VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network) Türkçe açılımı Özel Sanal Ağlar. Özel sanal ağlar ile internet gibi halka açık ağlar üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcıların kendi kurum kaynaklarına erişmeleri sağlanmaktadır. Özel Sanal Ağ ( Virtual Private Network) ağlara güvenli bir şekilde uzaktan erişimde kullanılan bir teknolojidir.

VPN vasıtası ile ülkemiz sınırları içerisinde Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından yasaklanmış olan web sitelerine erişim sağlayabilirsiniz. Özellikle bilgi edinme konusunda kullandığımız Wikipedia, 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emri ile ülkemizde erişime kapatılmıştı.

Bir çok kişi VPN kullanarak Wikipedia’ya erişime devam edebiliyor sizlerde VPN ile Wikipedia gibi ülkemizde yasaklı olan web sitelerine erişim sağlayabiirsiniz.

VPN ile sadece yasaklı web sitelerine girmeniz gerekmez, kendi güvenliğiniz içinde VPN kullanarak bağlantınızı şifreleyebilirsiniz.

Örneğin halka açık alanlarda sizlere sunulan ücretsiz internet hizmetine kötü amaçlı biri bağlanarak ağdaki herkesin cihazına erişim sağlayabilir. Siz bu durumdan kaçınmak için VPN kullanabilirsiniz.

Ayrıca video yükleme, yüksek veri indirimi gibi durumlarda da VPN büyük bir etkene sahip olabiliyor.

Önerdiğimiz VPN Uygulamaları

  • Touch VPN
  • Windscribe
  • Hotspot Shield
  • Open VPN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir