesyonel ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir. Hatta karakutu incelemeleri güvenlik güçleri nezaretinde olması gereken bir işlemdir. Çünkü karakutu üzerinde bulunan bilgiler uçağın düşmesinde veya düşürülmesinde kusurların tespitinde en değerli kaynaktır.

Tarihin Gördüğü En Büyük Uçak Kazaları

Tarihin gördüğü en büyük uçak kazalarının aydınlatılmasında en önemli unsur karakutu incelemesidir. Tarihte yaşanan ve en çok can kaybı olan uçak kazası yerde yaşanmıştır. 1977 yılında Kanarya Adalarında havaalanında iki uçağın çarpışması sonucu 583 kişi hayatını kaybetmiştir.

Türkiye havacılık tarihinde yaşanan en büyük kayıplı uçak kazası ise İstanbul – Antalya seferi yapan Boeing 727/TC – JBH model uçağın Isparta’nın Kartepe mevkiinde düşmesiyle meydana gelmiştir. Isparta’da meydana gelen bu feci uçak kazasında 154 kişiden kurtulan olmamıştır. Boeing marka uçakların uzun zamandır kazalarla adının çıktığı da bir gerçektir.

Uçak Kazaları Hakkında Bilgiler

Türkiye ve dünyada meydana gelen uçak kazaları hakkında video, bilgi, havacılık haberleri ve uçak modelleri gibi birçok bilgiye Ucakkazalari.com’dan ulaşmak mümkündür. Ayrıca bu kaynaktan uzay ve bilim konularında da geniş bilgilere sahip olma imkânı bulunmaktadır.

Tüm dünyada teknolojinin hızla gelişmesi havacılık alanında da önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır. Ucakkazalari.com üzerinden uçak endüstrisi hakkında gelişmeleri takip edebilirsiniz. Yeni geliştirilen uçak modelleri ve dünyada bulunan tüm havaalanları verileri bulunmaktadır.

Bununla birlikte son dakika uçak kazaları ve dünya üzerinde en fazla kaza riski barındıran uçuş noktalarını inceleyebilirsiniz. Uçak kazalarının meydana geliş görüntüleri, kazalara sebep olan faktörlerin nasıl belirlendiği gibi detaylı bilgilere ulaşmak mümkündür.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *